Parametry serwerów internetowych

Parametry serwerów internetowych.

W zależności od tego jak bardzo rozbudowany będzie Twój serwis (strona), oraz od tego – co będziesz w nim udostępniać, zwróć uwagę na powierzchnię, oraz transfer serwera.
Jeżeli zamierzasz udostępniać, filmy, pliki mp3 – skup się na serwerach udostępniających dużą powierzchnię dyskową na www. W końcu gdzieś te wszystkie pliki multimedialne musisz ulokować, a małe to one nie są 😉 Duże, dobrej jakości zdjęcia także potrafią zająć sporą część dysku na Twoim wirtualnym serwerze.
Łatwo to wszystko policzyć – wystarczy przemnożyć wielkość przeciętnego pliku, który zechcesz udostępnić przez ilość tych plików. Np. 100 filmików po ok. 10 MB każdy – zajmie 1 GB na dysku serwera.

Większość płatnych serwerów umożliwia parkowanie ograniczoną lub nie – ilość różnych domen, jak też tworzenie subdomen. Oczywiście każda z nich będzie zajmowała jakąś określoną ilość miejsca na dysku serwera. To również należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu potrzebnej powierzchni na www.

Jeżeli Twoja strona ma przynosić zysk, ważna jest szybkość i bezawaryjność serwera. Na strony, które ładują się szybko i są zawsze dostępne – internauci chętniej wracają, a czym więcej gości odwiedza Twoją witrynę, tym więcej zarabiasz.


Powierzchnia (przestrzeń) dyskowa, pojemność serwera

Jest to przestrzeń dysku twardego serwera internetowego – przeznaczona na Twoją stronę (strony). Każda z nich składa się z plików html, php, css i innych. Poza tym w ich skład wchodzą również obrazki tworzące szatę graficzną witryny, jak też pliki które zechcesz udostępnić internautom.

Transfer serwera

Jest to ilość danych wysłanych z, i do serwera. Podawana przeważnie w stosunku rocznym (półrocznym).
Internauta wchodząc na każdą z podstron Twojego serwisu – pobiera dane. Serwer musi przesłać jego przeglądarce wszystkie pliki, z których złożona jest strona (treść, grafika itp.), a każdy z nich ma jakąś konkretną wielkość.

Załóżmy więc, że Twoją witrynę odwiedza 1000 użytkowników dziennie, i każdy z nich ogląda (ściąga) 5 filmów po 5 MB każdy. Daje nam to 1000 * 5 * 5 = 25000 MB, czyli ok. 25 GB dziennie. Miesięcznie daje to 750 GB, a rocznie 9000 GB danych! To dosyć ekstremalny przykład i w jego przypadku bez drogiego serwera dedykowanego się nie obejdzie. Jednak w większości stron (treść, zdjęcia, obrazki) takiej potrzeby nie ma, no chyba że odwiedza ją kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy gości dziennie 😉

Przeciętna strona to załóżmy 100 kB. Przy 1000 gości dziennie (każdy ogląda 5 podstron) – 1000 * 5 * 30 * 12 = ok. 180 000 Mb, czyli ok. 180 GB transferu rocznie.

PING serwera

Jest to szybkość odpowiedzi serwera na żądanie internauty. Im szybsza (PING mniejszy) – tym lepiej.
Jeżeli chcesz, aby twoje strony otwierały się żwawo – umieść je na szybkim serwerze. Dobre serwery mają pingi nie przekraczające 15 ms (milisekund).
Oczywiście duże znaczenie ma to w jakiej odległości od siedziby serwerowni mieszkają internauci. Załóżmy – polscy internauci będą mieli stosunkowo niskie pingi na serwerze „zakwaterowanym” w naszym kraju. Natomiast zagraniczni (np. z USA) użytkownicy – będą mieli je o wiele wyższe. Tak więc, jeżeli robisz (masz) stronę polskojęzyczną z przeznaczeniem dla polskich internautów – wybierz szybki serwer zlokalizowany w naszym kraju. Jeżeli zaś odwiedzający Twoją stronę goście będą pochodzić z zagranicy – wykup serwer za granicą, …lub szybki serwer w Polsce.

Jak sprawdzić PING serwera?
W Windowsie:
Kliknij przycisk START w pasku zadań (ten po lewej na dole).
Następnie – Uruchom. W okienku „Uruchamianie” – w polu „Otwórz” – wpisz cmd i naciśnij ENTER
W czarnym oknie – w miejscu gdzie miga kursor – wpisz ping nazwaserwera.pl i zatwierdź ENTER’em, np:
ping nazwa.pl, ENTER
ping nets.pl, ENETR
…itd, w zależności od tego .
Program dokona czterech pomiarów i wyświetli rezultat. Poda minimalny, maksymalny i średni czas odpowiedzi serwera.
Zamiast nazwy serwera można wpisać też adres IP.

Ilość baz danych – MySQL / PostgreSQL

Czym więcej tym lepiej 🙂
Bazy danych to jak sama nazwa wskazuje – magazyny danych. Dane w nich umieszczane są automatycznie za pomocą odpowiednich skryptów (pisanych przeważnie w PHP). Dość powiedzieć, że większość liczników i statystyk odwiedzin opartych jest na komunikacji z bazami danych. Żadne forum, czy też sklep internetowy, wręcz nie ma prawa bytu bez współpracy z nimi.

Możliwość zakładania subdomen

Jest to bardzo przydatna opcja i udostępnia ją większość usługodawców hostingowych. Na niektórych, tańszych serwerach ilość możliwych do stworzenia subdomen jest ograniczona.

Jeżeli więc masz wykupioną domenę, np. filmoteka.pl, możesz stworzyć za darmo jej pochodne – np. forum.filmoteka.plgaleria.filmoteka.plkomedie.filmoteka.pl itd.
. Jeżeli masz możliwość zakładania nieograniczonej ilości subdomen – możesz pomyśleć o jakimś bardziej rozbudowanym serwisie. Możesz np. wykupić domenę modelki.pl i robić strony w subdomenach, gdzie każda będzie portfolio konkretnej modelki – np. karolina.modelki.pl

Konta e-mail we własnej domenie

Jeżeli masz wykupioną domenę firma.pl – możesz w niej utworzyć ograniczoną lub nie ilość kont e-mail z końcówką @firma.pl – np. kontakt@firma.pl, prezes@firma.pl, sklep@firma.pl itp.