Wirtualne data center

Wirtualne data center.

Czym jest wirtualne centrum danych i jakie niesie ze sobą korzyści? Jakie zastosowania wirtualnego data center możemy wyróżnić?

Na te dwa pytania postaramy się odpowiedzieć w miarę naszych możliwości. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które niedawno pojawiło się w sieci, dlatego też tak mało o nim wiemy.

Rozwiązanie jakim jest wirtualne data center proponuje użytkownikom zasoby sieciowe i serwerowe w oparciu o infrastrukturę najnowocześniejszych centrów danych na świecie. Koncepcja zakłada bowiem stworzenie skalowalnego i elastycznego środowiska zasobów informatycznych. Miały to by być między innymi: serwery, pamięci, zasoby sieciowe, aplikacje oraz przestrzenie dyskowe. Owe środowisko miałoby zwiększyć wydajność rozwiązań informatycznych przy jednoczesnym ograniczeniu niektórych kosztów. Co zapewnia wirtualne centrum danych:

Przygotowane pod użytkownika serwery wirtualne z systemami operacyjnymi.
Rozwiązania typu VMware, Cisco czy NetApp zapewniające maksymalna elastyczność i kontrolę nad zasobami.
Architektura platformy eliminująca nieplanowane przestoje spowodowane różnego typu awariami sprzętowymi.
Odseparowanie serwerów za pomocą sprawdzonych technologii.

Wirtualne data center łączy ze sobą elementy: infrastruktury fizycznej jak i wirtualnej. W połączeniu z kolokacją i posiadanymi przez Ciebie urządzeniami umożliwia także stworzenie hybrydowych środowisk, które będą działały w chmurze. Jest to również wysoko skalowalny zestaw zasobów informatycznych, wykorzystywanych przez profesjonalistów. Należą do nich między innymi:

Hosting narzędzi o krytycznym znaczeniu biznesowym, systemów rozliczeniowych, zasobów intranetowych i ekstranetowych.
Łatwe tworzenie elastycznych środowisk testowych i deweloperskich na żądanie.
Aplikacje poddawane zmiennym skokom obciążenia – sezonowym lub powodowane określonymi zdarzeniami.

To tyle jeśli chodzi o rozwiązanie jakim jest wirtualne centrum danych. Mało się o tym mówi jednak w niedalekiej przyszłości może to być jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań przez firmy jaki i przez użytkowników indywidualnych. Czekajmy na więcej wiadomości o tym jak rozwijać się będzie wirtualne data center, a póki co skupmy się na obecnej technologii. Pamiętajmy jednak, ze czas płynie nieubłaganie do przodu i już jutro wirtualne data center może być czymś najnormalniejszym w świecie. Istnieją usługodawcy, którzy już wdrażają to rozwiązanie, a skoro znalazło się ich 2 czy trzech za chwilę będzie ich całe mnóstwo.

Data center – centrum danych.

Data Center tzw. centrum przetwarzania danych, jest to specjalnie przygotowany budynek w którym znajduje serwerownia oraz dodatkowe pomieszczenia które wspierają jej działanie i funkcjonowanie.

W świecie centrum zarządzania danymi istnieje norma ANSI/TIA-942 w której są zawarte wszystkie kwestie dotyczące spraw organizacyjnych. Pomimo tego że technologia informatyczna zmienia się bardzo szybo, i w normie brakuje kilku zmienionych nazw administratorzy sieci w dalszym ciągu korzystają z jej nazewnictwa oraz definicji.

Według Normy ANSI/TIA-942 data center to specjalnie wyposażony budynek z częściami wydzielonymi na wspieranie funkcjonowania całego centrum.
Z fizycznego punktu widzenia data center składa się z serwerowni gdzie znajdują się bardzo wydajne komputery zwane serwerami oraz dodatkowy osprzęt serwerowy. Wydzielonymi punktami w takim budynku mogą być pomieszczenia zwane UPS-owniami, w miejscach tych znajdują się urządzenia odpowiedzialne za podtrzymywanie napięcia w przypadku awarii elektrycznej. Kolejnym specjalnie oddzielonym miejscem może być pomieszczenie do klimatyzacji, odpowiedzialne za wymianę ciepła i jego obieg w całym budynku. Pracownicy również potrzebują specjalnie wydzielonego pomieszczenia aby móc zarządzać całym centrum tzw. miejsce dowodzenia. Wszystko zostało stworzone po to aby zapewnić maksymalnie funkcjonalny podział co będzie miało wpływ na niezawodność, ułatwienie serwisowania oraz bezpieczeństwo.
Bardzo ważne jest aby serwerownia była rozdzielona w taki sposób żeby centralne elementy systemów informatycznych oraz instalacji znajdowały się osobno jednak w sposób logiczny tworzyły jedną całość.

Serwerownia a data center

Częstym błędem niedoświadczonych użytkowników, jest nazywanie serwerowni centrum danych. Należy dokonać tutaj sprostowania i wyjaśnienia tych dwóch różnych od siebie pojęć. Już kilkakrotnie w naszym artykule wspomnieliśmy że data centrum (centrum danych) to cały budynek z wydzielonymi miejscami, jednym z takich miejsc jest właśnie serwerownia. Serwerownią jest więc pomieszczenie specjalnie przeznaczone do utrzymania pracy sprzętu serwerowego. Co ważne o odpowiednich warunkach mikroklimatycznych. Może zaistnieć jednak sytuacja gdzie właściciele data center na swoje potrzeby stworzą tylko jedno pomieszczenie, które będzie pełniło funkcję wszystkich wymienionych wcześniej. Nie jest to rozwiązanie zbyt dobre, gdyż w przyszłości jakiekolwiek zmiany mogą okazać się nie możliwe ze względu na warunki panujące w pomieszczeniu (brak miejsca, słabe chłodzenie, umieszczenie większej liczby komputerów).