Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1 pod Intel Skylake

Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1 pod Intel Skylake

Gigabyte przygotowało coś naprawdę wartego uwagi naprawdę wymagających graczy. Płyta Gigabyte GA-Z170X-Gaming G1 jest już dedykowana pod nowe procesory Intela Skylake i nie należy do tańszych modeli, ale wiadomo, że jeśli chce się mieć coś takiego to trzeba za to nieźle zapłacić. Tymczasem dowiedzmy się czy warto.

Ogólnie firma Gigabyte ma w planach wypuścić na rynek pięć modeli płyt dedykowanych graczom. Są to GA-Z170X Gaming G1 i GA-Z170X Gaming GT, GA-Z170X-Gaming 7, GA-Z170X-Gaming 5 i GA-Z170X-Gaming 3. Każda z tych płyt posiada nowe wzornictwo, które sprawia, że którą byś nie wybrał, to wygląda bardziej efektownie niż płyty z poprzednich serii. Czy jednak są lepsze pod względem specyfikacji? Zobaczmy.

Pierwsza z powyższych GA-Z170X Gaming G1 to standardowa konstrukcja, którą wyróżnia potężna sekcja zasilania – do chłodzenia wykorzystano w tym przypadku masywny radiator z blokiem wodnym. Dostępne w tym modelu są również cztery banki pamięci DDR4 oraz przyciski mające ułatwić podkręcanie. Miejsce na karty rozszerzeń to między innymi 3 złącza PCI-Express 3.0 x1 oraz cztery PCI-Express 3.0 x16. W takim układzie gracz może połączyć ze sobą nawet cztery karty graficzne. Dla napędów oraz nośników danych przygotowano cztery gniazda SATA 6 Gb/s, 3 SATA Express 16 Gb/s i 2 M.2 32 Gb/s(PCIe 3.0 x4). Na tylnym panelu znajdziemy wyjście wideo HDMI 2.0 obsługujące technologię 4K, złącze sieciowe gamingowej karty sieciowej Killer DoubleShot Pro X3, złącza audio z karty dźwiękowej Creative Sound Blaster ZxRi oraz porty USB 3,1 w standardzie Power Delivery 2.0. Porty USB w tym przypadku mogą dostarczyć nawet 36 W mocy.

Druga z wyżej wymienionych, czyli Z170X Gaming GT wygląda troszkę skromniej od swojej poprzedniczki, aczkolwiek gracze i tak powinni być z niej zadowoleni. Dla kart rozszerzeń udostępniono trzy złącza PCI-Express 3.0 x1 i trzy PCI-Express 3.0 x16, a dla dysków dwa SATA 6 Gb/s, trzy SATA Express 16 Gb/s i dwa M.2 32 Gb/s. Tylny panel zaoferuje nam w tym wypadku wyjście wideo HDMI 2.0, porty USB 3.1 pracujące jak u poprzedniczki w standardzie Power Delivery 2.0 oraz układ dźwiękowy Creative Sound Core3D. Widzimy, że ten model różni się również od swojej poprzedniczki układem dźwiękowym, co dla niektórych może stanowić fundamentalny element podczas wyboru odpowiedniej płyty dla siebie.

Kolejny model to Z170X-Gaming 7. O nim nie wiemy zbyt wiele – najprawdopodobniej funkcjonalnością będzie przypominał Gaming GT. Oddane do dyspozycji zostaną tu również trzy złącza PCI-Express 3.0 x1 i x16, a także 2 gniazda SATA 6 Gb/s, trzy SATA Express 16 Gb/s i dwa M.2 32 Gb/s. Jednak nie będzie to płyta z najniższej półki. Najniższą półkę zapełni Z170X-Gaming 5 o czym świadczy między innymi mniej efektowne wzornictwo oraz znacznie skromniejsza sekcja zasilania. Na karty rozszerzeń przeznaczono po trzy złącza PCI-Express 3.0 x1 i x16, a dla dysków 3 gniazda SATA Express 16 Gb/s oraz 2 M.2 32 Gb/s. Ostatni model Gaming 3 pozostaje póki co tajemnicą, chodź spodziewać się można jeszcze niższej funkcjonalności i jednocześnie niższą cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *