Identyfikatory

Identyfikatory

Dotychczas opisane selektory pozwalały na przypisanie danego formatowania wszystkim elementom odpowiadającym użytemu selektorowi. Przykładowy styl zamieszczony poniżej określa, iż wszystkie akapity powinny zostać sformatowane za pomocą czcionki o kolorze zielonym i wysokości 14pt.

p
{
color:green;
font-size:14pt;
}

Twórcy kaskadowych arkuszy stylów od samego początku dostrzegli konieczność zróżnicowania podobnych elementów, w efekcie czego wprowadzili identyfikator— id.

Zasada działania identyfikatora, co widać na poniższym przykładzie, jest stosunkowo prosta.

p
{
color:green;
font-size:14pt;
}

p#pochyly
{
font-style:italie;
font-size:20pt;
}

Odpowiedni wpis składa się z selektora, do którego planujemy przypisać identyfikator, oraz z nazwy poprzedzonej znakiem #. Wywołanie tak przygotowanego identyfikatora ma następującą postać:

<p>Blok tekstu o kolorze zielonym i czcionce 14pt</p>
<p id=”pochyly”>Blok tekstu o kolorze zielonym i czcionce 20pt</p>
<p>Blok tekstu o kolorze zielonym i czcionce 14pt</p>

Raz zdefiniowany identyfikator możemy bez problemu użyć w innych akapitach,o ile zajdzie taka konieczność. Co prawda nie jest to zgodne z zaleceniami specyfikacji, ale działa.

Jeżeli chcemy przygotować identyfikator uniwersalny, którego użycie jest możliwe w dowolnym elemencie strony, to powinien on przybrać następującą postać:

#czerwony
{
color:red;
}

Wywołanie takiego identyfikatora wygląda dokładnie tak samo jak poprzednio, z tą drobną różnicą, że może nastąpić w dowolnym znaczniku.

<p id=”czerwony”>Treść akapitu</p>
<h1 id=”czerwony”>Treść nagłówka stopnia pierwszego</h1>
<td irf=”czerwony”>Tekst wewnątrz komórki</td>