Presell Pages

Presell Pages

Presell Pages to blogi z artykułami tematycznymi zawierającymi w treści odnośniki do pozycjonowanych stron. Jedną z ich cech jest możliwość zamieszczania artykułów przez internautów, zazwyczaj pozycjonerów. W sieci można częściej znaleźć spolszczoną nazwę precel aniżeli Presell Page. Najczęściej wykorzystywanym skryptem do tworzenia Preselli jest WordPress.
Stworzenie Presell Page na bazie skryptu WordPress jest dosyć proste. Skrypt Word-Press ściągamy ze strony http://www.wordpress.org — najnowsza wersja skryptu jest zawsze dostępna pod adresem http://wordpress.org/latest.zip. Warto też ściągnąć polskie pliki językowe. Skrypt wraz z plikami językowymi trzeba rozpakować i umieścić na serwerze. Pliki językowe powinny się znaleźć w katalogu wp-includes/languages/. Jeśli ten katalog nie istnieje, to musisz go stworzyć. Żeby skrypt funkcjonował, potrzebujesz bazy danych. Większość dostawców usług hostingowych ma w ofercie bazy danych MySQL.

W katalogu głównym znajduje się plik wp-config-sample.php. Zmień jego nazwę na wp-config.php i otwórz go w edytorze tekstowym. Należy wpisać swoje dane dotyczące bazy danych.

define(’DB_NAME’. 'wordpress’): define(’DB_USER’. 'userrame’); definet’DB_PASSWORD’. 'password’): define(’DB_H0ST’. 'localhost’):

Jeśli ściągnąłeś polskie pliki językowe, zamień define (’ WPLANG’. ’ ’) na define (’WPLANG’. ’pl_PL’):.

W przeglądarce wywołaj stronę http://twoj-precel.pl/wp-admin/install.php. W ten sposób pozostały Ci do wypełnienia tylko dwa pola: e-mail oraz nazwa bloga. Nad przyciskiem Instaluj WordPress widnieje opcja Chcę żeby moja strona pojawiała się w wyszukiwarkach takich jak: np. Google, która jest domyślnie zaznaczona i w takim stanie powinna pozostać. W nazwie bloga nie polecamy używać słów takich, jak precel, presell page czy katalog. Najlepiej użyć czegoś w stylu baza darmowych artykułów. Pamiętaj, że pomysłowość jest tutaj w cenie.

 

Zaletą skryptu WordPress jest duży wybór wtyczek, które możemy zainstalować na naszym blogu. Polecamy zainstalować następujące wtyczki:

1.    Ali in One SEO Pack — wordpress.org/extend/plugins/all-in-one-seo-pack,

2.    WordPress Tweaks — wordpress.org/extend/plugins/wordpress-tweaks,

3.    Google Sitemap Generator — wordpress.org/extend/plugins/ ’-*-google-sitemap-generator,

4.    WP Page Numbers — wordpress.org/extend/plugins/wp-page-numhers,

5.    Similar Posts — wordpress.org/extend/plugins/similar-posts,

6.    Post-Plugin Library — wordpress.org/extend/plugins/post-plugin-library.

Poza instalacją wtyczek warto jeszcze skonfigurować kilka dodatkowych opcji w zakładce Ustawienia:

♦    Opis bloga — krótkie zdanie opisujące Twój Presell Page,

♦    Uprawnienia użytkowników — każdy może się zarejestrować,

♦    Domyślna funkcja nowego użytkownika —jeżeli chcesz mieć możliwość akceptacji wpisów, wybierz opcję Felietonista (ang. Contributor), jeśli jednak nie chcesz się zajmować moderacją wpisów, możesz ustawić funkcję Autor (ang. Author)\ jednak w tym drugim przypadku z Twojego precla bardzo szybko zrobi się śmietnik, czego nie polecamy.

Jednym z powodów, dla których błogi szybko się indeksują, jest możliwość wysyłania sygnałów ping do innych serwisów. Wysyłając sygnał ping, dajemy znać innemu serwisowi, że pojawił się u nas nowy wpis. Serwisy zbierające pingi są często odwiedzane przez roboty sieciowe, co w dużym stopniu zwiększa szansę na szybszą indeksację naszego wpisu przez wyszukiwarki.

WordPress ma wbudowaną opcję wysyłania sygnałów ping. W zakładce Ustawienia/Publikacja na samym dole znajduje się pole Serwisy aktualizacji, które zawiera wpis rpc.pingomatic.com/. Polecamy umieścić w tym polu jeszcze następujące dodatkowe serwisy (każdy w osobnej linijce):

♦    blogsearch.google. com/ping/RPC2,

♦    rpc. technorati. com/rpc/ping,

♦    ping.bitacoras.com,

♦    ping.bloggers.jp/rpcJ\

♦    api.moreover.com/ping,

♦    api. my.yahoo. com/RPC2,

♦    bitacoles.net/ping.php.

Następnym krokiem powinno być stworzenie przyjaznych odnośników dla wyszukiwarek. W zakładce Ustawienia/Odnośniki bezpośrednie możemy wybrać jeden z zaproponowanych schematów lub stworzyć własny. Własny schemat może mieć następującą postać: /%postname%/.

 

Ostatnimi czasy Google zaczyna się coraz dokładniej przyglądać adresom podstron. W związku z tym dynamiczne adresy warto przepisywać w taki sposób, aby nie były za długie i przypominały jak najbardziej statyczne strony HTML. Radzimy tworzyć krótkie adresy podstron nieprzesycone słowami kluczowymi. Inaczej sytuacja może rozwinąć się tak, że Google będzie nakładało kary na strony z przesadzonymi adresami.

W zakładce Administracja/Kategorie powinniśmy stworzyć wystarczającą liczbę kategorii, aby użytkownicy nie mieli problemu z wybraniem odpowiedniej do dodania swojego wpisu. Na początek możemy polecić następującą listę kategorii, którą z czasem powinno się uaktualniać, jeżeli chce się stworzyć bardziej wartościowy Presell Page:
♦    Biznes,
♦    Elektronika,

♦    Firmy,
♦    Finanse,

♦    Hobby, rozrywka,

♦    Internet,

♦    Komputery,

♦    Motoryzacja,

♦    Nauka,

♦    Pozycjonowanie,

♦    Sklepy,

♦    Sport,

♦    Sztuka,

♦    Turystyka,

♦    Usługi,

♦    Zdrowie.

Pamiętaj, że Presell Page ma być redagowany przede wszystkim przez użytkowników, w tym celu powinieneś stworzyć strony zawierające regulamin i instrukcję dodawania wpisów. W zakładce Publikuj/Strona możesz stworzyć statyczne strony.

Podczas instalacji WordPress tworzy statyczną stronę Informacje oraz pierwszy wpis Witaj świecie!. Tę stronę i ten wpis należy usunąć w zakładce Administracja/Strony i Administracja/Wpisy.

Można powiedzieć, że Twój precel w tym momencie już jest gotowy. Teraz powinieneś się postarać o jego promocję. W tym celu możemy polecić następujące serwisy:

♦    spis Presell Pages — www.seo.net.pl/spis_presellpage,

♦    spis katalogów SEO — www.katalogiseo.info,

♦    dział Katalogi i Preselle na forum PiO — www.forum.optymalizacja.com.

Warto jeszcze zmienić wygląd naszego precla. Bardzo duży wybór skórek można znaleźć na stronie wordpress.org/extend/themes.