Odpowiednie rozstawienie głośników

Odpowiednie rozstawienie głośników

W poniższym artykule postaramy się przedstawić wam mnóstwo bardzo istotnych wskazówek dzięki którym będziecie mogli w profesjonalny sposób rozmieści zakupiony przez was zestaw głośników.Większość z nas uważa że zakup głośników które posiadają doskonałą jakość brzmienia z pewnością wystarczy i że będziemy mogli je rozłożyć w dowolnym miejscu i dowolnym pomieszczeniu bez utraty jakości dźwięku.

Ten błędny sposób myślenia jest wynikiem braku odpowiedniej wiedzy z dziedziny nauki jaką jest akustyka, i nie ma co się temu dziwić ponieważ akustyka to dział fizyki i techniki z jakim nie każdy miał prawo mieć styczność.

Prawidłowe ulokowanie zestawu audio nie należy do najprostszych czynności. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest konstrukcja a także zalecenia producenta danego sprzętu. Uważamy, iż jest to najważniejszy czynnik, ponieważ każdy producent tworzy swoje produkty w odrębny sposób. Zalecenia producenta to ważny element dzięki któremu uzyskam najlepszą jakość dźwięku, a także będziemy mogli uniknąć różnego rodzaju awarii, problemów technicznych płynących z nieodpowiedniego użytkowania.

Kolejnym bardzo istotnym elementem który należy wziąć pod uwagę jest akustyka pomieszczenia. Oczywistym jest że nie będziemy robić remontu aby nasz salon czy też pokój  posiadał jak najlepszą akustykę.

Twierdzi iż najlepszym sposobem na jak najlepsze rozmieszczenie głośników jest bardzo czasochłonne dostosowanie posiadanego przez nas sprzętu do danego pomieszczenia przez znalezienie najlepszego miejsca. Ważną informacją jest fakt iż czasem mała zmiana pozycji głośników może przynieś znaczną poprawę jakości dźwięku.

Podczas rozmieszczania zestawu należy zwrócić uwagę na większe obiekty (np. fotel, stolik, komoda) które znajdują się pomiędzy głośnikami a słuchaczem.

Elementy te mogą utrudnić rozprzestrzenianie się fal dźwiękowych przez co do słuchacza nie dotrze dźwięk bezpośredni tylko tzw. ?odbity? co w znaczącym stopniu zmniejsza jego jakość.Zjawisko odbicia w szczególności niekorzystnie wpływa na jakość tonów wysokich.

Jeśli chodzi o uzyskanie jak najlepszej akustyki w pomieszczeniu należy unikać tzw głuchych ścian. Wytłumienie takiej ściany jest bardzo proste np. zawieszenie półki na książki czy też dużą roślinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *