Google Keyword Tool

Google Keyword Tool

Wyszukiwarka Google udostępnia narzędzie, które przedstawia nam propozycje słów kluczowych dla usługi AdWords. Można jednak z tego narzędzia korzystać, nie mając konta Google AdWords, zatem doskonale nadaje się ono do tworzenia własnej listy słów i fraz.

Google Keyword Tool jest prawdopodobnie najlepszym narzędziem służącym do doboru słów kluczowych, ponieważ zawiera wiele przydatnych funkcji i zwraca do 200 wyników. Warto nadmienić, że rozwiązanie udostępnione przez Google doskonale współpracuje z polskimi stronami i komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim.

Po otwarciu strony https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal widzimy krótki opis narzędzia, ale szczególną uwagę należy zwrócić na ostatnią linijkę opisu, która informuje nas o dopasowaniu wyników do danego kraju.

Dopasowanie wyników do danego kraju i języka jest bardzo przydatne, szczególnie jeżeli słowa kluczowe są identyczne w różnych językach, a serwis jest adresowany na przykład do internautów z Polski. Przykładami takich słów mogą być: „Google”, „Microsoft”, „Windows” itp.

Możemy zmienić dopasowanie kraju i języka przez kliknięcie odnośnika Edycja. W ramce po lewej stronie pojawia się lista języków. Można zaznaczyć opcję Wszystkie języki albo wybrać z listy interesujące nas języki. Można też wybrać kilka języków, zaznaczając je lewym przyciskiem myszy z wciśniętym klawiszem Ctrl na klawiaturze.

W ramce z prawej strony zawarta jest lista krajów. Istnieje opcja Wszystkie kraje i obszary, ale    tak    samo można wybrać z    listy tylko    interesujące nas kraje.

Różnice w hasłach wpisywanych w różnych krajach i językach są duże. Podane wyniki są zebrane przy włączonej opcji Użyj synonimów. Jeżeli odznaczymy tę opcję, otrzymane wyniki będą zawierały w sobie słowo, które wpisaliśmy.

Omawiane narzędzie pozwala jeszcze na wyświetlanie:
♦    konkurencji reklamodawcy,
♦    przybliżonej liczby wyszukiwań (za poprzedni miesiąc lub średnią liczbę),

♦    prognozowanej pozycji reklamy,
♦    prognozowanego średniego CPC (koszt za kliknięcie),
♦    trendów liczby wyszukiwań,
♦    miesiąca, w którym jest najwięcej wyszukiwań.

Oczywiście nie wszystkie wymienione powyżej możliwości przydają się podczas tworzenia własnej listy słów kluczowych. Nie zmienia to jednak faktu, że narzędzie Google stanowi nieodzowne wyposażenie każdego, kto poważnie myśli o pozycjonowaniu strony.

Domyślny zestaw opcji zawiera następujące kolumny: Słowa kluczowe, Konkurencja reklamodawcy, Przybliżona liczba wyszukiwań za poprzedni miesiąc, Przybliżona śr. liczba wyszukiwań oraz Największa ilość w miesiącu.

Konkurencja reklamodawcy pokazuje nam skalę konkurencyjności reklam dotyczących danego hasła. Przy ustawieniu myszki nad paskiem w tej kolumnie pojawi się chmurka określająca konkurencję reklamodawcy jako: Bardzo wysoka, Wysoka, Średnia, Niska lub Bardzo niska. Przybliżona liczba wyszukiwań daje nam rozeznanie w tym, jak często dane hasło jest wyszukiwane przez internautów korzystających z wyszukiwarki Google. Największa ilość w miesiącu oznacza miesiąc, w którym dane hasło jest najczęściej wyszukiwane.

Poza domyślnymi opcjami przydatna w pozyskiwaniu słów kluczowych jest opcja Trendy intensywności wyszukiwania.

Ta kolumna pokazuje dane na temat wyników poszukiwań w każdym miesiącu za okres ostatniego roku. Jest to bardzo przydatne w przypadku haseł sezonowych. Dzięki wynikom uzyskanym po wybraniu tej opcji możemy zaplanować strategię pozycjonowania na dane hasła tak, aby nie marnować siły linków na hasła, które w danym okresie nie skutkują odwiedzinami.

Kolejną funkcją omawianego narzędzia jest wyszukiwanie potencjalnych słów kluczowych poprzez analizę danej strony. Niestety, ta funkcja dostępna jest tylko przy wybranym języku angielskim. Żeby zmienić język interfejsu, należy wejść na stronę http://adwords.google.com i w prawym górnym rogu wybrać z listy angielski, a później odświeżyć stronę narzędzia https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal.

Głównym celem, dla którego Google udostępnia opisane tutaj narzędzie, jest ułatwienie tworzenia kampanii reklamowych w AdWords. Dzięki dodaniu słów kluczowych — opcja Dodaj — można później przejść do tworzenia kampanii reklamowej z tymi słowami.

Na uwagę zasługuje również fakt, że możliwe jest wyeksportowanie wyników do formatu tekstowego lub CSV(na potrzeby Excela).