Linkowanie zaplecza

Budowa zaplecza pod systemy wymiany linków

Punkty w systemach wymiany linków są bezpośrednio zależne od liczby zaindeksowanych stron w wyszukiwarce Google, którą odczytujemy za pomocą zapytania site:nazwa-domeny.pl. W celu uzyskania dużej liczby punktów w systemach wymiany linków możemy je kupować od innych użytkowników lub sami stworzyć strony z dużą liczbą podstron. Tego rodzaju zaplecze nie jest wykorzystywane jedynie pod systemy, są to strony, na których właściciele zamieszczają również swoje statyczne linki. Cechą charakterystyczną zaplecza pod systemy jest zazwyczaj niska wartość merytoryczna serwisów. Są to najczęściej powielane ogólnodostępne treści, niewnoszące wiele do życia internautów. Oczywiście nie tylko tego rodzaju witryny są umieszczane w systemach wymiany linków, ale jeśli chcemy szybko zdobyć dużą liczbę punktów, takie rozwiązanie wydaje się proste i szybkie. Sposoby budowy zaplecza przedstawione w poprzednim artykule — zaplecze tematyczne — nadają się również na budowę zaplecza pod systemy wymiany linków. Istnieje jednak kilka sposobów budowy zaplecza przeznaczonych typowo pod systemy wymiany linków. Bardzo często do tego celu są wykorzystywane opisane wcześniej w tym rozdziale kanały RSS. Poza kanałami RSS wiele osób używa tak zwanych gotowców, których kilka przedstawiliśmy.

Tego rodzaju strony są dosyć często wykluczane z indeksu wyszukiwarki Google. Chcąc utrzymać dużą liczbę punktów w systemach dzięki takim rozwiązaniom, trzeba budować nowe strony na bieżąco.

Linkowanie zaplecza

Przy budowaniu zaplecza i wykorzystywaniu go do pozycjonowania serwisów musimy pamiętać, że linki muszą wyglądać naturalnie dla wyszukiwarek. Jeżeli wyszukiwarki zorientują się, że duża część odsyłaczy do pozycjonowanej strony pochodzi ze stron jednego właściciela, to mogą uznać je za nienaturalne i nie liczyć ich w ocenie strony.

Największym błędem popełnianym przy linkowaniu stron jest łączenie wszystkich stron między sobą. Takie działanie nazywa się crosslinking i należy go unikać. Wyszukiwarki potrafią się łatwo zorientować, że strony należą do jednej siatki. Nie istnieje niestety żaden prawidłowy schemat linkowania, ale nie możemy zapominać, że linki mają sprawiać wrażenie naturalnych. Przykładowy schemat łączenia między sobą za pomocą odsyłaczy dziesięciu serwisów pokazaliśmy na rysunku.

przykladowy-schemat-linkowania-stron-kazda-litera-to-oddzielny-serwisPrzykładowy schemat linkowania stron. Każda litera to oddzielny serwis.

Poza schematem linkowania należy również mieć na uwadze, aby jak najmniej linków pojawiało się między stronami o tym samym adresie IP.
Kolejnym błędem popełnianym przez wiele osób podczas linkowania swoich serwisów między sobą jest umieszczanie linka do jednej strony na każdej podstronie serwisu. Wyszukiwarki mogą w stosunkowo łatwy sposób zidentyfikować tak umieszczone linki i uznać je za nienaturalne, co jest dla nas stratą. Ponownie nie ma tutaj reguł, ale można umownie przyjąć, że 15% podstron serwisów linkujących do jednego adresu to wartość w miarę bezpieczna. Niektóre osoby stosują jeszcze większe bariery bezpieczeństwa i pozycjonowane serwisy linkują tylko ze strony głównej, a regułę 15% stosują do linkowania zaplecza między sobą. Odsyłacze najlepiej umieszczać w tekście, tak by wyglądały naturalnie, a nie w stopce czy w ramce z boku serwisu.

Pozycjonowanie zaplecza

Zaplecze, żeby nim było, musi zostać zaindeksowane przez roboty wyszukiwarek, czyli potrzebuje linków przychodzących. Ze zdobywaniem linków przychodzących musimy być jednak ostrożni. Na początek trzeba się zastanowić, czy dane zaplecze jest zbudowane dla użytkowników, czy głównie dla robotów sieciowych.

W przypadku serwisu wartościowego możemy podejść do jego pozycjonowania tak, jak do każdej innej strony. W przypadku zaplecza o dyskusyjnej wartości merytorycznej musimy uważać, aby nie pojawiało się ono zbyt wysoko w wynikach wyszukiwania na różne frazy. Internauci coraz częściej korzystają z opcji zgłaszania takich stron do Google jako mało wartościowych, co może przynieść niemiłe konsekwencje dla strony w postaci jej wykluczenia z indeksu wyszukiwarki. Chodzi nam jednak o to, aby jak najwięcej podstron danego serwisu pojawiło się w indeksie. Proponujemy nie zdobywać odnośników z takimi opisami, które zostaną wypozycjonowane w łatwy sposób. Ponadto w celu uzyskania jak największej liczby podstron w indeksie powinno się linkować w głąb serwisu i to najlepiej z różnymi opisami odnośników.

Przy rozsądnym linkowaniu w głąb serwisu i dobrze przemyślanym linkowaniu wewnętrznym nie potrzebujemy dużej liczby linków do zaindeksowania wielu podstron, co może być pomocne w utrzymaniu zaplecza na niskich pozycjach w wynikach wyszukiwania, a tym samym z dala od oczu internautów.