Jak edytować strony www na domowym PC?

Jak edytować strony www na domowym PC?

Potrzebne programy

DO tego celu potrzebne nam będą 2 programy – edytor html i serwer www, …no i oczywiście przegladarka internetowa. Polecam „podglądanie” wyników edycji strony na trzech (njaczęściej używanych przez internautów) przeglądarkach – FireFoxIE i Opera. Dlaczego aż trzech? Dlatego, że wygląd strony moze się różnić na każdej z nich. Najwięcej problemów sprawia dostosowanie strony do IE. Nie można jedak zignorować tej przeglądarki, ponieważ w dalszym ciągu korzysta z niej ok. 40% internautów, …niestety.

Zaczynamy edycję

1. Odpalamy nasz serwer www .Opis jego instalacji i aktywacji znajdziesz w dziale: Instalacja serwera na PC.
2. Odpalamy też nasz edytor html – polecam kED. Link do jego pobrania znajdziesz w Narzędziowni.

Wszystkie strony przechowujemy w folderze www – w katalogu głównym gdzie mamy zainstalowany serwer Wamp. Domyślna ścieżka do tego folderu to: C:\wamp\www, ale jak już pisałem w innym dziale – zalecam instalację serwera na innej partycji niż systemowa. Właśnie w tym foledze (www) powinny znajdować się nasze wszystkie strony. Jeżeli mamy tylko jedną stronę – można tam wrzucić wszystkie pliki html, php, obrazki itp prosto do foldera www. Po wpisaniu w przeglądarce adresu localhost – przeglądarka znajdzie nasz plik strony głównej (index.html lub index.php) i automatycznie ją odpali.
Ja jednak zalecam umieszanie w folderze www folderu, który zwięźle opisuje nazwę naszej strony (np. automoto), a dopiero w nim umieszczenie wszystkich plików z których składa się ta strona. To pomaga w utrzymaniu porządku w przypadku gdy mamy kilka stron (serwisów) www.

3. W edytorze html – otwieramy plik strony (podstrony), którą chcemy edytować.
Po wprowadzeniu w niej zmianem – zapisujemy plik (Ctrl + S). Nastepnie wyświetlamy go w oknie przeglądarki internetowej. W tym celu wpisujemy w oknie adresu: localhost.
– Jeżeli w folderze …/wamp/www mamy pliki podstron w rozsypce – przeglądarka znajdzie plik strony głównej (index) i od razu wyświetli treść strony.
– Jeżeli zaś pliki te znajdują się w folderze – np. …/wamp/www/automoto – wyświetli się strona startowa serwera Wamp, a na niej zakładka Yuor projects, pod którą wyświetlone są nazwy wszystkich folderów znajdujących się w katalogu …/wamp/www. Klikając na któryś z nich przejdziemy do strony głównej znajdującej się w tym folderze.

Możemy też zamiast wpisywać w przeglądarce adres localhost – posłużyć sie ikonką serwera Wamp w zasobniku systemowym. Klikamy na niej lewym przyciskiem myszy i wybieramy z menu: Localhost. Program automatycznie otworzy domyślną przeglądarkę na stronie localhost.

zakładka localhost - serwer Wamp

Przechodzimy do strony którą edytowaliśmy i widzimy wprowadzone zmiany.

Teraz kiedy mamy już włączony serwer i edytor html – możemy wprowadzać dalsze zmiany. Po ich wprowadzeniu – za każdym razem zapisujemy edytowany plik strony, przełączamy się na przeglądarkę, odświeżamy stronę w przeglądarce i widzimy ją z wprowadzonymi zmianami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *