Osprzęt sieci bezprzewodowych

Osprzęt sieci bezprzewodowych

Chcesz skonstruować w domu sieć bezprzewodową, ale zastanawiasz się co jest potrzebne aby odbierać dobrej jakości sygnał wi-fi na swoim laptopie? Jeśli chcesz poznać wszystkie ważne informacje na temat projektowania  sieci wi-fi, to przeczytaj nasz artykuł.

Aby zbudować dobra sieć bezprzewodowa, musisz dysponować odpowiednim sprzętem, który możliwa odbiór sygnału wi-fi. Każdy sprzęt, który znajduje zastosowanie w sieciach bezprzewodowych, powinie być zgodny ze standardem 802.11. Dotyczy to przede wszystkim bezprzewodowych kart sieciowych oraz punktów dostępowych lub routerów.

Aby stworzyć sieć dwu-węzłową, wystarczy zastosować dwa interfejsy sieciowe WLAN, które muszą być zamontowane w PC-tach oraz powinny być skonfigurowane do pracy w trybie ad hoc. Aby zbudować sieć infrastrukturalną np.  z trzema hostami, należy zastosować punkt dostępowy, który stanowi urządzenie centralne ( topologia gwiazdy).

Karty sieciowe

Aby móc połączyć się z bezprzewodową siecią wi-fi, należy zastosować karty sieciowe najczęściej przeznaczone do współpracy z magistralami PCI, PCI-E, PC-Card, ExpressCard lub USB. Takie karty posiadają standard 80211 abg i dysponują jedną anteną odbiorczo-nadawczą. Nowsze interfejsy Wireless-N, często są wyposażone w trzy tego typu anteny.

Punkt dostępowy

Sieć wi-fi wymaga zastosowania punktu dostępowego ( ang. access point ), ponieważ pracuje w trybie infrastrukturalnym. Podstawowy punkt dostępowy, składa się z jednej małej anteny, gniazda RJ-45 służącego do podłączenia kablowej sieci Ethernet, zasilacza oraz interfejsu do konfiguracji urządzenia, sterowanego za pomocą przeglądarki www.

Router (brama)

Na rynku mozna zakupić wielofunkcyjne urządzenie sieciowe o nazwie router. Ten element stosowany przy budowie sieci bezprzewodowych, może posiadać funkcje:

 • modemu ADSL ( rozwiązanie umożliwiające podłączenie internetu za pomocą usługi ADSL
 • bramki VOIP ( opcja umożliwiająca korzystanie z telefonii internetowej )
 • punktu dostępowego
 • serwera DHCP ( automatyczna konfiguracja interfejsów sieciowych )
 • przełącznika sieciowego
 • bramy internetowej

Dodatkowy sprzęt sieci Wi-Fi

Siec wi-fi ma to do siebie iż jest nieprzewidywalna. Czasami zdarzają się rożnego rodzaju nieprzewidziane awarie. Na spadek mocy sygnału może wpłynąć wiele różnych rzeczy, np. zakłócenia które są powodowane przez urządzenia działające w tej samej częstotliwości lub po prostu zwykłe przeszkody pomiędzy antenami. Aby wzmocnić sygnał sieci, można zastosować antenę o większej mocy:

 • Yagi – zwykła antena kierunkowa, znajdująca zastosowanie głównie w klientach WI-FI
 • panelowa – jest to antena kierunkowa, stosowana w połączeniach typu punkt-punkt.
 • paraboliczna – bardzo podobna z wyglądu do anteny satelitarnej, stosowana przy dużych odległościach, używana w połączeniach punkt-punkt.
 • sektorowa – stosowana przy instalacjach punktu dostępowego.
 • dookolna – ma wyjątkową cechę, umożliwiającą zbieranie sygnału Wi-Fi, ze wszystkich możliwych kierunków.

Istnieje jeszcze jedna możliwość zwiększenia sygnału sieci bezprzewodowej. Urządzenie o nazwie expander, potrafi wzmocnić oryginalny sygnał z punktu dostępowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *