Repozytorium i jego rodzaje

Repozytorium i jego rodzaje.

Żyjąc w dobie ciągłego rozwoju technologicznego dostrzegamy, że co poniektóre zagadnienia stają się uniwersalne i można do nich przypisać dużo różnych znaczeń. Obecnie chcielibyśmy przedstawić wam rozkład repozytoryjny, jaki ostatnimi czasy dość znacząco się zmienił. Opiszemy sobie też rodzaje repozytoriów, żebyście mogli rozpoznać poszczególne typy niniejszego rozwiązania.

Repozytorium jest rozwiązaniem informatycznym, jakie służy przede wszystkim do magazynowania, składowania i upowszechniania różnego rodzaju plików. Trzeba odróżniać repozytorium od bibliotek cyfrowych a także platform, które ujawniają wyłącznie aktualne materiały. Natomiast repozytorium przechowuje nie tylko nowe kopie plików lecz także archiwalne wersje plików. Obowiązkiem repozytorium jest także segregacja i kategoryzowanie danych oddanych do przetrzymania. Odpowiednie repozytorium to takie, które należy do sieci międzynarodowej infrastruktury repozytoryjnej.

Istnieją różne typy repozytoriów, a sam układ repozytoryjny składa się z wielu różnych narzędzi odpowiednio podzielonych na poszczególne kategorie. Oto niektóre rodzaje repozytoriów:

1. Repozytorium instytucjonalne – jak sama nazwa podkreśla otwierane jest przez instytucje. Stosowane jest ono w głównej mierze do przechowywania oraz promowania prac, których twórcami są jednostki należące do danej organizacji. Oprócz tego repozytorium instytucjonalne pomaga w pewien sposób zarządzać instytucją. Znaczącym plusem niniejszego rodzaju repozytoriów jest możliwość sporządzania bardzo detalicznych statystyk.

2. Repozytorium dziedzinowe – w tym miejscu swoje wyniki doświadczeń, publikacje i efekty pracy mogą umieszczać osoby zajmujące się wybraną specjalizacją. Jako sztandarowy przykład repozytorium dziedzinowego możemy podać arXiv, jakie udziela fizykom informacji o najnowszych pracach.

3. Repozytorium projektowe – wzorem może być repozytorium ECNIS. Określa się je jako duży projekt kilku instytucji, który może obsługiwać repozytorium w zamiarach ulepszenia komunikacji oraz masowego prezentowania efektów projektu.

4. Repozytorium danych – rzadka odmiana repozytoriów. Repozytoriów publikacji jest o wiele więcej aniżeli repozytoriów danych. Repozytoria danych mimo wszystko nieustannie się poprawiają, a dopomaga im w tym procesie wprowadzenie polityk instytucjonalnych. Jeśli repozytoria danych będą dalej kształtowały się w takim tempie to niedługo będą się dzieliły na te o których wcześniej tu wspomnieliśmy.

Powyżej widzimy tylko parę przykładów repozytoriów. Szczerze mówiąc jest ich naprawdę niezmiernie dużo. Jedne zaliczane} są do repozytoriów treści jeszcze inne zaś do repozytoriów danych. W sieci istnieje wiele otwartych repozytoriów, w których można składować różne rodzaje plików. Założyć repozytorium możemy także z pomocą firm, które świadczą usługę repozytorium w swoich rozwiązaniach firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *