Plotery

Plotery

Ploter (ang.plotter) jest urządzeniem peryferyjnym sterowanym za pomocą komputera. Plotery wykorzystywane są do wycinania, drukowania, rysowania, wypalania, grawerowania czy frezowania.

Plotery dzielimy na dwie podstawowe grupy, są to:

  • Plotery płaskie – mechanizm rysująco-wycinający porusza się swobodnie nad płasko rozłożonym materiałem.
  • Plotery bębnowe ? materiał porusza się za pomocą obracającego się bębna, mechanizm rusująco-tnący wykonuje ruchy (np. nad papierem) jedynie wzdłuż bębna.

Istnieje też bardzo popularna grupa ploterów, są to urządzenia nanoszące obrazy za pomocą różnego rodzaju technik między innymi:

  • Plotery atramentowe ? wyposażone w głowice do wydruku atramentowego
  • Plotery sylwetowe ? do wydruku wykorzystują farby na bazie rozpuszczalników, dlatego powierzchnia jest bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych.
  • Plotery piaskowe ? obraz jest rysowany przy pomocy jednego lub wielu piasków, które nanoszą tłuszcz np. na papier.

Plotery rysujące stosowane są często przez biura projektowe (architektów, projektantów CAD), gdzie powstają rysunki techniczne o bardzo dużych formatach w dobrej rozdzielczości.

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo popularnej grupie ploterów, czyli o ploterach tnących, które pozwalaną na wycinanie obiektów o skomplikowanych kształtach. Te typy ploterów wykorzystują studia poligraficzne do wycinania np. samoprzylepnych liter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *