Linki w JavaScripcie

Linki w JavaScripcie

Według Wikipedii JavaScript to stworzony przez firmą Netscape, zorientowany obiektowo, skryptowy język programowania najczęściej stosowany na stronach WWW. Skrypty napisane w tym języku są w większości przypadków wykonywane lokalnie w przeglądarce osoby odwiedzającej stronę WWW. Ten fakt utrudnia robotom poprawne wykonanie skryptów napisanych w JavaScripcie.

Co prawda wyszukiwarki potrafią już odczytać prosto napisane skrypty JavaScript, ale nawet najprostszy skrypt służący do wyświetlenia linku może mieć bardzo skomplikowaną składnię. W takiej sytuacji wyszukiwarki nie poradzą sobie z poprawnym wykonywaniem takiego skryptu i ze sprawdzeniem odsyłacza. Krótko mówiąc, hiperłącza zapisane w JavaScripcie można uznać za mało pożyteczne. Jeżeli mamy okazję, aby zdobyć taki link, należy z tego zrezygnować.

Wraz z rozwojem technologii Ąjax wyszukiwarki, a zwłaszcza Google, powoli zmieniają podejście do JavaScriptu i zaczynają obsługiwać skrypty. Niestety, sporo jeszcze brakuje do pełnej obsługi.

Nieco wcześniej wspominaliśmy, że można wykorzystać JavaScript do przekierowywania użytkownika na inną stronę. Przekierowania za pomocą JavaScriptu mogą pojawiać się na stronie ze względu na jej funkcjonalność, ale niestety często zdarza się, że są wykorzystywane do oszukania wyszukiwarek i przekierowania odwiedzającego na stronę przepełnioną reklamami lub zawierającą ofertę programu partnerskiego. Jest to najprostsza forma cloakingu (roboty nie czytają JavaScriptu, a większość przeglądarek internetowych ma włączoną obsługę języka JavaScript). Jeżeli na obszernej stronie wypełnionej treścią o tematyce związanej na przykład z laptopami umieścimy w kodzie taki zapis:

<SCRIPT LANGUAGE=”JavaScript”>
<! —
window.1ocation=”http://www.strona-programu-partnerskiego.pl”:
// ~>
</SCRIPT>

to użytkownik zostanie przekierowany na stronę http://www.strona-programu-partnerskiego.pl i nie zobaczy w ogóle treści zawartej na wywołanej witrynie. Natomiast robot wyszukiwarki nie jest nigdzie przenoszony i widzi tylko oryginalną stronę.

Więcej informacji na temat cloakingu znajdziesz w artykule, poświęconym nieetycznym metodom pozycjonowania. Tutaj wspomnieliśmy o tego typu rozwiązaniu, ponieważ ze względu na wykorzystywanie przekierowań opartych na języku JavaScript do celów nieetycznych wyszukiwarki zaczęły sceptycznie patrzeć na strony wykorzystujące to rozwiązanie.

Przed wykorzystaniem przekierowań należy się zastanowić. Jeżeli zdecydujemy się z nich korzystać, powinniśmy robić to z głową i z umiarem, ponieważ pewnego dnia możemy nie znaleźć swojej strony w indeksie wyszukiwarki.