Zaplecze tematyczne

Zaplecze tematyczne

Zaplecze tematyczne składa się zwykle z kilku do kilkudziesięciu serwisów o tematyce zbliżonej do tematyki pozycjonowanego serwisu. Nie są to zazwyczaj duże serwisy, często wystarczy kilkanaście stron. To serwisy raczej informacyjne, na których niekiedy umieszczone są reklamy kontekstowe, na przykład Google AdSense, ale rola tych serwisów nie polega na zarabianiu, tylko na budowaniu pozycji właściwej strony.

Podstrony zaplecza tematycznego są zazwyczaj artykułami informacyjnymi. W sieci można znaleźć wiele serwisów oferujących za darmo artykuły tematyczne. Warunkiem korzystania z tych artykułów jest niezmienianie ich treści, czyli również zachowanie linków, które stanowią część artykułu. Bardzo dobrze, jeśli te artykuły będą unikalne. Przy korzystaniu z gotowych artykułów musimy się liczyć z tym, że nie jesteśmy jedynymi osobami, które je wykorzystują. Z tego względu warto zadbać o coś, co wyróżni nas spośród tłumu i zabezpieczy przed ewentualnym wykryciem przez wyszukiwarkę klonów tej samej witryny. Dobrym rozwiązaniem może być dodanie jakichś wiadomości pobieranych z kanałów RSS, zgodnych z danym tematem, lub uzupełnienie tekstu zbiorem ciekawych odsyłaczy. Nasza przykładowa strona o rowerach może odwoływać się na przykład do witryny Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sportu, fundacji zajmujących się promowaniem zdrowego stylu życia lub stron klubów kolarskich, a nawet wiadomości sportowych dotyczących wyścigów rowerowych. Dzięki temu zbierzemy sporo ciekawych odsyłaczy, zmienimy szablonowy tekst i unikniemy problemów z wykryciem wielu kopii identycznej strony.

Warto podchwycić myśl, która padła powyżej. Skoro inni mogą pisać i bezpłatnie udostępniać artykuły, to może opłaca się zrobić coś podobnego. Zasada jest prosta: piszemy ciekawe teksty, udostępniamy je na stronie, a w zamian za wykorzystanie naszego materiału oczekujemy odsyłacza z odpowiednim opisem. To również sposób na zebranie pokaźnego arsenału odsyłaczy.

Pamiętaj jednak, że tworzenie serwisów tematycznych jest czasochłonne. Dlatego większość pozycjonerów ma w swoim zapleczu również serwisy, których stworzenie i opieka nad nimi nie zajmują tyle czasu. Mamy tutaj na myśli lokalne kopie katalogów DMOZ, kopie Biblii czy inne obszerne treści dostępne bezpłatnie w intemecie. Ostatnim krzykiem mody jest budowane zaplecza tematycznego na podstawie wiadomości przesyłanych kanałami RSS.

Budowa zaplecza w oparciu o kanały RSS

Bardzo popularnym i stosunkowo prostym sposobem budowy serwisu z dużą liczbą podstron jest wykorzystanie technologii syndykacji wiadomości RSS. Większość blogów i serwisów informacyjnych posiada kanały RSS w celu szybszego dotarcia do czytelników. W kanale RSS zazwyczaj jest umieszczonych kilka do kilkunastu najnowszych wiadomości z serwisu. Najczęściej są to zajawki artykułów, ale można znaleźć również kanały zawierające całość artykułów. Użytkownicy serwisu dodają kanał do swojego czytnika RSS i czytnik co jakiś czas sprawdza, czy w kanale pojawiło się coś nowego.

W celu budowania zaplecza tematycznego możemy wykorzystać właśnie kanały RSS i umieszczać wiadomości z nich w naszym serwisie. Jeżeli zbudujemy listę kanałów RSS tematycznie dobranych do naszych potrzeb, to możemy stworzyć całkiem spore zaplecze tematyczne. Warto również zapisywać wiadomości z kanałów w bazie danych, gdyż starsze wiadomości z kanału są zastępowane nowszymi.

Zwracamy Twoją uwagę na kwestię poszanowania praw autorskich właścicieli kanałów RSS. Treści publikowane w ten sposób zwykle są chronione prawem autorskim, a co za tym idzie, na ich wykorzystanie musimy mieć zgodę autora.

Zbudowanie takiego serwisu z wykorzystaniem PHP i bazy danych MySQL jest stosunkowo proste. Potrzebny jest nam przede wszystkim parser wiadomości. Odpowiednie narzędzie możemy napisać sami albo skorzystać z ogólnodostępnych skryptów parsujących. Z naszej strony możemy polecić skrypt MagpieRSS dostępny na stronie magpierss.sourceforge.net, który jest uniwersalnym rozwiązaniem i poprawnie przeczyta niemalże każdy plik RSS z uwzględnieniem nawet rzadko używanych elementów.

Serwisy zbudowane w oparciu o kanały RSS są również często stosowane jako zaplecze pod systemy wymiany linków.