Backup danych

Backup danych

Metoda ta polega na wykonywaniu ich kopii bezpieczeństwa na nośnikach zewnętrznych.

Ideą archiwizacji, czyli backupu, jest możliwość późniejszego odzyskania zabezpieczonych w ten sposób danych w sytuacjach awaryjnych, gdy nasze dane zgromadzone za komputerze ulegną zniszczeniu lub utracie.

Backup czyli o co dokładnie chodzi?

Jest to po prostu kopiowanie wybranych plików (zdjęcia, video, dokumenty itp…) do innej lokalizacji, na przykład na inny twardy dysk czy płytę CD/DVD. Podstawową zasadą jest właśnie stosowanie innego nośnika, bo robienie kopii zapasowej na tym samym twardym dysku nie ma sensu (w razie jego awarii utracisz zarówno oryginał, jak i kopię plików). Jedną z najprostszych rozwiązań jest ręczne skopiowanie plików do innego folderu, a do tego wystarczy Eksplorator Windows lub program nagrywający. W warunkach domowych to często wystarcza, na przykład do zrobienia na płycie kopii zdjęć z wakacji, ale są również komplikacje. Jeśli w twoim komputerze regularnie przybywa nowych, ważnych plików, warto pamiętać aby tworzyć kopię zapasową regularnie, np. raz  w tygodniu. Wtedy musisz pamiętać o zrobieniu kopii, sam wybierać pliki do skopiowania itp. Lepiej sięgnąć po jeden z wyspecjalizowanych programów, który po skonfigurowaniu zajmie się automatycznie archiwizowaniem plików. Niektóre są bezpłatne i oferują zestaw potrzebnych funkcji.

Kiedy najlepiej stosować buckup?

Warto robić kopie regularnie. Częstotliwość zależy od tego, jak szybko przybywa nowych plików i jak ważne są to dla ciebie dane zapisane na dysku. Możesz zaprogramować różne zadania automatycznego backupu, nie musisz za każdym razem zabezpieczać wszystkich dokumentów. Jeśli na przykład piszesz pracę dyplomową, zawierające ją pliki powinieneś kopiować na zapasowy nośnik możliwie często, nawet codziennie, natomiast pozostałe dane – raz w miesiącu. Uwzględniaj zdarzenia, które zwiększają ryzyko utraty danych. Kopię zapasową należy tworzyć przed wprowadzeniem istotnych zmian na komputerze, np. podczas instalowania nowego systemu operacyjnego lub nowego oprogramowania.

Zwróć uwagę, że programy do back-upu oferują funkcje umożliwiające zaprogramowanie automatycznego wykonania zadań w określonym terminie lub cyklicznie (raz dziennie, raz w tygodniu, itp.). Nie będziesz już musiał pamiętać, że trzeba zrobić kopię zapasową. Zostanie wykonana automatycznie.

Niezwykłe zalety programów do kopi zapasowych

Jeśli dużo pracujemy i na bieżąco gromadzimy rożnego rodzaju ważne dla nas dane, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programów które oferują automatyczny buckup przy zamykaniu systemu operacyjnego. Ta niezwykle przydatna metoda, pozwala nam bezpiecznie i bezstresowo cieszyć się pracą przy komputerze. Ale jak to wszystko dokładnie wygląda?

Możemy wyróżnić kilka metod archiwizacji danych jedną z nich jest automatyczna archiwizacja komputera podczas zamykania systemu. Funkcja ta działa w ten sposób, że zadanie archiwizacji jest uruchamiane automatycznie w momencie naciśnięcia przez użytkownika przycisku zasilania na obudowie komputera lub po wybraniu przez niego polecenia zamknięcia systemu.

Proces backupu rozpoczyna się, kiedy system zakończy wszystkie sesje logowania. W trakcie archiwizacji na ekranie komputera wyświetlany jest komunikat, który informuje o postępie zadania. W tym momencie nie można się już z powrotem zalogować do systemu. Jeśli administrator uaktywnił w konsoli stosowaną opcję, użytkownik ma jednak możliwość przerwania backupu i niezwłocznego wyłączenia komputera. Po zakończeniu backupu zamykanie systemu operacyjnego jest kontynuowane, a następnie komputer jest wyłączany.

Ze względu na korzyści płynące ze stosowania automatycznego backupu przy zamykaniu systemu jest on bardzo często wykorzystywany. Należy więc wspomnieć o mogących się pojawić trudnościach. Pierwszą z nich jest możliwość wyłączenia komputera przez system operacyjny, zanim backup zostanie wykonany do końca. Standardowo w systemie Windows stosowane jest ustawienie, które informuje, że komputer ma być wyłączony w przeciągu 180 sekund od momentu rozpoczęcia fazy zamykania systemu. Jeśli jakaś usługa będzie pracować dłużej, system operacyjny przerwie jej działanie i wyłączy komputer natychmiast. Instalatory programów do kopi bezpieczeństwa zmieniają to ustawienie, wydłużając czas zamykania z 180 sekund do 2 godzin. Oznacza to, że backup przy zamykaniu systemu może trwać maksymalnie 2 godziny. W większości wypadków jest to czas w zupełności wystarczający. Jeśli z powodu przekroczenia tego limitu backup nie wykonuje się do końca, to w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę powolnego wykonywania archiwizacji, która może wynikać z wielu czinników. Tylko w nielicznych sytuacjach (bardzo dużo plików, powolne łącze sieciowe etc.), w których mamy pewność, że backup musi wykonywać się dłużej niż dwie godziny, można ręcznie zmienić ustawienie dotyczące czasu zamykania systemu poprze modyfikację następującego klucza w rejestrze systemowym:

Programy do backupów

Na rynku jest wiele bardzo dobrych programów do tworzenia kopi bezpieczeństwa. Aby wybrać najlepszy z nich, należy kierować się kilkoma ważnymi cechami, którymi powinien charakteryzować się nasz poszukiwany program Będą to:

    • kreatory ułatwiające konfigurację programu;
    • programowanie automatycznego tworzenia kopii zapasowych;
    • archiwizowanie danych w formacie ZIP, w którym kompresja odbywa się bardzo szybko;
    • zapisywanie kopii zapasowej na różnych nośnikach;
    • tworzenie kopii zapasowych podstawowego typu (zwykła i przyrostowa);
    • selekcja plików z użyciem filtrów;