Jak działa serwerownia

Jak działa serwerownia.

O tym że serwerownia to specjalnie wydzielony budynek w całym centrum danych tzw Data Center wspominaliśmy już kilkakrotnie. Jednak w tym artykule będziemy chcieli poruszyć kilka istotnych kwestii związanych z serwerowniami między innymi:

– to czym w ogóle jest serwer?

– jak działa i do czego jest wykorzystany?

– co jest ważnego w ich budowie?

1. Serwer.

Serwerem nazywa się urządzenie, którego zadaniem jest obsługa innych komputerów w sieci. Pośredniczą one w pewnych procesach zachodzących pomiędzy komputerami. Mogą to być takie usługi jak: udostępnianie pewnego rodzaju zasobów czy też pośrednictwo podczas przekazywania informacji między komputerami mieszczącymi się w przypisanej sieci. Bardzo często serwerami nazywa się także systemy oprogramowania, które pozwalają użytkownikowi skorzystać z różnego rodzaju zasobów takich jak: bazy danych, pliki, łącza internetowe czy zasobów urządzeń peryferyjnych (skanerów czy drukarek). Gdy mamy do czynienia z małymi sieciami, to w takim przypadku rolę serwera może pełnić nawet komputer osobisty. Najczęściej jednak korzysta się ze specjalnie stworzonego do obsługi innych komputerów. Owe urządzenia dzieli się często na grupy zależne od funkcji, jakie maja spełniać.

2. Jak działa serwer i serwerownia?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy serwery są odpowiedzialne za udostępnianie i współpracę informacyjną z pozostałymi komputerami w sieci. Ze względu na ich działanie oraz pełnione funkcje serwery można podzielić na:

Serwer plików – komputer, który gromadzi pliki wykorzystywane przez dużą ilość użytkowników,
Serwer wydruków – obsługuje on proces drukowania w sieci, czyli tzw. kolejkowanie,
Serwery dostępowe – to urządzenie umożliwiające połączenie się danego komputera z siecią internetową,
Firewall – serwer zabezpieczający sieć przed niepożądanymi gośćmi,
Serwer baz danych – gromadzący i przetwarzający przychodzące informacje,
Serwer WWW – gromadzi witryny internetowe, które następnie są przeglądane przez użytkowników podłączonych do sieci,
Serwer ftp – gromadzi pliki, z których korzystać mogą jedynie użytkownicy, którzy podadzą login i hasło wymagane do tego by z ów zasobów skorzystać,
Serwer poczty – zarządza wychodzącymi i przychodzącymi wiadomościami e-mail,
Serwer rezerwowy – umieszczany w razie awarii serwera głównego.

Jak zatem przebiega komunikacja między klientem a serwerem? To bardzo proste. Opisane jest ono przy pomocy określonych protokołów komunikacyjnych (najczęściej spotykany to TCP/IP). Zazwyczaj polega to na określonym schemacie: klient nawiązuje połączenie z serwerem, wysyła żądanie w określonym formacie do serwera i oczekuje na odpowiedź. Serwer natomiast cały czas czeka na klientów i w momencie gdy otrzyma żądanie przetwarza je i wysyła odpowiedź. W większości przypadków komunikacja opiera się na schemacie, w którym klient nawiązuje połączenie z serwerem. Następnie wysyła żądanie w określonym formacie do serwera i oczekuje na jego odpowiedź.

W takim razie jak działają serwerownie? Odpowiedź na o pytanie jest bardzo długa. Postaramy się w kilku krokach opisać proces działania serwerowni. Jak wiemy serwerownia jest miejscem, w którym umieszcza się serwery. Łączy się je ze sobą w jedną sieć lub pozostawia osobno. Serwerownia ma za zadanie utrzymać serwery w stanie sprawnego działania, tj. zapewnić im warunki odpowiednie do tego, by nie nastąpiły niechciane komplikacje w działaniu serwerów. Czynniki na jakie szczególnie zwraca się uwagę podczas budowy serwerowni to klimatyzacja. Komputery umieszczone bowiem w serwerowni muszą posiadać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Także pierwszym działaniem serwerowni jest: zapewnienie bezpieczeństwa.

3. Budowa serwerowni – ważne dla działania elementy konstrukcji.

Serwerownia musi znajdować się w odpowiednio przygotowanym miejscu, w którym serwery będą mogły być rozstawione z zachowanie wymaganych wytycznych. Pomieszczenie to powinno być wyposażone w monitoring oraz narzędzia kontroli dostępu oraz wszelkie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Bardzo ważne jest także, aby kable umieszczone były w specjalnych prowadnicach naściennych, podwieszanym suficie lub podłodze technicznej, a nie pod tynkiem. Jednym z kluczowych elementów serwerowni jest jej zasilanie. Nawet krótkie przerwy w dostawie prądu są niebezpieczne dla przechowywanych danych oraz dla funkcjonowania firmy. Awarie prądu mogą mieć kilka przyczyn. Oprócz skrajnych warunków pogodowych, przestarzała sieć elektroenergetyczna i błąd ludzki stanowią najczęstsze powody niestabilności zasilania, których nie da się przewidzieć.

Wiemy już dużo więcej na temat serwerowni, a z czasem dowiemy się na pewno wielu ciekawych informacji. Należy pamiętać, że serwerownia to nie to samo co data center. Centrum danych może skupiać wiele serwerowni w jednym budynku. Umiejmy rozróżniać te dwa często mylone pojęcia.