Odnośniki prowadzące do strony

Odnośniki prowadzące do strony

Jednym z najważniejszych elementów są oczywiście linki prowadzące do strony. Wyszukiwarki udostępniają nam możliwość sprawdzania linków prowadzących do naszej strony. Zapytanie o linki przychodzące ma postać link:www.strona.pl i jest wpisywane w polu zapytania wyszukiwarki.

Każda wyszukiwarka zwraca inną liczbę linków, co jest zrozumiałe, ponieważ każda ma różne strony w swoim indeksie. Niestety, żadna wyszukiwarka nie zwraca całkowitej liczby linków, o których wie, że prowadzą do naszej strony. Liczba linków prowadzących do naszej strony jest potocznie nazywana — z angielskiego — link popularity.

Sprawdzanie linków w Google
Liczba zwracanych linków prowadzących do naszej strony jest najmniej wiarygodna w wyszukiwarce Google, które zwraca jedynie małą próbkę linków i w tej chwili nie wiadomo, na jakiej zasadzie wartość ta jest wyliczana. Kilka lat temu Google zwracało linki w wynikach wyszukiwania dla zapytania link:www.adres-strony.pl ze stron, których wartość PageRank była równa lub większa niż 4. Natomiast teraz niektóre linki zwracane przy tym zapytaniu pochodzą ze stron nawet z wartością PageRank 0.

W Google liczba linków jest aktualizowana okresowo. Zmianie wyników liczby odsyłaczy zazwyczaj towarzyszy aktualizacja wartości PageRank stron w indeksie tej wyszukiwarki. Wspomniana aktualizacja potocznie nazywana jest Google Update, a w czasie jej trwania w intemecie aż huczy od dyskusji z nią związanych.

Systemy wymiany linków bazują na wartości PageRank stron w celu przyznawania im punktów, co stanowi główny powód, dla którego Google Update jest tak bardzo oczekiwany. Wcześniej Google Update można było przewidzieć mniej więcej co do tygodnia, ponieważ zazwyczaj miał miejsce co miesiąc. Obecnie na zmiany można czekać nawet ponad trzy miesiące.

W Google liczba linków prowadzących do naszej strony jest pokazywana zaraz nad wynikami zapytania i jest zawarta w zdaniu.

Sprawdzanie linków w Yahoo!
Wyszukiwarka Yahoo! zwraca najbardziej zbliżoną do rzeczywistości liczbę linków prowadzących do naszej strony. Zadając zapytanie link.www.strona.pl na stronie Yahoo!, jesteśmy przekierowywani do serwisu Yahoo! Site Explorer. Strona główna Yahoo! Site Explorer znajduje się pod adresem http://siteexplorer.search.yahoo.com. Na stronie widnieje napis: Try the new Site Explorer!. Podejrzewamy, że w chwili wydania nowa wersja usługi będzie wprowadzona na stałe, więc postanowiliśmy opisać nową wersję narzędzia.

Po wpisaniu w polu formularza adresu naszej strony otrzymujemy domyślnie liczbę podstron w naszym serwisie. Aby zobaczyć, ile odsyłaczy prowadzi do naszej strony, musimy przejść do zakładki Inlinks.

Zanim przejdziemy do zakładki Inlinks, warto przyjrzeć się jednej informacji zawartej na domyślnej stronie wyników pokazujących zaindeksowane strony z naszej domeny.

Domyślnie liczba zaindeksowanych stron jest zwracana dla wszystkich subdomen działających w ramach adresu, o który pytaliśmy (All subdomains). Jeżeli przejdziemy na Only this domain, to zobaczymy strony zaindeksowane tylko dla domeny lub subdomeny będącej przedmiotem zapytania.

W aktywnej zakładce Inlinks otrzymujemy domyślnie liczbę linków zwrotnych ze wszystkich stron, łącznie z podstronami naszego serwisu, dokładnie do adresu strony, o którą pytaliśmy. Mamy możliwość zobaczenia linków zwrotnych z wyłączeniem naszej domeny, co jest bardzo przydatne, ponieważ głównie interesują nas linki z innych serwisów, a nie z naszego. Możemy wykluczyć całą naszą domenę lub tylko subdomenę, o którą pytamy.

Możemy również zobaczyć odsyłacze prowadzące dokładnie do adresu strony, o który pytaliśmy, lub do linków prowadzących do całej domeny, z której pochodzi adres, o jaki pytamy. Możemy na nim zobaczyć jeszcze jedną opcję, która pojawia się po prawej stronie wyników wyszukiwania, czyli Explore URL. Kiedy klikniemy ten link, przejdziemy do informacji o stronie, przy której się pojawił.

Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na liczbę linków prowadzących do strony, ale również na opisy tych odnośników, czyli anchor text. Do tego może nam posłużyć link do kopii zapasowej strony cache, który znajduje się przy każdym wyniku. Po wejściu na kopię zapasową możemy w źródle strony odnaleźć interesujący nas link i zobaczyć, jaki ma opis. Jest to żmudne zajęcie, dlatego polecamy w tym celu napisanie programu, który w sposób automatyczny wyciągnie interesujące nas dane. Aby ułatwić sobie pracę, możemy posłużyć się funkcją eksportu pierwszego tysiąca wyników do pliku TSV (Tab-Separated Values).

Otrzymamy w ten sposób plik zawierający adresy stron linkujących do naszej witryny. Plik zawiera więcej informacji rozdzielonych tabulatorami, co w znacznym stopniu ułatwia prace nad zdobyciem interesujących nas informacji. Schemat programu do pozyskiwania opisów odnośników może wyglądać w następujący sposób:
1.    Z pliku tsv wyciągamy adresy stron linkujących.
2.    Wywołujemy kopię zapasową w Yahoo! dla każdego adresu.
3.    Sprawdzamy, jaki jest opis odnośnika.

Yahoo! udostępnia również API do pracy nad danymi, które zwraca wyszukiwarka. Gorąco polecamy zapoznanie się z tą usługą, która ułatwi nam wiele programistycznych prac.