Windows – wirtualny pulpit

Windows – wirtualny pulpit

Na Twoim pulpicie brakuje miejsca, a nie chcesz wydawać kasy na dodatkowy monitor. I masz rację, bo wcale nie musisz. Wystarczy, że zainstalujesz sobie w systemie kilka dodatkowych wirtualnych pulpitów, które pozwolą Ci dalej przetrzymywać ważne rzeczy w miejscu, do którego masz najszybszy dostęp. Chcielibyśmy przedstawić wam ogólnie temat wirtualnych pulpitów oraz pokazać jak z nich korzystać. Na koniec zaproponujemy program, który wobec nas jest najlepszy na Windowsa jeśli chodzi o tworzenie wirtualnych pulpitów.

Przechowywanie plików na pulpicie komputera nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jednakże dla tych co lubią taki system przechowywania plików powstały wirtualne pulpity. Po jakimś czasie na podstawowym pulpicie zaczyna brakować miejsca na nowe ikony czy też foldery. Musimy jakoś zaradzić zaśmiecaniu się w nadmiarze naszego pulpitu. Instalujemy zatem wirtualny pulpit, który jest dodatkowym pulpitem naszego komputera, na który możemy przeskoczyć w każdej chwili i zyskać nowy widok oraz obszar pracy – niektórzy porównują jego działanie do sposobu logowania na konta użytkowników w systemie Windows, gdzie każdy user ma własny, zdefiniowany przez siebie wygląd pulpitu. I niekiedy w tym momencie pojawia się pytanie: czym w takim razie różni się wirtualny pulpit, od sytuacji, w której założylibyśmy sobie nowe, dodatkowe konto w systemie? Po primo – korzystając z pulpitu wirtualnego działamy w obrębie jednego zalogowanego użytkownika – mamy wówczas dostęp do wszystkich zainstalowanych aplikacji oraz dokumentów. Po drugie – przełączanie się między wirtualnymi pulpitami jest o wiele wygodniejsze niż przełączanie użytkownika – wystarczy nacisnąć odpowiednią kombinację klawiszy lub też z menu wybranej przez nas aplikacji wybrać interesujący nas widok pulpitu. Trzeci argument jest taki, że wirtualnych pulpitów możemy założyć wiele w systemie Windows.

Rozwiązanie jakim jest wirtualny pulpit idealnie sprawdza się w wielu sytuacjach, np. gdy korzystamy z tego samego komputera do celów służbowych i prywatnych. Jeden pulpit może nam służyć do celów prywatnych, inny do służbowych, a kolejny możemy spersonalizować pod cele rozrywkowe. Wirtualny pulpit przydaje się także wtedy, gdy chcemy jednocześnie pracować z różną liczbą aplikacji.

Najciekawszą według nas aplikacją umożliwiającą stworzenie wirtualnych pulpitów w środowisku Windows jest Dexpot. Jest to darmowa aplikacja dostępna w internecie, która tworzy w systemie niezależne od siebie wirtualne pulpity. Znajdziemy ją w wersji instalacyjnej jak również w wersji portable (przenośnej). Gdy zainstalujemy aplikacje na naszym komputerze zostaną utworzone aż 4 wirtualne pulpity, które wedle własnego uznania możemy zmodyfikować.

Kombinacja pozwalająca przełączać się między pulpitami w tym programie to ALT i odpowiednio numer pulpitu, czyli 1,2 lub 3. Program jest bardzo prosty w obsłudze, a jego interfejs przyjazny. Korzystanie z wirtualnych pulpitów sprawia, ze życie niejednego z nas staje się o dużo łatwiejsze. Należy jednak pamiętać, że niektóre z aplikacji mogą zamulać nasz komputer, pogarszając pracę naszego systemu. Ważne zatem jest to, by przy wyborze oprogramowania do tworzenia wirtualnych pulpitów kierować się komentarzami użytkowników, którzy mieli wcześniej do czynienia z dana aplikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *