Strony z filmami wideo – Galerie zdjęć

Strony z filmami wideo

Stosunkowo często można spotkać w intemecie strony zawierające filmy umieszczane w serwisach typu YouTube. Taka mała kopia serwisu YouTube również może stanowić dobre zaplecze tematyczne, o ile postaramy się o dodatkową unikalną treść. Tak jak w przypadku galerii, warto umieścić w takim serwisie system komentarzy filmów.

Serwis taki można zbudować w prosty sposób, korzystając z PHP i bazy danych MySQL lub, jak robi wiele osób, tworząc wideoblog na bazie wcześniej opisanego skryptu WordPress. Standardowy wideoblog nie różni się bardzo od zwykłego błoga. Różnica jest taka, że w miejsce obszernych wpisów w blogu wstawiany jest kod filmu pobrany z serwisu oferującego filmy wideo, na przykład YouTube. Można pobrać odpowiedni kod z serwisu YouTube w celu umieszczenia go na wideoblogu..
Warto zawsze dodać jakiś opis do filmu, tak aby wpisu nie stanowił tylko sam jego kod. Oczywiście trzeba też włączyć komentarze. To użytkownicy tworzą własne konta w serwisie i umieszczają w nim tematyczne filmy. Włączony jest oczywiście system komentarzy wraz z opcją głosowania na ulubiony film. Taki serwis na pewno nie jest typowym zapleczem, które ma szansę, by zostać wykluczone z indeksu wyszukiwarki.

Na tym przykładzie zakończymy część rozdziału poświęconą budowie zaplecza tematycznego. Wyżej opisane sposoby są tylko wycinkiem możliwości budowania zaplecza. Pamiętaj, że w tym procederze liczy się przede wszystkim pomysłowość. Powinieneś postarać się wymyślić taki rodzaj stron, by były one również wartościowymi serwisami spełniającymi także rolę zaplecza.

Galerie zdjęć

Galeria zdjęć również może być dobrym dodatkiem tematycznym do serwisu. Podobnie jak w przypadku forów, istnieje wiele ogólnodostępnych skryptów galerii. Nie będziemy więc omawiać instalacji takiego oprogramowania.

Same zdjęcia mogą nie być dobrym zapleczem tematycznym, dlatego warto zawsze włączyć możliwość komentowania zdjęć przez użytkowników. W ten sposób odwiedzający naszą stronę zadbają o to, aby była ona wypełniona unikalną treścią zgodną z tematyką obrazków.

Dużą popularnością cieszą się ostatnio skrypty galerii oparte na technologii Flash. Poza często ciekawym wyglądem i prostotą obsługi tego typu oprogramowanie nie zawsze jednak sprawdza się w przypadku budowania zaplecza. Jak już wiemy, roboty sieciowe nie dają sobie najlepiej rady z czytaniem plików flashowych, dlatego polecamy rozwiązania oparte na PHP i MySQL.

Wiele stron do stworzenia galerii zdjęć wykorzystuje również technologię Ajax, a w szczególności aplikacje JavaScript typu LightBox. Tutaj także zalecamy uważne przygotowanie takiej galerii, tak aby każdy obrazek był widziany przez roboty sieciowe jako osobna podstrona. W końcu w budowie zaplecza chodzi nam często o dużą liczbę podstron.

Najpopularniejsze publicznie dostępne skrypty galerii opartych na PHP i MySQL to:

♦    Gallery — gallery.menalto.com,

♦    Coppermine Photo Gallery — coppermine-gallery.net.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *