Indeksacja witryny cz.2

Robot wyszukiwarki zwraca również uwagę na niektóre znaczniki <meta /> dostępne w nagłówku <head></head> strony WWW. Jedynym ważnym znacznikiem jest:

<meta name=”description” content=”Opis strony” />

W atrybucie content należy umieścić opis strony. Tekst powinien być dopasowany dla każdej z podstron, a optymalnym rozwiązaniem jest zadbanie o to, by każda z podstron miała swój unikalny opis. Bezwzględnie należy zadbać o to, by tekst zawierał w sobie słowa kluczowe, które występują w treści strony oraz w jej tytule. Długość opisu nie powinna być zbyt duża i rozsądną normą są tutaj 2-3 zdania, których łączna liczba znaków nie przekracza 200 — 250. Zbyt długi opis zostanie skrócony przesz wyszukiwarkę.

Liczbę znaków możesz sprawdzić za pomocą odpowiedniego narzędzia wbudowanego w edytor MS Word. Skopiuj tekst do edytora, a następnie z menu Narzędzia wybierz opcję Statystyka wyrazów. W nowym oknie pojawi się informacja o liczbie znaków (zwróć uwagę na to, że jedna z wartości dotyczy samych liter, a druga uwzględnia również spacje). W edytorze OpenOffice z menu narzędzia wybieramy opcję Policz słowa.

Tworząc opis strony, staraj się go napisać w taki sposób, aby był zrozumiały dla człowieka. Pamiętaj jednak, że słowa kluczowe warto umieszczać bliżej początku. Nie ma sensu również przesadzać ze zbyt dużym nasyceniem tekstu wybranymi przez Ciebie słowami kluczowymi.

Jeżeli tworzysz duży serwis lub takowym zarządzasz i nie masz czasu na to, aby tworzyć oddzielny opis dla każdej z podstron, możesz użyć fragmentu tekstu widocznego na stronie. W przypadku serwisów generowanych dynamicznie wyciągnięcie fragmentu tekstu z bazy nie powinno być problemem. Rozwiązanie to przyniesie słabsze efekty niż ręcznie przygotowany opis, ale powinno wystarczyć do tego, by strona była prawidłowo indeksowana.

Poniżej prezentujemy przykładowe opisy dla naszego sklepu z komputerami przenośnymi. Tradycyjnie niektóre z propozycji są złe, a inne dobre.

Profesjonalny sklep komputerowy. W ofercie posiadamy komputery przenośne laptopy i notebooki – oraz akcesoria komputerowe. Wieloletnie doświadczenie, profesjonalna obsługa i atrakcyjne ceny.

Sklep komputerowy z laptopami. Na rynku działamy od pięciu lat i swoim klientom możemy zaoferować profesjonalne usługi oraz niskie ceny.

Laptopy, notebooki, komputery przenośne. Sklep internetowy. Tanie laptopy, notebooki i komputery przenośne.

W naszym odczuciu najlepszym opisem strony jest pierwsza z propozycji. Tekst zawiera wszystkie słowa kluczowe, które mogą nas interesować w przypadku witryny sprzedającej komputery przenośne. Poza tym wspominamy, że sklep działa od wielu lat, może pochwalić się fachową obsługą i jest konkurencyjny. W kilku zdaniach udało się zebrać najważniejsze — z punktu widzenia potencjalnego gościa (klienta) informacje.

Druga z propozycji zawiera znacznie mniej słów kluczowych, a braki te wypełniono nic nieznaczącymi frazesami. Opis już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie mało atrakcyjnego i raczej nie zachęci zbyt wielu gości do kliknięcia odnośnika pojawiającego się na liście wyników wyszukiwania.

Ostatni z przykładów to opis, w którym specjalnie nadużyliśmy słów kluczowych. Opis taki to jasny sygnał, że strona jest optymalizowana pod kątem robotów. Tekst nie zachęca do kliknięcia odnośnika, a ze względu na przesycenie słowami kluczowymi może być trudno zrozumiały dla człowieka.

Poniżej zamieszczamy jeszcze jeden ciekawy opis strony. Zwróć uwagę na to, że słowa kluczowe zostały tu zastosowane wiele razy w różnych formach. Warto pamiętać o odmianie słów kluczowych, ponieważ ludzie zadają pytania w różnej postaci. Aby zwrócić Twoją uwagę, pogrubiliśmy słowa, które występuję w różnej formie.

Wszystko o komputerach przenośnych – laptopy, notebooki. Porady, jakiego laptopa i notebooka kupić, jaki laptop i notebook będzie najlepszy.

Słowa zawarte w znaczniku META w tej chwili nie są brane pod uwagę przy ocenie pozycji strony przez większość wyszukiwarek. Jest to potwierdzone testami, w których w opisie zostały umieszczone nieistniejące słowa i strona nie pojawiała się w wynikach wyszukiwania po odwiedzeniu przez robota. Ten znacznik jest jednak ważny ze względu na to, iż jego zawartość jest często przedstawiana w opisie strony w wynikach wyszukiwania.

Kolejnym elementem, na który zwraca uwagę robot wyszukiwarki, jest wyróżnienie słów występujących w tekście. W tym przypadku zasada jest prosta i warto zadbać o to, by słowa kluczowe występujące w tekście wyróżnić za pomocą stosownych znaczników języka HTML. Niestety, w praktyce wyróżnianie słów kluczowych jest nadużywane lub źle stosowane. Musisz zapamiętać, że wyróżniamy tylko najważniejsze słowa i najlepiej robić to za pomocą pogrubionej czcionki. Staraj się również nie wyróżniać wszystkich słów kluczowych na stronie, bo powoduje to, że tekst jest mało czytelny. Jesteśmy zdania, że warto wyróżnić słowa kluczowe tylko za pierwszym razem, gdy wystąpią w tekście. W dalszej części możemy zrezygnować z wyróżnienia.

Warto pamiętać o konieczności stosowania nagłówków w tekście. Niezależnie od tego, jaki rodzaj strony tworzysz, zawsze istnieje możliwość, aby umieścić na niej nagłówki. Musisz pamiętać o tym, że nagłówki powinny być stosowane z umiarem. Na danej pod-stronie powinien znaleźć się tylko jeden nagłówek stopnia pierwszego — <h1></h1>. Nagłówków stopnia drugiego i kolejnych może być już więcej. W każdym zastosowanym nagłówku postaraj się umieścić słowa kluczowe, dla których budujesz pozycję strony. Dokładniej mówiąc, w nagłówkach powinieneś użyć tych samych słów, które wyróżniłeś w tekście oraz zastosowałeś w opisie i tytule strony.

Tworząc zawartość nagłówków, zadbaj o to, aby była ona czytelna dla ludzi. Chodzi o to, że stronę czytają ludzie i właśnie to powinno być Twoim priorytetem. Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach trudno dodać słowa kluczowe do nagłówka tak, by był on czytelny. W takim przypadku wysil się i wprowadź nowe zwroty lub słowa, które będą miały związek z tematyką poruszaną na danej podstronie.

Poniżej przedstawiliśmy przykładową strukturę nagłówków. Kolejny raz skorzystaliśmy z komputerowego przykładu i stworzyliśmy wymyśloną stronę mającą pomóc czytelnikowi w zakupie laptopa.

<h1>Zakup laptopa – poradnik<h1/>

<h2>Komputer przenośny kontra stacjonarny<h2/>

<h2>Latop czy notebook – najważniejsze różnice</h2>

<h2>Zalety i wady komputera przenośnego<h2/>

<h2>Kupno laptopa lub notebooka</h2>

<h2>Rozbudowa i modernizacja laptopa</h2>

<h3>Wymiana procesora</h3>

<h3>Rozbudowa pamięci RAM</h3>

<h3>Wymiana twardego dysku</h3>

Prowadząc własną stronę WWW, prędzej czy później uzbierasz na tyle dużo atrakcyjnych treści, że będziesz mógł się do nich odwoływać, publikując kolejne artykuły bądź dodając nowe pozycje w swoim sklepie. Działanie takie jest rzeczą zupełnie normalną i znacznie ułatwia korzystanie ze strony osobom, które ją przeglądają.