Odbiorca strony www

Odbiorca strony www

Pierwszym i, moim zdaniem, najważniejszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć, jest pytanie o określenia odbiorcy, ponieważ od tego zależy, jak będzie wyglądać strona WWW. Dokładniej mówiąc, jeżeli odbiorcą strony domowej będzie przeciętny, ciekawski internauta, może ona być przygotowana w sposób luźny i możesz sobie pozwolić na wiele odstępstw od przyjętych zasad. Zupełnie inaczej będzie wyglądała strona firmy sprzedającej swoje usługi w sieci. W tym przypadku należy tak opracować kompozycję, by oglądający nie miał problemów /.o znalezieniem informacji, jakich szuka, oraz by sama strona nie płatała figli i nie wymagała instalowania specjalnych dodatków.

W przypadku, gdy stronę chcesz skierować do wybranej grupy internautów, musisz starać się stworzyć projekt pod każdym względem odpowiadający wymogom odbiorców. Załóżmy, że jest ona kierowana do miłośników przeglądarki MS Internet Explorer, a jej celem jest pokazanie szerokich możliwości tej przeglądarki w takim przypadku z całą pewnością możesz sięgnąć po rozwiązania przeznaczone tylko dla tej przeglądarki. Wszelkie skrypty, możliwości kaskadowych arkuszy stylów czy też języka HTML wprowadzone przez firmę Microsoft są dopuszczalne.

Niestety, sprawa nieco się komplikuje, gdy planujesz przygotować stronę poświęconą kaskadowym arkuszom stylów przy założeniu, że jest ona kierowana do wszystkich zainteresowanych twórców stron WWW. W tym przypadku musisz opracować rozwiązanie, które będzie kompromisem, działającym podobnie we wszystkich wiodących przeglądarkach.

Jak widzisz, dokładne określenie grupy odbiorców strony może mieć istotny wpływ na sposób jej tworzenia. Często bywa tak, że ostateczny projekt jest wynikiem wielu kompromisów, ale dzięki temu każdy odwiedzający będzie miał poczucie właściwej obsługi i gościnności. Przyznam się, że lenistwo, jakie we mnie drzemie, powoduje, że gdy trafię na stronę zawierającą informację, iż przeglądanie witryny jest możliwe tylko w ściśle określonych warunkach, po prostu wychodzę i idę gdzie indziej. Nie mam ochoty instalować lub uruchamiać innej przeglądarki i skoro autor takiej strony nie chciał mnie ugościć, nie będę nalegał i wpraszał się na siłę.

Kolejnym ciekawym przykładem zależności wyglądu strony od odbiorcy jest menu nawigacyjne. O ile w przypadku strony domowej możemy dowolnie eksperymentować, tworząc mniej lub bardziej udane rozwiązania, to w przypadku strony kierowanej do poważnego odbiorcy sprawa nieco się komplikuje i koniecznie należy się zastanowić nad spójnym i logicznym sposobem nawigacji. Musisz pamiętać o tym, że dobra nawigacja może przysporzyć Ci znacznie więcej odwiedzających, którzy będą powracać i dokładnie zgłębiać Twoją stronę. Zastanów się, w jaki sposób postępujesz w sytuacji, gdy od kilkunastu minut przeglądasz stronę i nie potrafisz znaleźć potrzebnych informacji. Jak łatwo się domyślić, ja rezygnuję i idę gdzie indziej.