Druk 4D

Druk 4D

Ledwo co pojawiły się drukarki 3D, a tu mowa już o czymś znacznie wyprzedzającym ów technologię. Pojawiła się i już została przedstawiona technologia drukowania w czterech wymiarach. Umożliwi ona stworzenie pasma materiałów, które następnie uformują się w to, co zażądamy lub też w to, co przedstawimy w wersji elektronicznej na naszym komputerze. Skoro już pojawiają się pierwsze mrzonki na temat technologii 4D to co w takim razie będzie za kilka bądź też za kilkanaście lat? Technologia wciąż pędzi do przodu, a my tymczasem przyjrzyjmy się tematowi druku 4D.

Pierwsze drukowanie powstało w formie zwykłej drukarki, używanej przez komputery, którą w obecnych czasach zapewne wielu nazywa drukarką 2D. Zadziwiającym faktem jest już to, że drukowanie 3D rozwijane jest od lat 70 – tych. W przypadku druku 4D możliwości stają się o wiele większe. Samo to, że będzie można wydrukować sobie dowolny przedmiot jaki będzie nas interesował, jest już dużym osiągnięciem. Ciekawostka jest również to co uważają naukowcy. Twierdzą oni, że przy zastosowaniu pyłu księżycowego jako tuszu, możliwe będzie w przyszłości wydrukowanie bazy, w której przebywali by ludzie na księżycu. Zapewne byłoby to bardzo innowacyjne w przypadku rozwoju światowych punktów astronomicznych.
Jedną z osób, która jako pierwsza wyjaśniła na czym będzie polegał druk 4D jest Skylar Tibbits – artysta zajmujący się architekturą obliczeniową. Wyjaśnił to już z niezwykłymi szczegółami 6 miesięcy temu więc jest wielką zagadką również to, na jakim etapie jest w tym momencie technologia druku 4D. My wiemy tylko tyle, że czwartym wymiarem ma być czas. Ta jakże zaawansowana technologia 4D pozwoli na wydrukowanie obiektów, które następnie będą miały wpływ na samoorganizację i kształtowanie się w czasie. Wystarczy wyobrazić sobie jak elementy powstałe dzięki drukarce 4D same przyjmują pożądany kształt. Naukowcy twierdzą, że ta technologia może okazać się niezwykle przydatna między innymi w budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *