Hiperłącza tekstowe

Hiperłącza tekstowe

Budowa hiperłącza tekstowego jest stosunkowo prosta i wygląda tak:

<a href=“strona.html”>Kliknij tu, by dowiedzieć się czegoś więcej o mnie.</a>

Jak łatwo wywnioskować, znacznikiem odpowiedzialnym za odsyłacze jest <a></a>, wzbogacony o pewne atrybuty. I tak dla odsyłacza takim obowiązkowym atrybutem jest href=”adres lub nazwa pliku”, określający, do jakiego dokumentu bądź miejsca ma prowadzić odnośnik. Nasz odnośnik ma więc postać:

<a href=”nazwa_pliku.html”>0pis</a>

<a href=”http://www.balion.pl”>0pis</a>

<a href=”http://www.balion.pl/nazwa_pliku.html”>0pis</a>

To tylko pierwsza część odsyłacza, informująca o tym, gdzie mamy się przenieść. Teraz należy opisać odsyłacz tak, by był widoczny i dostępny ze strony:

<a href=”http://www.balon.pl”>Strona Wydawnictwa Balon</a>

Oczywiście, musisz pamiętać o znaczniku zamykającym </a>, gdyż bez niego opis naszego odsyłacza będzie nieskończenie długi.

Znacznik <a></a> należy do tych elementów, w przypadku których brak domknięcia ma niszczący wpływ na stronę, dlatego bezwzględnie musisz pamiętać o jego zamknięciu.

tmpdb3c-1Przykłady odnośników. Pierwszy odnośnik został poprawnie wstawiony, natomiast dla drugiego hiperłącza zapomniałem domknąć znacznik <a></a>.

Na rysunku przedstawiłem przykład strony, na której nie domknąłem odnośnika — zobacz, co się stało.

Jak widzisz, na rysunku dla pierwszego elementu strony odnośnik obejmuje jedynie słowa CAD Magazyn, drugi element przedstawia sytuację, gdy nie domknąłem znacznika <a></a>, w efekcie czego odsyłaczem jest cały tekst występujący po znaczniku otwierającym. Listing dla rysunku zamieściłem poniżej, byś mógł dokładnie przyjrzeć się przyczynie powstanie problemu. Dodatkowo pogrubiłem fragment odpowiedzialny za definicję odnośnika. Wystarczy, że porównasz obie części listingu.

<body>
<img src=”2.jpg” alt=”Magazyn CAD” align=”left”>
<p>
<a href=”plik.html”>CAD Magazyn.</a> Czasopismo poświęcone zagadnieniom CAD/CAM/CAE; przeznaczone dla inżynierów, mechaników i konstruktorów, poświęcone także architektom i budowlańcom, czyli branży AEC. Można w nim znaleźć artykuły opisujące konkretne programy, porady doświadczonych użytkowników i opisy wdrożeń w polskich realiach.
</p>
<hr>
<img src=”1.jpg” alt=”Magazyn CAD” align=”left”>
<p>
<a href=”plik.html”>CAD Magazyn. Czasopismo poświęcone zagadnieniom CAD/CAM/CAE; przeznaczone dla inżynierów, mechaników i konstruktorów, poświęcone także architektom i budowlańcom, czyli branży AEC. Można w nim znaleźć artykuły opisujące konkretne programy, porady doświadczonych użytkowników i opisy wdrożeń w polskich realiach.
</p>
</body>

Tabela przedstawia konstrukcję odsyłaczy do różnych miejsc lub elementów witryny. Pierwszy to odwołanie do pliku strony, drugi jest odsyłaczem do konkretnego obrazka, kolejny to hiperłącze do innej witryny dostępnej w sieci, a ostatni to łącze z serwerem FTP, na którym możesz przechowywać swoje programy lub inne pliki.

tmpd888-1Nieco inaczej wygląda sprawa odsyłacza do adresu e-mail, który umożliwia otwarcie odpowiedniego okna programu pocztowego w celu wysłania poczty. Musisz jednak pamiętać, że jeżeli oglądający Twoją stronę nie posiada konta e-mail, to w ten sposób nie będzie mógł do Ciebie napisać. Dokładniej mówiąc, by taki odsyłacz zadziałał, osoba, która go klika, musi mieć na swoim komputerze skonfigurowane oprogramowanie do obsługi poczty e-mail, np. MS Outlook Express.

Pocztowe hiperłącze ma następującą postać:

<a href=”mailto:eathan@irc.pl”>Wyślij do mnie pocztę</a>

Jak widzisz, w cudzysłowie atrybutu href znajduje się przed adresem e-mail słowo mail to: oraz dwukropek, który oddziela tę deklarację od adresu e-mail.

Odsyłacz pocztowy możesz nieznacznie rozbudować, dzięki czemu istnieje możliwość narzucenia tematu wiadomości. Odpowiednia konstrukcja znajduje się poniżej.

<a href=”mailto:eathan@irc.pl?subject=Ocena książki“>0ceń moją książkę</a>

Zmiana pojawia się również w cudzysłowie atrybutu href, jednak tym razem występuje po adresie e-mail i ma postać ?subject=temat wiadomości. Po kliknięciu w tak skonstruowany odsyłacz zostanie otwarte okno nowej wiadomości, a w polu tematu znajdzie się tekst: Ocena książki — patrz rysunek.

tmpd888-2Okno służące do wysyłania poczty. Zwróć uwagą na to, jak wygląda zaznaczony obszar (pola Do oraz Temat). Są tam informacje pobrane z pocztowego hiperłącza.

Rozbudowana postać hiperłącza jest bardzo wygodna w sytuacji, gdy chcesz narzucić stały temat korespondencji — na przykład na stronie masz dział i odnośnik do Twojej poczty, zatytułowany Uwagi o serwisie WWW. Jeżeli ustawisz temat, łatwo będziesz mógł w przyszłości sprawdzić, skąd przyszła poczta. Oczywiście zmiana takiego narzuconego tematu wiadomości jest możliwa w oknie widocznym na rysunku, jednak zapewniam Cię, że nie jest to częsta sytuacja, gdyż większość internautów jest bardzo leniwa i nie chce się im wpisywać nowego tematu wiadomości lub go modyfikować. Sam dostaję codziennie dziesiątki listów i spora ich ilość jest pozbawiona tematu lub ma on postać częściową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *