Prawidłowe zamykanie i uruchamianie komputera

Prawidłowe zamykanie i uruchamianie komputera

No i stało się: niechcący wyłączyłeś komputer w samym środku sesji. Być może zrobiłeś to przez przypadek, a może nie chciało ci się poczekać tych kilku sekund aż komputer sam zamknie Windows i odruchowo wcisnąłeś przycisk Reset. Wiesz już, że twój sprzęt może to odczuć, ale chyba nie jesteś świadomy tego, że podobnie rzecz się ma z całym systemem.

Procedura zamykania Windows nie polega wyłącznie na tym, co możesz zaobserwować na ekranie. Podobnie jak w przypadku innych procesów, także i tutaj wiele rzeczy dzieje się w ukryciu: otwarte okna i aplikacje są zamykane, zostajesz poproszony o zapisanie niedokończonych plików, otwarte pamięci podręczne zostają zamknięte, a wszelkie modyfikacje wprowadzone w systemie od czasu poprzedniego uruchomienia zostają zweryfikowane, aby mogły być widoczne podczas kolejnego startu systemu.

Z tego punktu widzenia, proces zamykania jest nierozerwalnie związany z procesem uruchamiania, ponieważ toruje drogę dla pomyślnego załadowania kolejnej sesji i rozpoznania wszystkich zmian dokonanych wcześniej (zarówno w sprzęcie, jak i w aplikacjach).

Wymuszając przedwczesne zamknięcie systemu, bierzesz udział w grze przypominającej ruletkę, ponieważ nigdy nie wiesz, które spośród ważnych dla Windows funkcji nie zdążyły zostać wykonane do końca, ani jakie problemy może to w przyszłości wywołać. Dlatego powinieneś zamykać system, korzystając zawsze z właściwych procedur, starać się nie robić tego zbyt szybko i niezgodnie z zasadami.

WSKAZÓWKA

Czy masz jakieś problemy z zamykaniem swojego systemu? W bazie informacji Microsoftu znajdziesz szereg dobrych artykułów, które mogą ci pomóc. Wystarczy, że podasz wersję swojego systemu i poszukasz pod hasłem „shut-down”. Na przykład ja znalazłam artykuł Q308029, wskazujący zasoby jako źródło problemów z zamykaniem systemu Windows XP.

• korzystasz z niego bardzo często (codziennie, zwłaszcza jeśli masz zwyczaj wyrywkowego używania systemu)

• twoje wyposażenie jest dobrze zabezpieczone

• miejsce twojego zamieszkania/pracy nie jest nawiedzane przez potężne burze lub częste problemy z elektrycznością (wyłączenia, zakłócenia, itp.)

Zanim przejdziesz dalej, pozwól mi powiedzieć parę słów o zaawansowanym systemie zarządzania energią APM (Advanced Power Management) oraz sprzętowych opcjach oszczędzania energii, które mogą znacznie uatrakcyjnić propozycję pozostawiania włączonego komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *