Na jaki backup się zdecydować?

Na jaki backup się zdecydować?

Zastanawia Cię to jak powinien wyglądać Twój backup? Też bym się zastanawiał biorąc pod uwagę dostępną na rynku szeroką gamę rozwiązań zarówno płatnych jak i darmowych. Najlepiej zastanowić się na początku nad tym jakie są Twoje potrzeby na ten backup. Może potrzebujesz prostego rozwiązania by zabezpieczyć swoje dane, a może posiadasz małą firmę i chciałbyś aby wykonywany był backup tylko najważniejszych danych firmowych. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się darmowe lub stosunkowo tanie programy do wykonywania kopii zapasowych. Jeśli chodzi natomiast o duże firmy, gdzie bezpieczeństwo danych jest kluczowe dla jej funkcjonowania, powinieneś wówczas sięgnąć po nieco inne rozwiązania.

Rozpoczniemy od programów służących do wykonywania backupu. Podzielić je na te, które działają online oraz te działające offline. Najpopularniejsze programy offline mają swoje zalety. Stosując programy offline podczas backupowania będziemy mieli większą gwarancję tego, że nie dostaną się one w niepowołane ręce, ponieważ w większości przypadków backup ten wykonywany jest w ramach sieci wewnętrznej. Jeśli chodzi o backup online wymienić tu możemy takie programy jak: Dropbox czy Carbonite. Zaletą backupu online niewątpliwie jest to, że w razie lokalnych katastrof czy tez kradzieży sprzętu Twoje dane będą bezpieczne w zupełnie innej lokalizacji. Warto jednak pamiętać, że backupując online składujemy je w miejscu niekontrolowanym przez siebie. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje dane zostały przechwycone przez niechcianych użytkowników skorzystaj z szyfrowania danych.

Zajmijmy się szerzej drugą grupą rozwiązań dotyczących backupu dedykowanego dużym firmom i instytucjom. Nie podlega wątpliwości, że w tym przypadku zadanie należy pozostawić w rękach specjalistów od backupu. Centra danych są wyspecjalizowane w wykonywaniu backupów. Specjaliści pracujący w takich miejscach w razie awarii będą w stanie szybko i sprawnie podołać danemu problemowi. W internecie znajdziecie szeroką ofertę firm, które zajmują się backupem dla firm. Jedną z nich jest Centrum Komputerowe ZETO oferujące bardzo ciekawe rozwiązania backupowe, hostingowe i firmowe. Warto porównać ceny kilku takich firm i wybrać tą, która będzie w stanie spełnić wszystkie nasze oczekiwania za niezbyt wysoka cenę. Pamiętajmy, że jest to najlepsze rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw.

Decyzja jaki backup wybrać należy do was. W zależności od tego jaką ilością danych dysponujecie lub jaka firmę prowadzicie wykonywanie backupu będzie wyglądało inaczej.

Backup online – z czym można pomylić?

Backup online jest zagadnieniem niezwykle wszechstronnym, jakie przeważnie mylone jest przez nas z pokrewnymi rozwiązaniami. Omyłki te nie są absolutnie bezzasadne, gdyż narzędzia, które poniżej wam opiszemy posiadają pewne znamiona kopii zapasowej. Jednakże wszystkie te rozwiązania nie spełniają wszystkich cech typowych dla backupu online.

Bezpieczeństwo jest tu słowem kluczem. Popatrzmy na czytelny przykład wzięty prosto z życia: jeżeli weźmiemy macierz RAID to fundamentalna różnica bazuje na sposobie zapisywania danych; mirroring to znowu bieżące powielanie, a backup to dublowanie stanu w jakim znajduje się system w danym momencie. Zauważyć możemy zatem pewną zależność taką, iż macierz jest zaledwie strategią zapisywania oraz magazynowania plików lecz nie ochrania przed niebezpieczeństwem takim np. jak przypadkowe nadpisanie danych. Dlatego też czynność ta nie jest uznawana jako całkowite zabezpieczenie posiadanych danych.

Niezwykle regularnie mylonym zagadnieniem z backupem jest archiwizowanie danych. Głównym przedmiotem archiwizacji jest rozkład danych na wytypowane kategorie, tak żeby osoba z nich korzystająca mogła w każdej chwili trafić do interesujących materiałów. Od strony archiwizacji oryginalne dane transferowane są z jednego położenia w drugie, a jeśli mówimy o backupie danych to oryginalne pakiety danych pozostają bezustannie na wcześniejszym miejscu, a ich kopia jest rozmieszczana na różnych urządzeniach zewnętrznych. Tym co eliminuje archiwizację jako kopie zapasową jest tylko istniejąca jedna wersja danych.

Jakie pojęcia jeszcze często mylimy z backupem? Wersjonowanie danych, to kolejne pojęcie błędnie rozumiane jako typ kopii zapasowej. Należy wiedzieć, że wersjonowanie danych jest tylko gromadzeniem rozmaitych wersji tego samego pliku. Backupem nie możemy również nazwać trzymanie danych na innej partycji tego samego urządzenia magazynującego jakim jest dysk twardy – pamiętaj, że w razie awarii nośnika zagrożone będą pliki umieszczone na wszystkich partycjach dysku.