Jak zabezpieczyć komputer?

Jak zabezpieczyć komputer?

W tym artykule przedstawimy co powinniśmy zrobić zaraz po zakupieniu nowego PC zanim zaczniemy na dobre korzystać z internetu.

Oto kilka punktów które pomogą zabezpieczyć twój nowo co zakupiony komputer:

  1. Pierwszą chyba najbardziej ważną rzeczą jest instalacja programu antywirusowego, oprogramowania anty-spyware oraz firewalla. Są to niezbędne narzędzia które zapewnią w miarę dobre zabezpieczenie przed różnego rodzaju wirusami phishingiem oraz atakami z zewnątrz. W internecie jest kilka naprawdę dobrych i darmowych programów, które pomogą nam uniknąć zawirusowania naszego dysku twardego. Warto też pamiętać że tego typu programy należy aktualizować co najmniej raz na tydzień, choć lepiej by było robić to każdego dnia, aby nic niepowołanego nie wpłynęło na działanie komputera.
  2. Następną czynnością  jest zaktualizowanie naszego systemu operacyjnego. Najlepiej na samym początku zanim przystąpimy do pracy z PC, powinniśmy ustawić w Panelu sterownia specjalną opcję, która umożliwia natychmiastowe i automatyczne aktualizację naszego systemu. Wtedy, gdy producent naszego OS udostępni nową łatkę do systemu, to nasz system operacyjny automatyczne pobierze i zainstaluję patcha, dzięki któremu będzie stabilniejszy i bezpieczniejszy.
  3. Kolejną dość istotną czynnością jest dobre zabezpieczenie naszego routera. Należy pamiętać, że stosowanie prostych haseł może skutkować iż nasze zabezpieczenie zostanie złamane i ktoś z zewnątrz będzie miał dostęp do twojej domowej sieci. Dlatego należy utworzyć dość trudne do złamania hasło, które powinno zawierać więcej niż osiem znaków, do tego powinno się użyć znaków specjalnych np. $@# itp… oraz zastosować kombinację małych i dużych liter oraz cyfr. np. AbC321$@
  4. Po wykonaniu wszystkich powyższych zaleceń dodatkowo możemy utworzyć punkt przywracania systemu. Będzie to dla nas dodatkowe zabezpieczenie, gdyby coś poszło nie tak.
  5. Gdy do naszego komputera mają dostęp osoby trzecie, a bardzo chcemy zachować prywatność, warto utworzyć konta użytkowników. Opcja zazwyczaj znajduje się w panelu sterowania każdego systemu operacyjnego. Dodatkowo jeśli chcemy naprawdę zabezpieczyć np. jakieś miejsce na dysku lub całą partycję, to można pobrać i zainstalować specjalne oprogramowanie szyfrujące, które tak zabezpieczy dane miejsce, że nikt niepowołany nigdy nie odczyta naszych zapisanych na dysku danych.
  6. Jeśli komputer, który chcemy zabezpieczyć to na przykład laptop i mógłby zostać skradziony, to możemy zabezpieczyć go dodatkowo ustalając hasło w Biosie. Po utworzeniu takiego hasła, zanim dojdzie do botowania systemu operacyjnego komputer wyświetli na ekranie prośbę o podanie hasła.
  7. Przy rejestracji na różnego rodzaju serwisach społecznościowych jak np. facebook czy tweeter oraz przy zakładaniu konta e-mail. Należy pamiętać, aby nie stosować tych samych haseł wszędzie, lepiej posługiwać się kilkoma dobrze utworzonymi hasłami, wtedy potencjalny włamywacz będzie miał utrudnione zadanie. Poza tym niektóre serwisy umożliwiają nam synchronizację z telefonem komórkowym. Po takiej synchronizacji, w danym serwisie można wybrać opcję podwójnego uwierzytelniania. Wtedy po wpisaniu loginu i hasła do konta dodatkowo na nasz nr telefonu przychodzi kod weryfikacyjny i po wpisaniu dopiero jesteśmy w pełni zalogowani do naszego profilu na danej stronie. Jest to bardzo przydatne jeśli np. często logujemy się do naszej skrzynki pocztowej, korzystając co chwile z innego komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *