Gotowce

Gotowce

Kilka lat temu w internecie miał miejsce wysyp kopii istniejących serwisów, które udostępniają swoją treść. Zazwyczaj były to kopie katalogu DMOZ znajdującego się pod adresem www.dmoz.org oraz Wikipedii umieszczonej pod adresem www.wikipedia.org. Oprócz tych dwóch najpopularniejszych kopiowanych serwisów wiele osób tworzy serwisy na przykład z tekstem Biblii lub książek, do których prawa autorskie już wygasły.

Popularnymi treściami w serwisach pod tego rodzaju zaplecze są również wszelkiego rodzaju opisy do komunikatorów, senniki, przepisy kulinarne czy teksty piosenek. Gotowe bazy danych takich tekstów są łatwo dostępne na portalach aukcyjnych i w ogłoszeniach w branżowych serwisach. Oczywiście treści możliwej do skopiowania jest w internecie bardzo dużo i tu liczymy na Twoją wyobraźnię, żeby nie powielać nagminnie już stosowanych rozwiązań.

Z upływem czasu gotowców pojawiło się tak dużo, że wyszukiwarki zaczęły wykluczać wiele z nich ze swoich indeksów. Obecnie mamy bardzo małe szanse na stworzenie takiej kopii, która utrzymałaby się w indeksie wyszukiwarek. Rozwiązaniem może być dodanie własnych unikalnych treści, co pozwoli oszukać wyszukiwarkę, która pomyśli, że ma do czynienia z inną stroną. W celu dodania unikalnej wartości można połączyć na przykład katalog DMOZ i Wikipedię. Pod każdym artykułem z Wikipedii możemy wyświetlać jedną kategorię z DMOZ. To oczywiście tylko przykład na dodanie unikalnej treści, a sposobów jest tyle, ile tylko sobie wymyślimy. Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie będzie dobre tylko do czasu, gdy nie zyska zbyt dużej popularności. Jeżeli sami wymyślimy ciekawy sposób modyfikacji gotowego zaplecza, to wyszukiwarka nie stworzy z naszego powodu mechanizmów do zwalczania tego procederu. Natomiast w sytuacji, w której nasze unikalne rozwiązanie zyska dużą grupę naśladowców, musimy się liczyć z tym, że prędzej czy później algorytm wyszukiwarki zostanie uzupełniony o rozwiązanie, które nas ukarze.

Podstawowa zasada obowiązująca przy budowie gotowców polega na tym, aby liczba podstron była jak największa. Dlatego trzeba również pamiętać o poprawnym linko-waniu wewnętrznym serwisu, tak by roboty wyszukiwarek mogły trafić na wszystkie podstrony i je zaindeksować. Dobrze zaindeksowane gotowce potrafią zdobyć dla nas sporo punktów w systemach wymiany linków — oprócz tego, że są też źródłem do linkowania serwisów pozycjonowanych czy innych serwisów wchodzących w skład naszego zaplecza.

 

Łańcuch Markowa

Wykorzystanie matematycznego łańcucha Markowa ma dość częste zastosowanie w zmianie treści ogólnodostępnej na unikalną. Najczęściej wykorzystuje się łańcuch Markowa pod mało wartościowe zaplecze do systemów wymiany linków. Nie będziemy się rozpisywać nad technicznym aspektem wykorzystania łańcucha do zmiany treści. W sieci istnieje kilka skryptów wykorzystujących ten proces matematyczny do mieszania treści w celu przekształcenia jej w unikalną. Dosyć popularny skrypt można ściągnąć za darmo ze strony www.haykranen.nl/projects/markov.

Niestety, teksty wychodzące spod pióra Markowa nie nadają się do czytania, chociaż jeżeli chodzi o składnię zdania, często jest ona poprawna. Jeżeli chcesz wykorzystać to rozwiązanie w swoich serwisach, to najlepiej postaraj się, aby nie pojawiało się zbyt wysoko na różne frazy w wynikach wyszukiwania, gdyż zapewne taka strona będzie szybko zgłoszona do Google i w końcu zostanie wykluczona z indeksu wyszukiwarki.