Twarda spacja – Znacznik DIV

Twarda spacja

Jeżeli w bloku tekstu lub nagłówku umieścisz dodatkowe znaki spacji za pomocą klawiatury i klawisza spacji, to przeglądarka automatycznie je zignoruje i wyświetli tylko jeden znak przerwy.

<h1>Nagłówek stopnia    pierwszego</h1>

Zgodnie z tym, co napisałem, podany przykład, pomimo że zawiera kilka dodatkowych spacji, będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak nagłówek widoczny dalej.

<h1>Nagłówek stopnia pierwszego</h1>

Jeżeli chcesz wymusić kilka dodatkowych spacji w tekście, musisz do kodu wstawić znak twardej spacji. W praktyce oznacza to skorzystanie z następującego ciągu znaków &nbsp;, popularnie zwanego encją.

<h1>Nagłówek stopnia &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; pierwszego</h1>

Pamiętaj jednak o tym, że jedna spacja widoczna na ekranie to kilka literek wpisanych w kod strony, co przy nadużywaniu tego elementu może znacznie zwiększyć rozmiar pliku strony. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie oferują kaskadowe arkusze stylów.

Znacznik DIV

Znacznik <div></div> jest odpowiedzialny za grupowanie znaczników. Dzięki temu elementowi możesz tworzyć i pracować na warstwach w dokumencie XHTML/HTML oraz rozciągać działanie zdefiniowanego za pomocą CSS stylu na większą liczbę znaczników. Wprowadzone tutaj pojęcia zostały dokładnie opisane w następnym rozdziale.

<div>
<p>Pierwszy blok tekstu.</p>
<p>Drugi blok tekstu.</p>
<h1>Nagłówek stopnia pierwszego</h1>
</div>

Oczywiście omawiany znacznik może być wykorzystywany również z innymi elementami, np. tabelami czy listami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *