Ciało dokumentu

Ciało dokumentu

Wiesz już, że dokument XHTML/HTML ma swoje określone ramy oraz nagłówek. Elementy te mają znaczenie czysto konfiguracyjne lub informacyjne i poza tytułem nie są widoczne na zewnątrz. Teraz przyszła pora, by poznać kolejny element strony WWW, jakim jest jej ciało — <body></body>. Wszystkie informacje, które znajdą się pomiędzy tymi znacznikami, są traktowane jako zawartość strony i    zostają wyświetlone w oknie przeglądarki. Listing przedstawia położenie tego elementu w stosunku do pozostałych znaczników.

<?xml version=”1.0″ encoding=”IS0-8859-2″?>

<!D0CTYPE html PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN” „http://www.w3.org/TR/xhtmll/DTD/xhtmll-strict.dtd”>

<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml” xml: lang=”pl”>

<head>

<meta http-equiv=”content-type” content=”text/html;charset=IS0-8859-2″ /> </head>

<body>

Tutaj znajduje się widoczna treść strony WWW.

</body>

</html>

tmp68d6-1Na rysunku widać podgląd strony, jaka powstała po wprowadzeniu kodu z przykładu zamieszczonego wcześniej, zawierającego niezbędne elementy każdej strony WWW.

Jak widzisz, nie jest to nic specjalnego — czarny tekst na domyślnym białym lub szarym tle. To zwyczajna surowa strona, na której nie użyto jeszcze żadnego znacznika odpowiedzialnego za formatowanie jej układu oraz wyglądu poszczególnych elementów. Niemniej jednak to już Twoja pierwsza strona!

Komentarze
Tworząc dokument XHTML/HTML, możemy wewnątrz kodu umieszczać komentarze, dzięki czemu późniejsza edycja strony będzie znacznie prostsza. Rozwiązanie to ma szczególnie duże znaczenie podczas pracy grupowej nad stroną lub przy tworzeniu dużych projektów. Oczywiście, mija się z celem komentowanie wszystkich elementów i przy dużej liczbie komentarzy warto przed publikacją przynajmniej część z nich usunąć z kodu strony. Dzięki temu w znaczący sposób możesz odchudzić wielkość plików, składających się na stronę WWW.

Komentarz w języku XHTMI/HTML ma następującą postać:

<!–Tu znajduje się komentarz do naszej strony –>