PHP vs HTML

PHP vs HTML

Jako początkujący webmaster z pewnością zastanawiasz się jakiego języka użyć do kreowania swoich stron. Otóż polecam tworzenie ich w PHP ponieważ…

PHP to wygoda

Wpływ PHP na wygodę w edytowaniu stron jest podobny do wpływu jaki ma użycie CSSa na wygodę w formatowaniu ich wyglądu.

Mozesz mi wierzyć lub nie, ale nie raz i nie dwa będziesz zmuszony do zmiany pewnych fragmentów tworzonych stron. Mam tutaj na myśli stałe fragmenty kodu, np. tego odpowiedzialnego za wyświetlanie menu. Zazwyczaj jest ono takie samo dla wszystkich podstron w obrębie danego serwisu www (strona główna, kontakt, działy tematyczne itp.).
Wyobraź sobie że popełniłeś serwis który składa się z 10 podstron. Po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że przydałby się nowy dział (np. downlooad). Co robisz? Otwierasz każdy plik HTML i edytujesz go z osobna – dodając do menu odnośnik do w/w działu. Przy dziesięciu stronach jest to zaledwie irytujące. Co jeśli tych stron jest 50 lub 500? Nawet Syzyfowi ręce opadłyby razem z gaciami 😉

Język PHP ma bardzo przydatną funkcję – include. Jest to funkcja która wczytuje „w locie”do źródła strony odzielny plik (fragment kodu). Właśnie takie menu umieszczasz w tym odzielnym pliku. Na każdej zaś podstronie dołączasz menu za pomocą funkcji include (jedna krótka linijka kodu). Wtedy aby zmienić wygląd menu na wszystkich podstronach – edytujesz tylko ten dołączany (inkludowany) plik.
Sprytne.
Tyczy się to różnych stałych elementów stron – choćby reklam. Chcesz wstawić inne? Nie ma sprawy. Edytujesz jeden dokument i na wszystkich podstronach masz funkiel nówka reklamy 🙂 To samo tyczyć się może stopki, czy też nagłówka.

PHP to więcej możliwości

Stosowanie tego języka daje nam również wiele możliwości, których nie daje nam HTML.
Za pomocą skryptów PHP możesz stworzyć formularz kontaktowy, ankietę, losowy dobór wyświetlanych elementów, logowanie, rejestrację, licznik odwiedzin, księgę gości i wiele innych przydatnych, a czasem wręcz niezbędnych dodatków.

Oczywiście – aby korzystać z dobrodziejstw PHP – musisz znać HTML. PHP tylko „zarządza” nim po stronie serwera, aby do wyszukiwarki wysłać czysty, przetworzony kod HTML.


Do nauki polecam książkę: Larry Ullman – „Dynamiczne strony www. PHP i MySQL” (Wydawnictwo Helion).