Jak wygląda serwerownia

Jak wygląda serwerownia.

Z wcześniejszych artykułów dobrze już wiesz co to takiego serwerownia i jakie ma zastosowanie. Wiesz również że serwerownie powstają specjalnie dla różnego rodzaju firm, które lokują swoje cenne informację oraz je udostępniają. W tym materiale opiszemy budowę standardowej serwerowni, jak wygląda i dlaczego takie rozwiązania.

Serwerownie można podzielić na dwie podstawowe grupy:

Większe – umieszczane w specjalnych wydzielonych i przygotowanych do tego pomieszczeniach
mniejsze – serwery umieszczanie są w zwykłych biurowych pomieszczeniach
Pierwsze typ wykorzystują najczęściej małe i średnie firmy, ponieważ zależy im na bezpieczeństwie własnych danych i lepszej alokacji czasu pracy. Tego typu pomieszczenie to bardzo skomplikowane miejsce. Składa się ono z wielu podsystemów, które są odpowiedzialne za utrzymanie całości w stanie bezpiecznej pracy.

Jeśli chodzi o położenie serwerowni to najczęściej lokuje się ją zazwyczaj w jednym lub kilku miejscach. Wielkość tej że serwerowni jest w sumie zależna od zapotrzebowania danej firmy – im większe i bardziej zinformatyzowana firma tym większa serwerownia.

Serwerownie które są już dosyć duże, muszą posiadać specjalny profesjonalny budynek (DATA CENTER) w którym umieszczone zostaną wszystkie maszyny fizyczne. Małym serwerownią wystarczy jedynie malutkie pomieszczenie, Największe serwerownie muszą posiadać specjalnie przygotowany do tego budynek, który nazywany jest data center. Natomiast najmniejsze zajmują jedno malutkie zwykłe pomieszczenie, które jest wystarczającym rozwiązaniem. Fundamentalnym składnikiem serwerowni jest cały zastosowany w niej osprzęt sieciowy, który odpowiada za prace całej serwerowni. Wszystkie urządzenia ( serwery ) umieszczane są w specjalnych szafach dystrybucyjnych, których zadaniem jest porządkowanie systemu teleinformatycznego oraz ochrona sprzętu przed działaniem czynników zewnętrznych.

Serwerownie małego typy wyglądania zupełnie inaczej. Najczęściej są lokowane w jednym małym pomieszczeniu biurowym, komputery serwerowe nie są umieszczane w tak zwanych „rackach” – (szafach dystrybucyjnych) tylko w prostego typu obudowach komputerowych. Ogromna zaleta małych serwerowni jest prostota budowy oraz niskie koszty utrzymania.

Kto powinien zrealizaować budowe serwerowni.

Pewnie zastanawiałeś się, kto powinien zająć się budową profesjonalnej serwerowni? Skonstruowanie i budowa tego typu rozwiązania to nie lada wyczyn. Jeśli chcesz mieć pewność że twoja serwerownia jest fachowo zaprojektowana i zbudowana to musisz skorzystać z specjalnie wykwalifikowanej firmy, która trudni się tylko i wyłącznie tego rodzaju zadaniami. Nie należy zawierać umów z firmami które na co dzień nie zajmują się tym tematem, ponieważ skutki przedsięwzięcia w praktyce mogą okazać się mierne. Dlatego teraz wyjaśnimy na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się projektowaniem i budowaniem serwerowni.

Jeśli chodzi o nasz kraj to tak naprawdę nie ma zbyt wielu profesjonalnie przygotowanych do tego firm. Odnalezienie dobrego wykonawcy może okazać się trudne i czasochłonne. Gdy decydujesz się na zbudowanie serwerowni, musisz pamiętać aby wybrać firmę, która już dosyć długo działa na rynku i ma dobra opinię wśród swoich klientów. Przy budowie serwerowni doświadczenie odgrywa najważniejszą rolę, wiec należy wybrać wykonawcę który może pochwalić się wieloma zrealizowanymi projektami. Wtedy masz pewność iż masz do czynienia z solidnym i wiarygodnym partnerem.

Następną istotną rzeczą podczas realizacji projektu jest to jakie zlecenia realizował wykonawca w przeszłości. Te firmy które informują klienta że są naprawdę profesjonalista w swej dziedzinie, powinny mieć za sobą budowę centrum danych dla dużych wysoce wykwalifikowanych firm – ( centrów handlowych, przedsiębiorstw deweloperskich oraz różnych banków ). Teraz pewnie zastanawiasz się czy przedsiębiorstwa trudniące się budową dużych centrów danych, będą w ogóle zainteresowane zaprojektowaniem i zbudowaniem małej serwerowni? Mogę cię pocieszyć ponieważ dla tego typu firm nie ma to znaczenia z zasady zawsze przyjmują zlecenia na małe projekty.

Następną istotna sprawa podczas doboru wykonawcy jest to jaki pakiet dodatkowych usług realizator dysponuje? Zawsze musisz więc pamiętać czy nasz przyszły realizator budowy, oferuje zadowalające dodatkowe usługi, takie jak na przykład – specjalistyczne serwisowanie sprzętu serwerowego. Super wyjście dla tego rodzaju pakietu jest to aby usługa serwisowa była dostępna dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Tak więc są to podstawowe informacje jeśli chodzi o dobór właściwego wykonawcy. Zawsze więc pamiętaj że czasem lepiej zapłacić więcej i mieć pewność że nasz sprzęt działa jak należy niż potem liczyć straty poniesione przez źle zaprojektowana serwerownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *