Edytory tekstowe

Pliki zawierające kod strony WWW to dokumenty tekstowe, a co za tym idzie, do ich edycji możemy wykorzystać dowolny tekstowy edytor, np. systemowy Notatnik. Niestety, takie rozwiązanie nie należy do zbyt wygodnych, gdyż wymaga każdorazowo ręcznego wklepywania wszystkich niezbędnych znaczników oraz pamiętania o ich domykaniu. W związku z tym na rynku stosunkowo szybko pojawiły się wyspecjalizowane edytory programistyczne wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, znacznie ułatwiających pracę webmasterowi.

Najważniejsze cechy, jakimi powinien charakteryzować się dobry edytor tekstowy, to:
■    domykanie znaczników,
■    kodowanie polskich znaków w standardzie ISO i UTF,
■    kreatory ułatwiające generowanie części kodu,
■    sprawdzanie poprawności wygenerowanego kodu.

Na rynku możemy znaleźć wiele bardzo dobrych i godnych polecenia edytorów tekstowych. Dlatego ostatecznie zdecydowałem się nie proponować konkretnego, a jedynie przedstawić wykaz kilku ciekawych rozwiązań, które, moim zdaniem, zasługują na uwagę. Pragnę nadmienić, że wszystkie wybrane edytory są aplikacjami darmowymi.

■    EzHTML — stary, ale bardzo wygodny polski edytor HTML i CSS. Program posiada możliwość instalacji wtyczek (m.in. narzędzie do obsługi stylów oraz sprawdzania poprawności kodu). Niestety, edytor od dawna nie jest rozwijany, a co za tym idzie — w przypadku pracy z kodem XHTML konieczne będzie nanoszenie poprawek, np. domykanie znaczników lub dodawanie cudzysłowów do niektórych atrybutów.

■    1st Page 2006 — bardzo rozbudowany edytor stron WWW, który pozwala na pracę nad stroną w trybie tekstowym oraz graficznym. Warto zwrócić uwagę na to, że posiada on mechanizm domykania znaczników, kolorowania składni oraz wygodne podpowiedzi. Duży plus należy się autorowi za dodanie dziesiątek kreatorów, ułatwiających stworzenie bardziej skomplikowanego elementu na stronie, np. uzyskanie popularnego efektu rollover albo dodanie tabeli czy galerii ze zdjęciami. Prezentowane narzędzie wspiera pracę z kodem XHTML i HTML. Minusem jest brak polskiej wersji językowej.

■    PSPad — zaawansowany edytor programistyczny, obsługujący wiele języków programowania, w tym HTML, XHTML i CSS. Posiada on wszystkie niezbędne udogodnienia ułatwiające pracę, został też wyposażony przez autora w moduł sprawdzania pisowni — również polskiej. Zaletą jest polskojęzyczny interfejs i wygoda obsługi. Warto również wspomnieć o integracji z darmowym edytorem kaskadowych arkusz stylów — TopStyle Lite, oraz sprawdzaniu poprawności kodu i obsłudze wielu dodatków, które można pobrać ze strony domowej.

■    TopStyle Lite — jest wysoce wyspecjalizowanym edytorem CSS. Program stosuje kolorowanie składni, domykanie znaczników oraz używa wygodnego mechanizmu podpowiedzi. Dzięki kreatorom i przejrzystemu interfejsowi stworzenie własnego, nawet najbardziej rozbudowanego, arkusza stylów jest rzeczą banalnie łatwą. Na uwagę zasługują: podgląd działania budowanego arkusza, walidator sprawdzający poprawność kodu arkusza oraz możliwość integracji edytora z PSPad-em.