Formularze

Formularze

W naszym życiu wypełniamy dziesiątki, jeśli nie tysiące formularzy. Wynika to z faktu, że jest to najprostsza forma zdobywania ściśle określonych informacji. Język XHTML/HTML posiada zestaw znaczników, odpowiedzialnych za generowanie elektronicznych formularzy.

Formularz jest używany w bardzo wielu przypadkach. Za jego pomocą zdobywamy informacje o odwiedzających stronę, tworzymy ankiety, książki gości, a nawet zgłaszamy zapytanie do internetowych serwisów katalogujących czy dokonujemy zakupów w sieciowych centrach handlowych.

Ramy formularzy na stronie definiuje znacznik <form></form>. Zdążyłeś już poznać budowę znaczników, więc możesz się spodziewać, że <form> posiada szereg atrybutów — oczywiście, nie mylisz się.

Pierwszym atrybutem tego znacznika jest action=” „, który określa rodzaj akcji, jaka ma zostać wykonana po naciśnięciu przycisku OK. Jako wartość action można podać adres odpowiedniego skryptu bądź adres e-mail. Dalej mamy atrybut method=” „, gdzie określa się metodę, która zostanie użyta do wykonania formularza. Do wyboru mamy dwie metody: post i get. Pierwsza z nich, post, służy do zgłaszania długich żądań do serwera, natomiast get zgłasza krótkie żądania. Jest to dość ogólnikowe wyjaśnienie, ale uznałem, że zupełnie wystarczy dla Twoich potrzeb. Jeśli zajmiesz się pisaniem skryptów, wtedy będziesz musiał poszerzyć wiadomości z tego zakresu.

Pora na przykład definicji ram formularza:

<form action=”mailto:email@domena.pl” method=”post”></form>

Tak ustawiony formularz wyśle na adres e-mail zawartość wszystkich pól, jakie wstawimy w dalszej części.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *