Dlaczego kopie zapasowe i obrazy dysków mogą uchronić cię od poważnych problemów

Dlaczego kopie zapasowe i obrazy dysków mogą uchronić cię od poważnych problemów.

Najlepszą metodą zabezpieczenia się przez utratą danych jest wykonywanie więcej niż jednej kopii danych i przechowywanie jej w innym miejscu niż nośnik z oryginalnymi danymi.

Oczywiście jest to możliwe jedynie poprzez skopiowanie plików z twardego dysku na inne medium, ponieważ twardy dysk jest narażony na różne niebezpieczeństwa, o których tyle już czytałeś. Jeśli jednak jesteś na tyle poważną osobą, że zabrałeś się do czytania tej książki, prawdopodobnie spodziewasz się zastosowania lepiej zorganizowanego rozwiązania niż zwykłe kopiowanie pojedynczych plików na inne medium (dyskietkę, dysk Zip lub płytę CD).

W tym momencie na scenę wkraczają programy do tworzenia kopii zapasowych i obrazów dysków. Są to dwa różne typy oprogramowania, ale niektóre z ich możliwości mogą się uzupełniać.

Termin kopia zapasowa odnosi się do procesu tworzenia kopii pełnego woluminu danych (na przykład całego twardego dysku lub wybranych folderów zorganizowanych w pliku archiwum), która następnie zapisywana jest na medium innego typu (na przykład kasecie, dyskietce, dysku Zip, płycie CD, itp.) Przykładem oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych jest MS Backup, program dodawany do systemu Windows XP oraz wcześniejszych wersji Windows (nie jest on jednak instalowany automatycznie, więc będziesz musiał zainstalować go samodzielnie). Oczywiście istnieje mnóstwo podobnych programów komercyjnych (Shareware), a niektóre są nawet dostępne zupełnie za darmo (tzw. public domain lub freeware).

INSTALOWANIE PROGRAMU BACKUP W WINDOWS XP

Odszukaj płytę instalacyjną Windows XP i wsuń ją do napędu. Za pomocą Eksploratora Windows, dostępnego pod ikoną Mój komputer, przejrzyj zawartość płyty i odszukaj plik \ValueAdd\MSFTXNTBACKUP\ntbackup.msi. Kliknij na jego nazwie i poczekaj aż uruchomi się kreator, który przeprowadzi cię przez proces instalacji.

Cała idea opiera się na tym, aby w przypadku utraty danych lub innego problemu z systemem, istniała możliwość przeprowadzenia procesu zwanego odzyskiwaniem danych, polegającego na skopiowaniu danych przechowywanych w archiwum.

Tworzenie obrazów dysków to zupełnie inna para kaloszy. Jest to proces polegający na wykonywaniu wirtualnej kopii twardego dysku w takiej postaci, w jakiej znajduje się on w momencie powstawania obrazu. Obrazy dysków są najbardziej użyteczne wtedy, gdy chcesz wymienić jeden twardy dysk na inny: możesz wykonać obraz aktualnego napędu (zakładając, że jest on w dobrym stanie) i zapisać go na nowym dysku, uprzednio przygotowanym do użycia. W podobny sposób możesz przyspieszyć proces konfigurowania wielu komputerów. Wystarczy, że utworzysz obraz głównego napędu i zainstalujesz go we wszystkich komputerach.

Mając obraz dysku możesz również odzyskiwać pojedyncze pliki (przynajmniej w najnowszych wersjach oprogramowania); nie musisz od razu przywracać obrazu całego dysku. Najczęściej wykorzystywanymi programami do obsługi obrazów napędów są PowerQuest Drive Image, Norton/Symantec Ghost oraz Nero Drive Imager.

Obmyślając plan likwidacji skutków awarii (w następnym rozdziale), dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o używaniu kopii zapasowych i obrazów napędów.

Przygotowania: co powinieneś zrobić przed instalacją

Inny efektywny sposób ograniczania problemów z komputerem polega na sprawdzaniu pełnej kompatybilności urządzeń oraz programów instalowanych w systemie oraz przestrzeganiu wszystkich wskazówek producenta.

Zajmijmy się kilkoma punktami, które z pozoru wydają się być zupełnie oczywiste, jednak często bywają lekceważone, przynajmniej dopóki nie zdarzy się jakiś konflikt lub awaria.

Przeczytaj instrukcję/dokumentację

Przed zakupieniem jakiegokolwiek sprzętu lub programu przeczytaj najpierw informacje o produkcie, umieszczone na pudełku lub w opisie produktu. Chociaż są one najczęściej pisane przez specjalistów od marketingu, zawierają zwykle kilka istotnych szczegółów:

• Minimalne wymagania sprzętowe (na przykład: typ i szybkość procesora, ilość wolnej pamięci, wersja systemu Windows, itp.);

• Informacje o współpracy z innymi programami lub sprzętem;

• Gdzie można uzyskać dalsze informacje.

Jeśli zapoznałeś się już z opisem produktu, przeczytaj jego dokumentację – zarówno w wersji drukowanej, jak i internetowej. Zwróć szczególną uwagę na rozdziały dotyczące instalacji i rozwiązywania problemów – dzięki nim zyskasz wyobrażenie o problemach, z którymi możesz się spotkać.

Na przykład, kiedy w zeszłym tygodniu aktualizowałam oprogramowanie do edycji grafiki, zauważyłam specjalne instrukcje opisujące proces instalacji i dowiedziałam się, że możliwa jest współpraca z innym, używanym przeze mnie, pakietem. Dokumentacja zawierała także sugestie dotyczące obejścia problemów, które mogą wystąpić w trakcie instalowania pakietu.

Poszukaj pomocy w sieci

Staraj się szukać informacji o produktach, zarówno przed, jak i po dokonaniu zakupu. Korzystaj ze stron internetowych producentów, serwisów z informacjami technicznymi oraz różnego rodzaju sieciowych forów, skupiających się na problematyce sprzętowej i programowej.

Na przykład, ja często sprawdzam ceny i dostępność produktów w serwisie PriceWatch, zajmującym się śledzeniem sprzedaży komputerów i dostępnym pod adresem www.pricewatch.com. Następnie, jeśli chodzi o urządzenia (przeczytaj ostrzeżenie poniżej), szukam informacji dotyczących kompatybilności, korzystając ze strony Windows Hardware Compatibility List (HCL). Później odwiedzam techniczne strony Microsoft.com, ExtremeTech.com i AnandTech i czytam, co ludzie z tych firm sądzą o moim problemie.

OSTRZEŻENIE

Zanim zdecydujesz się dokupić do swojego komputera jakieś urządzenie, najpierw upewnij się, czy jest ono w pełni kompatybilne z twoją wersją Windows. Jednym z najlepszych źródeł zasobów, w którym możesz to sprawdzić, jest strona Windows Hardware Compatibility List, dostępna na serwerze Microsoftu pod adresem www.microsoft.com/hcl. Szukaj według typu urządzenia lub producenta; otrzymane wyniki będą posortowane według wersji systemu obsługujących dane urządzenie.

Teraz, kiedy masz już lepsze wyobrażenie o czynnościach, które należy wykonywać w swoim środowisku pracy i otoczeniu komputera, aby ograniczyć lub wyeliminować niektóre problemy, możesz pójść krok dalej i zacząć zastanawiać się nad stworzeniem strategii awaryjnej. I tym właśnie zajmiemy się w artykule. „Przygotowanie własnego zestawu do likwidacji awarii”.