Intel Core M

Intel Core M

W dzisiejszych czasach widać jak prężnie rozwijają się różnego rodzaju hybrydy tabletów i niewielkich laptopów, w których wykorzystywane są zazwyczaj dopinane lub inaczej dołączane klawiatury. Teraz już wiadomo, że większość tych mobilnych urządzeń będzie pracować na odświeżonej wersji Intel Core M. To co charakteryzuje nowej generacji procesory Intela to między innymi takie dogodności jak: niski pobór mocy, co sprawia, że nie będzie trzeba stosować aktywnego chłodzenia, wyższa wydajność procka i co najlepsze: dłuższa praca na baterii.

Ahhh ta bateria…

Intel pochwalił się, że, w przeciwieństwie do urządzeń poprzedniej generacji, nowe, oparte już na Core M będą pracowały na baterii o co najmniej 20% dłużej. Natomiast jeśli porównamy je z najstarszymi modelami to czas działania urządzeń może wzrosnąć nawet o 100%. Dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych będzie to w praktyce oznaczać tyle, że będą mogli odtwarzać filmy przez 8 godzin nieustannie. Ciekawe czy to tylko przechwałki czy też tak jest naprawdę.

Licz komputerku licz.

Jeśli chodzi o moc obliczeniową to porównania są strasznie podobne jak w przypadku czasu działania na baterii.  Od poprzedniej generacji różnić Core M będzie około 50% wyższa moc obliczeniowa. W przypadku grafiki będzie to jakieś 40%. Jeśli będziemy porównywać do starszych jeszcze modeli to wiadomo, że postęp jest znacznie większy. Ciekawostką jest, że producent podkreśla przy tym, że produkcja nowego procesora odbywa się bez wykorzystania materiałów pochodzących z krajów ogarniętych konfliktami wojennymi, których sprzedaż mogłaby finansować dalsze działania różnych grup zbrojnych.

Mały znaczy jeszcze mniejszy.

Udało się zmniejszyć powierzchnię nowego procesora o 50% w stosunku do poprzedniej generacji. Jest to o połowę mniejsza powierzchnia niż we wcześniejszych modelach!!! Równocześnie ograniczono pobór mocy do około 4,5 W, natomiast Thermal Design Power obniżone zostało aż o około 60 procent. Głownie te dwa czynniki sprawiają, że urządzenia, które będą wykorzystywały procesory klasy Core M, będą jeszcze mniejsze, cieńsze (poniżej 9 mm grubości). Intel gratulujemy kolejnego kroku w stronę optymalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *