Jak załadować (wysłać, wrzucić) stronę z naszego komputera na serwer internetowy

Jak załadować (wysłać, wrzucić) stronę z naszego komputera na serwer internetowy

Wstęp

Aby tego dokonać musimy mieć program (klient FTP). Najbardziej znany i chyba najlepszy jest Total Commander – jeżeli go jeszcze nie masz przejdź do działu – Narzędziownia
Tutorial zrobiony jest na jego przykładzie.

1. Konfiguracja klienta FTP (Total Commander)

Najpierw należy skonfigurować połączenie z wykupionym serwerem w programie.
Otwieramy więc program Total Commander. Po jego włączeniu ujrzymy okno:

okno programy total commander

Teraz musimy skonfigurować połączenie z naszym serwerem internetowym (na przykładzie domeny automoto zaparkowanej na serwerze hosting).
W tym celu wybieramy z menu: Sieć » FTP Połączenie… lub wciskamy klawisze Ctrl + F. W okienku które się otworzy klikamy w prawym menu zakładkę Nowe Połączenie… Ukaże się okno edycji połączenia:

okno konfiguracji nowego połączenia

W polu Sesja wpisujemy dowolną nazwę, która zwięźle określi nam serwer z którym się łączymy lub nazwę strony na tym serwerze – tak abyśmy potem wiedzieli co to za połączenie (możemy mieć ich wiele, jeżeli posiadamy kilka wykupionych serwerów). Np. automoto_hosting.pl
W polu Nazwa hosta – wpisujemy nazwę hosta. Informacje te z pewnością podane są przez usługodawcę hostingu (w panelu administracyjnym lub innym miejscu). Np. ftp.automoto.hosting.pl
W polu Użytkownik możesz podać pierwszy człon Twojego identyfikatora serwera WWW (automoto) lub też nazwę konta webmastera, jeśli usługodawca hostingu na to zezwala i utworzyłeś je w panelu administracyjnym.
W polu Hasło podajesz …hasło, cóż innego 😉
W polu Lokalny katalog wybierz katalog gdzie masz umieszczone pliki stron na dysku twardym Twojego PC.

Resztę ustaw tak jak na obrazku powyżej, chyba że Twój dostawca hostingu napisał inaczej. Każda dobra firma udostęponiająca usługę hostingu ma dział na swojej stronie, gdzie krok po kroku objaśnia konfigurację połączenia, lub przynajmniej podaje wszelkie niezebędne dane i wskazówki.

Jeżeli już wypełnisz i zaznaczysz wszystkie pola – kliknij OK w dolnej części okna.

2. Łączenie się z serwerem

Teraz w oknie połączenia widzisz nazwę skonfigurowanej przed chwilą sesji. Zaznacz ją i kliknij przycisk Połącz:

połączenie ftp

Total Commander łączy się z serwerem. Okno programu wygląda teraz tak:

okno TC po połączeniu

3. Umieszczanie plików na serwerze

W jego lewej części widzimy pliki na naszym serwerze, przynajmniej tak jest domyślnie. Jeżeli jednak przed połączeniem aktywne było prawe okno (aktywność okna znaczy niebieski pasek pod literą dysku) – pliki na serwerze widoczne są w prawej części. Okno z plikami serwera oznaczone jest literką [-O-]. Natomiast okno z plikami strony na naszym dysku – oznaczone jest literą partycji (w tym przypadku: [-f-]).
Teraz aby załadować pliki z których składa się nasza strona www na serwer – wystarczy przeciągnąć je myszką z okna dysku do okna serwera. Przeciągać możemy także foldery lub kilka plików jednocześnie (zaznaczając je z wciśniętym klawiszem Ctrl).

ładowanie strony na serwer

Jeżeli edytowaliśmy jakiś plik na naszym domowym PC i chcemy go uaktualnić – również postępujemy w ten sposób. Po jego przeciągnięciu pojawi się okno z komunikatem:

aktualizacja strony www

Klikamy Nadpisz lub Nadpisz wszystkie jeżeli przeciągamy ich więcej. Od tej chwili strona jest widziana przez wszystkich internautów.

To by było na tyle 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *