Fora internetowe – Scuttle

Fora internetowe

Utworzenie forum internetowego może być również bardzo wartościowym dodatkiem do istniejącej strony internetowej lub osobnym tworem zrzeszającym jakąś społeczność zainteresowaną daną tematyką. Popularne fora internetowe posiadają zazwyczaj dosyć dużą liczbę zaindeksowanych podstron, dzięki czemu nadają się bardzo dobrze jako zaplecze pod systemy wymiany linków — oprócz pełnienia roli wartościowego tematycznego zaplecza.

Nie będziemy tutaj opisywali procesu instalacji forum ze względu na mnogość dostępnych skryptów i bardzo rozbudowane społeczności, gdzie znaleźć można odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące instalacji i prowadzenia forum.

Chcieliśmy jeszcze zwrócić uwagę na to, że można zbudować duże forum na potrzeby zaplecza, które nie będzie zrzeszać żadnej społeczności. Większość dostępnych skryptów do tworzenia forów posiada dodatki umożliwiające automatyczne generowanie wpisów poprzez ściąganie ich z grup dyskusyjnych lub kanałów RSS. Nie będziemy oceniać takiego działania pod względem etyki, chcieliśmy jednak zaznaczyć, że również w ten sposób można zbudować zaplecze tematyczne.

Jeśli kopiujemy treści ogólnodostępne bez zmian, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze forum zostanie wykluczone z indeksu. Polecamy użyć trochę wyobraźni przy tworzeniu automatycznie generujących się wpisów.

Skrypty forów godne polecenia są przedstawione poniżej.

Tabela. Skrypty forów internetowych
Nazwa skryptu    Adres URL    Płatne czy darmowe
PhpBB    www.phpbb. com    darmowe
Simple Machines Forum    www.simplemachines.org    darmowe
PunBB    punbb. informer.com    darmowe
Invision Power Board    www.invisionpower.com    płatne
vBulletin    www. vbulletin. com    płatne

Scuttle

Scuttle jest to skrypt do tworzenia zbioru zakładek. Użytkownicy tworzą konta i dodają linki do swoich ulubionych stron internetowych. Niektóre scuttle są bardzo popularne i tworzą duże społeczności internetowe. Scuttle można zastosować jako dodatkową funkcjonalność serwisu, który ma bazę stałych użytkowników, ale również można go wykorzystać jako osobny serwis. Oczywiście w celu stworzenia zaplecza tematycznego możemy wyłączyć rejestrację nowych użytkowników i sami dodawać wpisy ze stronami o tematyce, której potrzebujemy.

Instalacja skryptu Scuttle jest bardzo prosta. Skrypt można pobrać ze strony sourceforge.net/projects/scuttle. Do jego działania potrzebna jest baza danych, którą zazwyczaj tworzymy w panelu administracyjnym konta hostingowego. Po rozpakowaniu skryptu przesyłamy go na serwer i zmieniamy nazwę pliku config. inc.php.example na config.inc.php. Skrypt nie posiada instalatora, więc bazę danych musimy zaimportować sami. Najczęściej do tej operacji korzystamy z panelu phpmyadmin, który jest dostępny na większości kont hostingowych, lub z panelu zarządzania bazą danych, który zapewnia dostawca usług hostingowych. W głównym katalogu rozpakowanego skryptu znajduje się plik tables.sql, który musimy zaimportować do stworzonej bazy danych.

W pliku config.inc.php musimy ustawić kilka opcji. Na początek trzeba zdefiniować połączenie z bazą danych.

$dbtype = 'mysql’:

$dbhost = 'localhost’:

$dbport = '3306′:

$dbuser = 'użytkownik’:    .

$dbpass = 'hasło’:

$dbname = 'nazwa_bazy_danych’;

Dalsze opcje, które warto zmienić, to:

$sitename    = 'Nazwa serwisu’:

$nofollow    = false:    – jeżeli chcemy, aby linki przekazywały moc

$useredir    = false: – jeżeli nie chcemy, żeby linki używały przekierowania

Konfiguracja skryptu już jest zakończona i możemy zacząć dodawać do niego linki. Warto też pomyśleć o zmianie domyślnego wyglądu skryptu. Wygląd jest definiowany za pomocą szablonu, który znajduje się w katalogu templates/.

W celu popularyzacji naszego scuttle’a możemy go dodać do wcześniej wspomnianego spisu katalogów SEO znajdującego się pod adresem www.katalogiseo.info.