Udrażnianie systemu nawigacyjnego – Błędne odsyłacze

Udrażnianie systemu nawigacyjnego

Zacznijmy od tego, że roboty sieciowych wyszukiwarek nie potrafią analizować i indeksować stron, które nie są podłączone do reszty witryny. Dlatego każda podstrona, do której nie ma odwołania lub w przypadku której system nawigacji został źle przemyślany, nie jest indeksowana przez roboty wyszukiwarek. Przyczyn problemów z indeksacją może być wiele, a w niniejszym podrozdziale zajmiemy się tymi najczęściej spotykanymi.

Błędne odsyłacze

Puste linki to dość często spotykany problem, który dotyczy zwłaszcza dużych witryn, ale z naszej praktyki wynika, że również strona składająca się z trzech podstron może mieć puste odsyłacze. Nad tym problemem nie ma co się rozwodzić i musisz zadać sobie trud, aby sprawdzić, czy wszystkie hiperłącza umieszczone na Twojej stronie działają poprawnie. Poniżej wymieniliśmy najczęściej spotykane problemy z niedziałającymi odsyłaczami.

♦    Różnica w wielkości liter zastosowanej w nazwie plików oraz w kodzie strony. Musisz wiedzieć, że serwer WWW, na którym przechowywana jest Twoja strona, rozpoznaje wielkość liter. Dlatego jeżeli plik nazywa się na przykład Plik.html, a w hiperłączu wpiszeszplik.html, to taki odsyłacz nie zadziała. Proponujemy, abyś zawsze używał małych liter w nazewnictwie plików

z kodem strony oraz arkuszami stylów bądź obrazkami. Również w kodzie strony we wszystkich hiperłączach oraz odwołaniach do plików używaj wyłącznie małych liter. Ta prosta zasada pozwoli Ci na uniknięcie problemów z niedziałającymi hiperłączami.

♦    Przerwy w wieloczłonowych nazwach plików. Staraj się nie używać przerw (spacji) w wieloczłonowych nazwach plików, gdyż może to powodować problemy z obsługą takiego pliku przez przeglądarkę. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie znaku w wieloczłonowych nazwach plików.

♦    Unikaj literówek. Staraj się zwracać szczególną uwagę podczas nadawania nazw plikom oraz podczas tworzenia hiperłączy do nich. Czasem drobna litrówka lub przestawienie jednej litery są przyczyną tego, że hiperłącze nie działa.

♦    Nie używaj polskich znaków w nazwach plików. Co prawda dzisiaj większość wyszukiwarek radzi sobie z obsługą naszych znaków narodowych, ale ich stosowanie w nazwach plików często jest przyczyną problemów z działaniem odsyłaczy.

JavaScript w hiperłączach

Kolejnym ważnym, ale często pomijanym problemem jest stosowanie odsyłaczy uzupełnionych o kod JavaScript. Rozwiązanie takie doskonale sprawdza się w przeglądarce i system nawigacji z pozoru wydaje się sprawny. Niestety, roboty wyszukiwarek bardzo słabo radzą sobie z tego typu odsyłaczami.

JavaScript często jest stosowany do budowy efektownych menu, w których wykorzystuje się „animowane” przyciski, bądź do uzyskania różnych efektów specjalnych.

W górnym menu nawigacyjnym po najechaniu kursorem myszy na dowolną opcję rozwijane jest efektowne menu. Dodatkowo niektóre pozycje w menu mają swoje podmenu, co komplikuje wygodne korzystanie ze strony. Oczywiście efektowne menu wykorzystuje JavaScript i przez to jest kompletnie nieczytelne dla robotów wyszukiwarek, które nie potrafią z niego korzystać. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o tym, że w przypadku niektórych skryptów problemy występują w różnych przeglądarkach. Na przykład na rysunku 8.8 przedstawiamy tę samą stronę z rozwiniętym menu, wyświetlaną błędnie przez przeglądarkę Mozilla Firefox.

Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesna strona musi korzystać z zaawansowanych technik. Jednak pragniemy zwrócić Twoją uwagę, że zarówno przycisk zmieniający wygląd po najechaniu na niego kursorem myszy, jak i rozwijane menu możemy stworzyć, korzystając z języka HTML/XHTML oraz kaskadowych arkuszy stylów. Takie rozwiązanie zapewnia pełną i poprawną obsługę odsyłaczy przez roboty sieciowe.

Menu nawigacyjne widziane oczami robota zachowuje swoje zasadnicze znaczenie i nadal jest czytelne dla wyszukiwarki. Oczywiście wygląda mniej efektownie, ale pamiętaj, że robota interesuje treść i indeksacja witryny.