Kotwice

Kotwice

Przedstawione odsyłacze odnoszą się do konkretnego pliku, ale w połączeniu z kotwicą pozwalają odwołać się do konkretnego miejsca w danym dokumencie. Oznacza to, że odniesienie się do konkretnego pliku i do zadeklarowanej kotwicy spowoduje otwarcie przez przeglądarkę wskazanego pliku oraz przewinięcie dokumentu tak, by linia zawierająca kotwicę była możliwie najbliżej górnej krawędzi przeglądarki. Jest to rozwiązanie przydatne w przypadku tworzenia dokumentów dłuższych niż jedna lub dwie długości ekranu monitora, gdyż ułatwia nawigację.

Deklaracja kotwicy wygląda następująco:

<a name=”Etykieta”>Fragment</a> tekstu dokumentu …

Poniżej przedstawiam efekt odniesienia się do tej kotwicy za pomocą polecenia umieszczonego wewnątrz kodu strony:

<p>Jeśli chcesz odwołać się do kotwicy znajdującej się na tej stronie, kliknij <a href=”nazwa_pliku.htm#Etykieta”>tutaj</a>. Strona zostanie przewinięta do odpowiedniego miejsca, w którym wstawiłeś kotwicę.</p>

Jeżeli chcesz odwołać się do kotwicy zamieszczonej na tej samej stronie co odnośnik, wystarczy następująca deklaracja:

<a href=”#gora”>Do góry</a>

gdzie #gora to nazwa kotwicy znajdującej się w górnej części strony. Działanie takiego odsyłacza jest bardzo proste i ogranicza się do przewinięcia strony oraz ustawienia linii zawierającej kotwicę o nazwie #gora równo z górnym brzegiem okna przeglądarki.

Stosowanie kotwic oraz odsyłaczy wykorzystujących możliwość odwołania się do konkretnego miejsca ma sens zwłaszcza przy bardzo długich stronach. W takim przypadku odsyłacz i kotwica mogą uprościć nawigację po stronie.

Idealnym zastosowaniem dla kotwic jest strona używana do publikacji długich artykułów czy też aktów prawnych lub dokumentów, w których w górnej części znajduje się spis treści.

tmp6c56-1Na rysunku zamieściłem przykład użycia kotwic na stronie. Jest to dokument zajmujący kilka ekranów tekstu podzielonego na punkty. W górnej części strony (oznaczonej strzałką) znajduje się spis treści, będący jednocześnie odwołaniem do kotwic umieszczonych w tekście.

W przykładowym dokumencie kotwice to obszary oznaczone za pomocą owali, będące paragrafami. Wystarczy, że klikniesz określoną pozycję ze spisu treści, by przenieść się do odpowiedniej części dokumentu. To naprawdę ułatwia nawigację i odnajdywanie ważnych informacji na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *