Katalogi stron

Katalogi stron

Najprostszym i zarazem najczęściej stosowanym sposobem na poszerzanie zasobu domen jest tworzenie katalogów stron. Przy tworzeniu katalogu nie musimy pisać kodu strony, możemy bowiem znaleźć w sieci kilka bardzo dobrych i już sprawdzonych skryptów katalogów. W tabeli przedstawiliśmy nazwy najbardziej popularnych skryptów katalogów i adresy stron, z których można je pobrać.

Tabela. Skrypty katalogów i ich strony domowe
Nazwa katalogu    Adres strony domowej katalogu
Q1 Web                     my. opera. com/qlweb/blog/

CNCat                             www.cn-software.com/en/cncat/

Przyjazny                          www.przyjazny, info/o skrypcie.php

Free PHP Directory              www.freephpdirectoryscript.com

Hu rri can e                              www. katalog, hurricane.pl

Większość katalogów posiada cały wachlarz kategorii, do których można dopisywać adresy stron. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie stworzyć katalog tematyczny, który przy odpowiednim stopniu moderacji będzie stanowił dla nas zaplecze tematyczne.

Po uruchomieniu własnego katalogu nie musimy się martwić o jego promocję i zawartość. Wystarczy tylko umieścić odpowiedni adres w katalogach katalogów, z których korzystają pozycjonerzy w poszukiwaniu nowych miejsc na linki. Bardzo dobrym miejscem do promocji katalogu jest spis katalogów znajdujący się pod adresem www.katalogiseo.info.

W tej chwili w spisie wspomnianej strony znajduje się prawie 5767 katalogów. Właściciel tego spisu stawia pewne wymagania, które katalogi muszą spełniać, zanim zostaną do niego dodane. Oto niektóre z nich:

♦    akceptowane są tylko katalogi SEO,

♦    katalogi używające w odsyłaczach atrybutu nofollow nie są przyjmowane,

♦    nie dodaje się kopii tych samych katalogów (chodzi o zawartość),

♦    nie dodaje się katalogów tworzonych na tej samej subdomenie,

♦    jeżeli dysponujesz kilkoma katalogami działającymi na tym samym adresie IP, dodaj tylko jeden z nich.

Jeżeli planujesz zbudować własny spis, to powyższe warunki stanowią bardzo dobre wytyczne dla stworzenia wartościowego katalogu katalogów.

 

Pierwszy z warunków oznacza, że nie pokazuje się informacji o sesji bezpośrednio w linkach, a podstrony nie mają parametrów w adresach. Aby spełnić takie kryteria, możemy skorzystać z modułu serwera Apache o nazwie mod_rewrite, za pomocą którego możemy przepisać adres na przyjazny. Zamiast adresu w postaci www.adres-katalogu.pl?kategoria=pozycjonowanie otrzymamy www. adres-katalogu.pl/pozycjonowanie.html. Taki zabieg pozwala nam stworzyć serwis bardziej przyjazny robotom wyszukiwarek, co prowadzi do lepszej indeksacji podstron serwisu. Większość skryptów katalogów ma wbudowaną obsługę przyjaznych linków, przez co zaimplementowanie jej jest bardzo proste. Przepisywanie adresów zostało szerzej opisane nieco dalej w niniejszej książce.

Choć popularne skrypty katalogów są proste w instalacji i prowadzeniu, to już utrzymanie porządku w katalogach z nich korzystających nie jest takie łatwe. Wiele osób korzysta z programów automatycznie dodających wpisy do tych katalogów, jednak najczęściej są to wpisy, których nie chcemy mieć w katalogu, takie jak strony oferujące Viagrę czy też o tematyce przeznaczonej dla dorosłych. Dlatego w katalogu warto włączyć opcję moderowania, a także poświęcić kilka minut dziennie na przejrzenie wpisów w poczekalni i ich zaakceptowanie lub zablokowanie.

Na szczególną uwagę zasługuje również ostatnia pozycja z naszej listy. Nie powinniśmy stawiać katalogów na tym samym adresie IP. W końcu mamy zamiar zbudować zaplecze przeznaczone do umieszczenia w nim linków do stron, które chcemy pozycjonować, więc powinno być ono możliwie najmocniejsze. Już wiemy, że dwa linki z różnych adresów IP są mocniejsze od dwóch linków z tego samego IP. Z tego względu zawsze umieszczajmy katalogi na różnych adresach IP. Katalogi nie generują zbyt dużego ruchu, dlatego warto wykupić kilka kont u różnych dostawców internetu, ponieważ to zapewni nam bardzo dobre zróżnicowanie adresów IP.