Amiga 500

Amiga 500

Tym razem postanowiliśmy napisać dla was artykuł troszeczkę inny niż pisane do tej pory, ale również  związany z komputerowym światem. Mowa będzie o jakże cudownej i chyba przez każdego zapaleńca komputerowego znanej Amidze 500. Tak był to sprzęt :) Pamiętam jak trzeba było co chwile zmieniać dyskietki, podczas gry w jakiegoś mortal kombata. Ale nie o grach teraz będzie. Mamy zamiar przypomnieć wam ten już przez wielu zapomniany komputer który odszedł do lamusa ale dla wielu z nas pozostał jeszcze w pamięci.

To może zacznijmy od specyfikacji:

  • Procesor –  Motorola MC68000 7,16 MHz bez koprocesora (FPU)
  • 512 kB pamięci RAM
  • 256 kB pamięci ROM
  • 4-kanałowy dźwięk stereo 22 KHz 8-bit
  • system AmigaOS
  • napęd dyskietek 3.5″ o pojemności 880 KB
  • dwa gniazda rozszerzeń: boczne i pod spodem jednostki głównej

Warto jeszcze wspomnieć że komputer był produkowany od 1987 do 1991. Poza tym Amiga 500 – była komputerem 16-bitowym do użytku wyłącznie domowego, została wprowadzona na rynek przez bardzo popularną jak na tamten okres firmę – Commodore Intrnational.  Jednostka centralna była zintegrowana razem z klawiaturą i stacją dyskietek w jednej płasko prostokątnej obudowie. Amiga szybko zyskała popularność a wysoka sprzedaż produktu przyczyniła się do wielkiego niezapomnianego sukcesu Commodore. Na Amige 5000 wydano bardzo dużą ilość programów i gier ok. 50 tyś. Od roku 1991 wprowadzono na rynek nowy produkt AMIGA 500+, który był trochę lepszy od swojego poprzednika. Rozbudowano go o większą pamięć RAM do 1Mb, nowsze oprogramowanie ROM oraz wymieniono chipset OCS na ECS.

Myślę że nie jeden z sympatyków komputerów z wielką ochotą odpaliłby ten historyczny sprzęt i w sentymentalnej  miłej atmosferze, zagrałby sobie w jakiegoś tetrisa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *