Obudowy komputerowe

Obudowy komputerowe

W tym artykule przedstawimy wszystkie dostępne na rynku obudowy komputerowe. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej dla ciebie obudowy, przeczytaj nasz materiał a na pewno dokonasz dobrego wyboru.

Obudowa komputerowa ( ang. computer chassis ) – z wyglądu przypomina stalowy lub aluminiowy prostopadłościan, a w środku posiada różnego rodzaju mocowania i zaczepy. Obudowy umożliwiają montaż elementów składowych komputera klasy PC, jak i również stanowią ważną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli, lecz wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju płyty głównej jaką mamy zamiar zamontować w obudowie komputera. Jest to główny wyznacznik przy wyborze odpowiedniej obudowy, ponieważ nie każdą płytę główną można zainstalować w każdej obudowie. Teraz wyjaśnimy dlaczego!

Model desktop

Rodzaj obudowy biurkowej, którą bez żadnego problemu można położyć na komputerowym biurku. Tego typu obudowy są tak skonstruowane, aby można było bez problemu położyć na nich monitor typu CRT lub LCD. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić wiele miejsca w okolicach stanowiska pracy. Jedyna wadą modelu desktop jest to iż obudowa posiada zmniejszoną wewnętrzną przestrzeń, co bardzo utrudnia rozbudowę naszego PC. W tego typu obudowach, można zainstalować modele płyt głównych typu NLX oraz mniejszych wersji ATX. Modele desktop znajdują zastosowanie w korporacjach lub bankach.

Model tower

Jest to chyba najbardziej znany rodzaj, stosowany przez użytkowników komputerowego sprzętu. Najczęściej obudowy typu tower, bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach domowych, gdzie można ją ułożyć w specjalnie przygotowanym do tego biurku znajdującym się wewnątrz pokojowych mebli. Obudowy mają kształt wysokiego prostopadłościanu i dzielą się na trzy podstawowe typy:

  • Mini tower – Jest to najmniejsza obudowa modelu tower. Można w niej zamontować stację dyskietek, jeden napęd  o wielkości 3,5 cala, twardy dysk oraz dwa napędy optyczne o wielkości 5,25 cala.
  • Midi tower – Jest to średniej wielkości rodzaj obudowy tower. Midi tower jest najbardziej popularną obudowa komputerową stosowana przez użytkowników PC. Można w niej zamontować stację dyskietek, czytnik kart pamięci, dwa napędy 3,5 calowe oraz maksymalnie cztery napędy 5,25 cala.
  • Big tower – Jest to największy rodzaj obudowy typu tower. Obudowy tego typu znajdują zastosowanie w komputerach serwerowych. W Big tower można zainstalować naprawdę wiele rzeczy, między innymi: wiele napędów 3,5 cala przeznaczonych dla dysków HDD oraz dużą ilość napędów 5,25 calowych, które mogą posłużyć jako wymienne kieszenie dysków twardych.

Model SFF

Są to najmniejsze dostępne na rynku obudowy komputerowe, mniejsze od standardowych ATX. Zazwyczaj posiadają bardzo innowacyjny i piękny wygląd oraz nie zajmują dużo miejsca przy biurku komputerowym. Obudowy typu SFF, można podzielić na dwie najbardziej znane grupy:

  • Home Theater Personal Computer – Są to obudowy, w których można zamontować bardzo małe płyty główne, mniejsze niż micro ATX. Bardzo dobrze sprawdzają się w komputerach, które pełnia również funkcje stacjonarnego odtwarzacza multimedialnego.
  • Game Cube – Obudowy troszeczkę większe od standardu HTPC, przeznaczone dla komputerów z płytami micro ATX, które posiadają wydajne karty graficzne oraz  mocne zasilacze. Obudowy posiadają bardzo dobra cyrkulacje powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *