Indeksacja witryny cz.1

Indeksacja witryny to szeroko pojęty proces dodawania poszczególnych elementów Twojej strony do bazy wyszukiwarki. Podczas całej operacji branych pod uwagę jest bardzo wiele mniej lub bardziej ważnych czynników i elementów strony WWW. Niniejszy rozdział zawiera dokładny opis indeksacji witryny oraz kontroli tego procesu. Poza tym przedstawiliśmy kilka sposobów mających poprawić i przyśpieszyć skuteczność analizy strony.

Musisz jednak pamiętać, że dokładny proces indeksacji witryn to tajemnica pilnie strzeżona przez właścicieli wyszukiwarek. Wszystkie porady zamieszczone poniżej wykorzystują informacje udostępnione przez autorów wyszukiwarek lub są wynikiem obserwacji pracy osób zajmujących się pozycjonowaniem stron WWW.

Wiesz już, że wyszukiwarka „wypuszcza” specjalny program popularnie zwany robotem. Najlepszym miejscem wypuszczenia robota jest popularna strona, na której znajduje się wiele odnośników do innych witryn. Dobrym miejscem do wystartowania robota jest katalog, może to być na przykład strona dmoz.org. Dlatego warto zadbać o to, aby Twoja strona znalazła się w kilku największych katalogach. Poświęciliśmy więcej miejsca temu zagadnieniu w dalszej części niniejszego rozdziału. Wracając do pracy robota, musisz wiedzieć, że zaczyna on analizę strony, na której został wypuszczony, i przesyła do bazy danych informacje o:
♦    tytule strony oraz jej opisie,
♦    treści umieszczonej na stronie,
♦    wyróżnionych słowach – wyróżnienie może używać znaczników języka HTML, na przykład <b></b>, <i></i>, <strong></strong> czy <em></em>.

♦    treści umieszczonej w nagłówkach strony — znaczniki <h1></h1> do <h6>/h6>; warto wiedzieć o tym, że nagłówki powinny być stosowane w sposób przemyślany i nie możemy ich nadużywać — nagłówek stopnia pierwszego powinien na danej stronie wystąpić tylko jeden raz, natomiast pozostałych nagłówków możemy używać częściej, w zależności od potrzeb,
♦    odnośnikach oraz ich opisach,
♦    zawartości atrybutów alt i title używanych podczas publikacji grafiki na stronie,
♦    a także kopię całej strony.

 

Tytuł oraz opis strony to elementy ukryte w kodzie dokumentu. Poniżej zamieściliśmy przykłady schematu dokumentu HTML/XHTML wraz ze znacznikami odpowiedzialnymi za prezentację tytułu oraz opisu strony.

<!DOCTYPE httnl PUBLIC „-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN” „http://www.w3.org/TR/xhtmll/DTD/xhtinll-strict.dtcl”>

<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml” xml :lang=”pl” lang=”pl”>

<head>

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html: charset=UTF-8” />

<meta name=”description” content=”0pis strony” />

<meta name=”keywords” content=”Słowa kluczowe” />

<title>Tytuł</title>

</head>

<body>

</body>

</html>

Zacznijmy od znacznika <title></title>, który zawiera tekst prezentowany na belce tytułowej okna przeglądarki. Tytuł strony jest ważnym elementem branym pod uwagę podczas analizy i indeksacji strony przez roboty wyszukiwarek.

Budując tytuł swojej strony, staraj się zadbać o to, aby był on dopasowany do każdej z podstron serwisu. Innymi słowy, każda z podstron powinna zawierać swój własny unikalny tytuł. Oczywiście dla treści podzielonych na kilka podstron możesz używać tego samego tytułu. Dobierając tytuł, staraj się zadbać o to, aby zawierał on słowa kluczowe, dla których pozycjonujesz. Dodatkowo te same słowa powinny wystąpić w treści strony.

Staraj się unikać sytuacji, w której w tytule umieszczasz na przykład nazwę firmy, która nie zawsze musi być znana osobie szukającej. Wyobraźmy sobie witrynę firmy o nazwie XYZ, która zajmuje się sprzedażą i serwisem komputerów przenośnych — laptopów. Naszym zdaniem w tym przypadku optymalnymi słowami kluczowymi będą: laptopy, notebooki oraz komputery przenośne. Osoby zainteresowane zakupem komputera przenośnego z całą pewnością będą używać fraz, które wymieniliśmy, i raczej nie sięgną po nazwę firmy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych tytułów strony firmy zajmującej się sprzedażą komputerów przenośnych.

XYZ – strona główna
XYZ – tani sklep komputerowy – laptopy, notebooki, komputery przenośne laptopy, notebooki, komputery przenośne – sklep komputerowy XYZ

Pierwsza z propozycji nie zawiera słów kluczowych, dla których chcemy walczyć o wysoką pozycję strony. Promocja nazwy firmy jest tutaj pozbawiona sensu i negatywnie wpływa na pozycję witryny w wynikach. Pamiętaj, że należy walczyć o nowych klientów, a następnie przywiązać ich do serwisu przez wysoką zawartość merytoryczną, profesjonalną obsługę, bogatą ofertę lub atrakcyjne ceny. Nowy klient nie zna nazwy firmy i nie będzie z niej korzystać podczas poszukiwań. Dlatego szkoda miejsca w tytule strony na ten element. Kolejny człon tytułu również jest pozbawiony sensu, ponieważ, prawdę mówiąc, fraza strona główna nic nam nie daje.

Drugi z przykładów również nie może być uznany za udany. Początek tytułu to nazwa firmy, dalej mamy frazę, która informuje o tym, że mamy do czynienia z tanim sklepem komputerowym. Oczywiście takiego zwrotu mogą używać ludzie szukający komputerów, ale, naszym zdaniem, szkoda na niego miejsca w tytule witryny. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednia modyfikacja kodu witryny, tak by współpracował ze stronami typu skapiec.pl, które służą do wyszukiwania atrakcyjnych ofert cenowych na wybrane towary. Najważniejsze — z punktu widzenia pozycjonera elementy znajdują się na końcu tytułu. Musisz wiedzieć, że wiele wyszukiwarek skraca długość tytułu (często jest to 60 — 70 znaków) oraz większą wagę przywiązuje do słów występujących na początku.

Ostatnia z propozycji to, naszym zdaniem, najlepszy z możliwych tytułów strony. Na początku znajdują się najbardziej istotne słowa kluczowe. W dalszej części mamy informację o tym, że mamy do czynienia ze sklepem komputerowym. Na samym końcu znalazła się nazwa firmy, która powinna zmieścić się na pasku tytułowym przeglądarki. Jeżeli któraś z wyszukiwarek skróci tytuł, to strata nazwy w niczym nam nie zaszkodzi.