Linki wychodzące

Linki wychodzące

Linki wychodzące możemy podzielić na dwie grupy — wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne odsyłacze to te, które prowadzą do innych podstron naszego serwisu, natomiast linki zewnętrzne prowadzą do innych witryn dostępnych w sieci.

Wspominaliśmy, że istnieją teorie, w myśl których karane są strony, do których ktoś na innych witrynach zamieścił nieodpowiednie odsyłacze — złe sąsiedztwo. W tej kwestii zgadzamy się z tłumaczeniami osób związanych z wyszukiwarkami oraz tworzeniem ich algorytmów i przyjmujemy, że takie poglądy są mylne. Pragniemy jednak zwrócić Twoją uwagę na inne zjawisko, jakim jest wpływ linków wychodzących. W takim przypadku mamy pełną kontrolę nad tym, do kogo się odwołujemy, a co się z tym wiąże, twórcy algorytmów mogą nas karać z całą surowością za nieprzemyślane odsyłacze. Dlatego powinniśmy się zawsze zastanowić, do jakich stron prowadzą pojawiające się u nas odsyłacze. Poniżej zamieściliśmy kilka istotnych zasad, których przestrzeganie pozwoli Ci uniknąć kłopotów.

♦    Liczbę linków na naszej stronie powinniśmy utrzymywać na rozsądnym poziomie. Umownie przyjętą granicą jest wartość 100. Nie jest zalecane umieszczanie większej liczby odsyłaczy zewnętrznych na stronie.

♦    Jeżeli jest to możliwe, powinniśmy tak rozplanować linki na naszej stronie, aby były one unikalne. W odnośnikach chodzi przede wszystkim o ich opisy. Jeżeli mamy dwa odwołania prowadzące do tej samej strony, to nie wiadomo, który opis weźmie pod uwagę robot wyszukiwarki.

♦    Nie umieszczaj na swojej stronie linków do stron, które mogą być uznane za niepożądane przez wyszukiwarki.

 

Linki zewnętrzne

Linki zewnętrzne — czyli prowadzące do innych serwisów — są bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na to, w jaki sposób postrzegana jest nasza strona zarówno przez wyszukiwarki, jak i przez odwiedzających. Z tego względu zawsze należy się dobrze zastanowić, czy chcemy umieścić dany link na naszej stronie, czy nie.

♦    Najlepiej byłoby, gdyby witryny, do których się odwołujemy z naszej strony, były z nią związane tematycznie. Dobrze jest umieścić odwołanie do jakiejś strony, która cieszy się autorytetem w naszej branży. Chodzą słuchy, że według wyszukiwarek takie linki podnoszą wartość merytoryczną naszej strony,

co wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Ta teza jednak nie jest sprawdzona, ponieważ nie ma możliwości przeprowadzenia wiarygodnego testu w celu zbadania tej zależności.

♦    Wartość linku zmniejsza się wraz ze wzrostem liczby linków na stronie. Powinniśmy utrzymywać rozsądną liczbę linków zewnętrznych na naszej stronie, aby miały one jakąś wartość. Poza tym nie chcemy, aby nasza strona została uznana przez wyszukiwarki za farmę linków (miejsce powstałe wyłącznie po to, by umieszczać odsyłacze, które zwykle nie mają żadnej wartości).

1 myśl w temacie “Linki wychodzące

  1. Paweł Cengiel

    Trzeba umieć rozróżniać te dwa rodzaje linków oraz czemu mają one służyć. Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tego tematu.

    seo-www.pl

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *