Awarie pamięci

Awarie pamięci

Problemy z pamięcią należą do najtrudniejszych w analizie, ponieważ zła lub uszkodzona pamięć może zachowywać się bardzo różnie – pole działania jest tu praktycznie nieograniczone. Oto najczęściej spotykane objawy:

• Zmiana wielkości pamięci pokazywanej w trakcie uruchamiania komputera.

• Nie uruchamianie się komputera.

• Komputer uruchamia się, ale nie potrafi załadować systemu Windows (nie zawsze wyświetlając komunikaty o błędach).

• Nagłe pojawienie się lub nasilenie problemów z kartą graficzną w trakcie pracy z programami operującymi grafiką (na przykład przeglądarką internetową).

• Nieoczekiwane błędy typu „brak pamięci”, nawet w przypadku zainstalowania dużej ilości RAM-u.

• Program monitorujący intensywność wykorzystania procesora wskazuje wartości ok. 100%. Może to oznaczać, że pamięć jest niedostępna i nie jest w stanie odciążyć procesora.

• Ogólny lub okresowy spadek ogólnej wydajności pracy systemu.

• Nieregularne lub bardzo częste pojawianie się „niebieskich ekranów”, oznaczających błędy systemu Windows.

• Gry i programy, który uprzednio zachowywały się poprawnie, teraz są niestabilne lub zawieszają się w losowych momentach, zmuszając cię w ten sposób do wyłączania komputera i ponownego uruchamiania systemu operacyjnego.

Brak działającej poprawnie pamięci operacyjnej drastycznie ogranicza możliwości korzystania z komputera. System Windows wymaga pewnej ilości aktywnej pamięci, aby w ogóle mógł rozpocząć ładowanie; jeśli nie znajdzie wystarczającej ilości pamięci, wyświetli komunikat o błędzie.

Jeśli chodzi o uszkodzenia pamięci, to znacznie częściej można spotkać się z awariami samych układów pamięci niż usterkami spowodowanymi przez katastrofy (związane na przykład z uszkodzeniem płyty głównej). Częste instalowanie i wyjmowanie pamięci (ewentualnie nadużywanie siły w trakcie wkładania do gniazda) także może spowodować uszkodzenia. Opisywane tu problemy z pamięcią mogą być również efektem zakupienia niewłaściwego dla danego systemu typu pamięci; niektóre płyty główne oferują złącza dla pamięci różnego typu, inne są pod tym względem mniej elastyczne.

Na szczęście ceny pamięci wciąż kształtują się na dość niskim poziomie, więc ewentualna wymiana nie będzie zbyt kosztowna.

WSKAZÓWKA

Generalnie obowiązuje zasada, że docelową wielkość pamięci powinno się osiągać używając jak najmniejszej ilości listków. Na przykład w celu osiągnięcia łącznej pamięci operacyjnej 256MB, łatwiej i bezpieczniej jest zainstalować jeden moduł 256MB niż dwa po 128MB. Dzięki zastosowaniu mniejszej ilości listków zmniejsza się ryzyko nieudanej instalacji. Zajrzyj do instrukcji obsługi swojego komputera lub płyty głównej i sprawdź maksymalną wielkość pamięci, na jaką pozwala twój system. Pamięć jest obecnie na tyle tania, że mógłbyś zdecydować się na dołożenie dodatkowego listka. W rozdziale 4. dowiesz się więcej na ten temat.