Edytory graficzne

Edytory graficzne
Tego rodzaju edytory są z reguły dużo bardziej wymagające (aspekt sprzętowy), a praca z nimi przypomina tworzenie dokumentu, np. w programie MS Word. Programy te oferują wiele kreatorów i gotowych szablonów, mających pomóc w pracy nad stroną. Dość istotną wadą edytorów graficznych jest ograniczona kontrola kodu strony, który — niestety — w przypadku takich programów często pozostawia wiele do życzenia. Przykładem edytorów graficznych są m.in. MS FrontPage, jednak bezapelacyjnie najlepszy w tej kategorii jest Dreamweaver firmy Adobe (wcześniej Macromedia). Program ten posiada potężne możliwości, a przy tym jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana.

Na temat wspomnianych programów możesz przeczytać więcej na stronach:

■    Dreamweaver — www.adobe.com/products/dreamweaver,

■    MS Front Page — www.microsoft.com/frontpage.

 

Programy do przygotowywania grafiki sieciowej

Programy do przygotowywania grafiki sieciowej

Nowoczesna strona nie może obejść się już dzisiaj bez elementów graficznych. Dlatego myśląc poważnie o przygotowaniu swojej pierwszej strony, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie (lub narzędzia) graficzne. Musisz wiedzieć, że na rynku istnieje wiele bardzo dobrych i profesjonalnych programów do obróbki grafiki, np. Adobe Photoshop czy Corel Photo-Paint, ale niestety wszystkie mają jedną podstawową wadę — wysoką cenę. Na szczęście można znaleźć darmowe lub tanie zamienniki wymienionych powyżej aplikacji. Tak się składa, że w swojej codziennej pracy używam programu Paint Shop Pro w wersji 7. Program ten pozwala pracować na warstwach, obsługuje formaty plików gif, png oraz jpeg, używane na stronach WWW. Poniżej natomiast wymieniłem kilka darmowych rozwiązań, które powinny Cię zainteresować ze względu na oferowane możliwości.

■    Paint.NET —jest bardzo rozbudowanym edytorem grafiki rastrowej. Program jest rozwijany przez studentów uniwersytetu Washingtona, a dodatkowo wspierany przez firmę Microsoft. Pozwala on na obrabianie różnego rodzaju grafiki rastrowej. Wspiera korzystanie z warstw, wielopoziomową opcję cofania zmian oraz efekty specjalne. Do wymienionych zalet należy doliczyć przejrzysty interfejs oraz możliwość instalacji innych wersji językowych. Niestety, polska wersja programu nie jest jeszcze dostępna. Strona domowa programu to www.eecs.wsu.edu/paint.net.

■    GIMP —jest darmowym narzędziem do obróbki grafiki rastrowej.
Za pomocą tego programu możesz edytować zawartość zdjęć lub tworzyć własne grafiki, na przykład na potrzeby projektowanej strony WWW.
GIMP oferuje wiele zaawansowanych funkcji, a do najważniejszych można zaliczyć: obsługę warstw, wykorzystanie ogromnej ilości wtyczek, możliwość tworzenia własnych makr oraz wiele innych. Warto również wspomnieć o rozbudowanej selekcji, pracy z kanałami alfa, obsłudze antyaliasingu, skalowaniu i przekształcaniu obrazów, wsparciu dla animowanych gif-ów, tworzeniu map odnośników czy łączeniu tekstu z grafiką. Wśród obsługiwanych formatów graficznych znajdują się m.in.jpeg, bmp, png, xpm, tiff, tga, mpeg, ps, pdf, pcx, gif. Program dostępny jest m.in. w polskiej wersji językowej, a w połączeniu z nakładką GIMPShop — plasticbugs.com/7page_id=294, obsługa aplikacji jest zbliżona do Adobe Photoshop, ponieważ układ menu i skróty klawiszowe są identyczne. Warto również wspomnieć o tym, że GIMP dostępny jest w wersjach dla różnych systemów operacyjnych. Można go pobrać ze strony www.gimp.eu.org.

■    DrawPlus 4 — to bardzo funkcjonalne narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej. Program posiada wiele rozwiązań niezbędnych podczas pracy z tego typu grafiką, a do tego ma bardzo przyjazny interfejs. Należy wspomnieć o tym, że aplikacja pozwala na pracę z wykorzystaniem warstw, grupowanie elementów oraz zamianę tekstu na krzywe. Ciekawostką jest również, że dzięki niej możemy przygotować animacje, a wyniki pracy wyeksportować do kilku popularnych formatów rastrowych. Program można pobrać ze strony www.freeserifsoftware.com. Niestety, polska wersja językowa nie jest dostępna.