Prawidłowe zamykanie i uruchamianie komputera

Prawidłowe zamykanie i uruchamianie komputera

No i stało się: niechcący wyłączyłeś komputer w samym środku sesji. Być może zrobiłeś to przez przypadek, a może nie chciało ci się poczekać tych kilku sekund aż komputer sam zamknie Windows i odruchowo wcisnąłeś przycisk Reset. Wiesz już, że twój sprzęt może to odczuć, ale chyba nie jesteś świadomy tego, że podobnie rzecz się ma z całym systemem.

Procedura zamykania Windows nie polega wyłącznie na tym, co możesz zaobserwować na ekranie. Podobnie jak w przypadku innych procesów, także i tutaj wiele rzeczy dzieje się w ukryciu: otwarte okna i aplikacje są zamykane, zostajesz poproszony o zapisanie niedokończonych plików, otwarte pamięci podręczne zostają zamknięte, a wszelkie modyfikacje wprowadzone w systemie od czasu poprzedniego uruchomienia zostają zweryfikowane, aby mogły być widoczne podczas kolejnego startu systemu.

Z tego punktu widzenia, proces zamykania jest nierozerwalnie związany z procesem uruchamiania, ponieważ toruje drogę dla pomyślnego załadowania kolejnej sesji i rozpoznania wszystkich zmian dokonanych wcześniej (zarówno w sprzęcie, jak i w aplikacjach).

Wymuszając przedwczesne zamknięcie systemu, bierzesz udział w grze przypominającej ruletkę, ponieważ nigdy nie wiesz, które spośród ważnych dla Windows funkcji nie zdążyły zostać wykonane do końca, ani jakie problemy może to w przyszłości wywołać. Dlatego powinieneś zamykać system, korzystając zawsze z właściwych procedur, starać się nie robić tego zbyt szybko i niezgodnie z zasadami.

WSKAZÓWKA

Czy masz jakieś problemy z zamykaniem swojego systemu? W bazie informacji Microsoftu znajdziesz szereg dobrych artykułów, które mogą ci pomóc. Wystarczy, że podasz wersję swojego systemu i poszukasz pod hasłem „shut-down”. Na przykład ja znalazłam artykuł Q308029, wskazujący zasoby jako źródło problemów z zamykaniem systemu Windows XP.

• korzystasz z niego bardzo często (codziennie, zwłaszcza jeśli masz zwyczaj wyrywkowego używania systemu)

• twoje wyposażenie jest dobrze zabezpieczone

• miejsce twojego zamieszkania/pracy nie jest nawiedzane przez potężne burze lub częste problemy z elektrycznością (wyłączenia, zakłócenia, itp.)

Zanim przejdziesz dalej, pozwól mi powiedzieć parę słów o zaawansowanym systemie zarządzania energią APM (Advanced Power Management) oraz sprzętowych opcjach oszczędzania energii, które mogą znacznie uatrakcyjnić propozycję pozostawiania włączonego komputera.