Łamanie wierszy – Wyróżnianie tekstu

Łamanie wierszy
Przy okazji prezentacji znacznika odpowiedzialnego za definiowanie akapitów wspomniałem, że ich zawartość jest automatycznie dopasowywana do rozdzielczości ekranu. Innymi słowy, przeglądarka sama decyduje, kiedy złamać daną linię. Działanie takie jest przydatne, ale czasami może utrudnić pracę twórcy witryny zawierającej większą ilość tekstu. Na szczęście w specyfikacji języka XHTML i HTML znajdziemy przydatny znacznik, którego celem jest bezwzględne wymuszenie złamania linii. Mam tutaj na myśli znacznik <br />.

Wyróżnianie tekstu
Specyfikacja języka XHTML i HTML przewiduje kilka znaczników, za pomocą których możemy wyróżnić fragment tekstu lub pojedyncze słowo czy literę.

Aby pogrubić tekst, musisz skorzystać ze znacznika <strong></strong>.

<p>Tomasz<strong>Hajko</strong></p>

Aby skorzystać z tekstu pochyłego — kursywy, musisz użyć znacznika <em></em>. <p>Tomasz <em>Hajko</em></p>

Aby przedstawić fragment tekstu — np. listing kodu programu — za pomocą czcionki o stałej szerokości, użyj znacznika <code></code>.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że znaczniki opisane powyżej zajęły miejsce innych, które wycofano wraz z wprowadzeniem specyfikacji 4.01 języka HTML. Poniżej znajdziesz wykaz zastąpionych znaczników. Pragnę podkreślić, że zmiany nie wpłynęły na efekt uzyskany na stronie WWW.

Znaczniki strukturalne

Wycofany — niezalecany Nowy — zalecany Efekt działania
<b></b> <strong></strong> Tekst pogrubiony
<i ></i > <em></em> Tekst pochyły
<tt></tt> <code></code> Listing