Wysoki poziom zawartości merytorycznej

Musisz wiedzieć, że walka o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania to nie wszystko, z czym trzeba się zmierzyć. Ślepe zdobywanie linków, inwestycje w reklamę kontekstową oraz inne mniej lub bardziej uczciwe sposoby zdobywania pozycji na nic się zdadzą, jeżeli Twoja strona nie będzie ciekawa oraz przyjazna dla użytkownika. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse w walce o lepsze wyniki oraz sprawisz, że liczba ludzi odwiedzających i powracających na Twoje strony będzie coraz większa.

Wysoki poziom zawartości merytorycznej

Tworząc stronę, zadbaj ojej wysoki poziom merytoryczny. Dzięki temu przyciągniesz nowych gości szybciej, niż myślisz. Pozwoliliśmy sobie zwrócić Twoją uwagę na stronę która jest polskim wortalem poświęconym napędom optycznym i nagrywaniu płyt CD/DVD.

Strona powstała kilka lat temu i od samego początku nikt z twórców nie dbał o jej pozycjonowanie. Działanie takie było niezamierzone i wynikało z braku stosownej wiedzy. W związku z tym skupiono się na testowaniu urządzeń, przygotowano ciekawe i innowacyjne procedury testowe, publikowano interesujące i pomocne artykuły oraz wiadomości ze świata napędów optycznych. Uzupełnieniem całości było forum dyskusyjne, na którym wszyscy zainteresowani mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami na temat nagrywania i kopiowania płyt CD/DVD.

Uzyskane efekty szybko przerosły samych twórców. Liczba gości rosła lawinowo, ponieważ osoba, która tam trafiała, zostawała na stronie i polecała ją swoim znajomym. W ten sposób zbudowano dużą społeczność zainteresowaną napędami optycznymi.

Przykład wortalu pokazuje, że warto zadbać o poziom publikowanych treści. Jeżeli na pozycjonowanej przez Ciebie stronie znajdą się wysokiej jakości materiały, to przyciągną one grono osób zainteresowanych. Niestety, w sytuacji gdy zawartość będzie kiepska, pozycjonowanie strony i spore nakłady finansowe na promocję nie zapewnią Ci odpowiedniej liczby wiernych gości, a dodatkowo stosunkowo szybko będziesz miał nowych konkurentów. Twórcy konkurencyjnych serwisów bez skrupułów wykorzystają Twój pomysł oraz wyłapią wszelkie popełnione przez Ciebie błędy. Następnie zrobią lepszy serwis, szybko odbiorą Ci użytkowników i pozyskają wielu nowych, a Ty będziesz musiał zamknąć interes.

Kolejny raz podeprzemy się tutaj przykładem wortalu, który przez wiele lat istnienia nie doczekał się znaczącej konkurencji. Oczywiście na rynku mamy wiele wortali o tematyce komputerowej, ale nie zabierają się one za testowanie i opisywanie napędów optycznych. Przez te lata były czynione nieliczne próby i na kilku stronach pojawiały się pojedyncze testy napędów optycznych. Niestety, ich poziom merytoryczny pozostawiał wiele do życzenia, w efekcie czego szybko rezygnowano, obroniło swoją dominującą pozycję na rynku dzięki profesjonalizmowi.

Wysoki poziom merytoryczny strony powoduje, że nawet wymagający goście są w stanie wybaczyć drobne niedoskonałości, na przykład w funkcjonowaniu strony, jej wyglądzie czy użyteczności. Innymi słowy, dobra treść broni się sama.

W dobie stale rosnącej popularności internetu jako źródła informacji cały czas należy dążyć do perfekcji. Dlatego pozwoliliśmy sobie poniżej wypunktować najważniejsze cechy dobrego tekstu.

♦    Zwięzła forma — pamiętaj, że internauci nie lubią przysłowiowego lania wody. Badania wykazały, że ludzie używający internetu po przeczytaniu dwóch ekranów tekstu rezygnują z dalszej lektury. Dlatego staraj się pisać zwięźle, a dłuższy artykuł dziel na kilka podstron. Dzięki temu nie zmęczysz czytelnika i przy okazji szybko zyskasz wiele podstron w swoim serwisie. Jeżeli musisz podzielić tekst na strony, to staraj się to zrobić tak, by koniec jednej strony zachęcał do kliknięcia i przejścia do następnej. Dzięki temu czytelnicy przejdą dalej i spędzą więcej czasu na Twojej stronie.

♦    Prosty i zrozumiały język— staraj się używać prostego i zrozumiałego języka. Dzięki temu tekst będzie mógł być lepiej zrozumiany nawet przez osoby słabiej obeznane z tematem. Pamiętaj, że używanie dużej liczby fachowych pojęć nie świadczy o wysokim poziomie merytorycznym strony.

♦    Zadbaj o stronę językową — staraj się, aby teksty na stronie były napisane poprawną polszczyzną, zawierały polskie znaki i były wolne od błędów ortograficznych. Niestety, nawet najlepszy tekst pełen błędów nie wygląda zbyt profesjonalnie, a to wpływa na opinię o całym serwisie. Pomocne mogą być tutaj edytory tekstu z funkcją sprawdzania pisowni lub po prostu usługi korektora językowego.

♦    Pisz dla ludzi — tworząc materiały przeznaczone do publikacji na stronie, w pierwszej kolejności pisz dla ludzi. Tekst będą czytać ludzie i to oni muszą go zrozumieć. Oczywiście staraj się zadbać o to, aby w tekście występowały słowa lub frazy, dla których pragniesz uzyskać dobrą pozycję w wynikach wyszukiwarki. Dodatkowo elementy te możesz wyróżnić, ale cały czas miej na uwadze, że tekst ma być czytelny dla człowieka. Dlatego nie przesadzaj z nasyceniem słowami kluczowymi i stosowaniem wyróżnień. Dodaj tyle słów kluczowych, ile tego wymaga poprawność tekstu, i wyróżniaj tylko istotne elementy. W przeciwnym razie czytanie może być męczące.

♦    Opisz poruszane zagadnienie wyczerpująco — postaraj się w publikowanych tekstach wyczerpać poruszany temat. W przypadku gdy prowadzisz sklep internetowy, zadbaj o to, aby poza opisem przedmiotu na stronie znalazły się również zdjęcia oraz dokładna specyfikacja. Chodzi o to, by potencjalny klient w jednym miejscu znalazł odpowiedź na wszystkie swoje pytania.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wysoka zawartość merytoryczna pośrednio wpłynie również na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Stanie się tak, ponieważ ludzie bezinteresownie będą umieszczać na swoich stronach odnośniki do Twojego serwisu, co przysporzy Ci dodatkowej popularności oraz podniesie notowania brane pod uwagę przez algorytm wyszukiwarki. Dodatkowo duża liczba odsyłaczy prowadzących do Twojej strony zwiększy częstotliwość odwiedzin witryny przez roboty wyszukiwarek. Będzie się tak działo, ponieważ roboty będą do Ciebie trafiać z różnych miejsc o różnym czasie. Można przyjąć, że im więcej odsyłaczy prowadzących do Twojej witryny, tym większe prawdopodobieństwo wzrostu liczby odwiedzin przez robota, a to z kolei przydaje się przy walce o wysokie pozycje. Liczba linków prowadzących do Twojej strony jest również najważniejszym czynnikiem pozycjonowania.

Na liście cech charakterystycznych dobrego tekstu zamieściliśmy informację o tym, że publikowany materiał powinien wyczerpywać poruszane zagadnienia. Wspomnieliśmy przy okazji o tym, że w przypadku sklepu internetowego warto zadbać o dobry opis produktu, zdjęcia oraz specyfikację. Teraz pragniemy rozwinąć naszą myśl i posłużyć się ciekawym przykładem. Na polskim rynku od wielu lat działa internetowy sklep ze sprzętem komputerowym prowadzony przez firmę Komputronik. W ofercie sklepu dostępnych jest kilka tysięcy produktów, a dokładne opisanie wszystkich z nich jest dość kłopotliwe. Dlatego właściciele sklepu wpadli na ciekawy — naszym zdaniem —  pomysł, dzięki któremu towary sukcesywnie są dokładnie opisywane. W pierwszej kolejności sklep uruchomił program partnerski i wyszukał kilka ciekawych wortali tematycznych, którym zaproponował współpracę. Wortale uruchomiły na swoich stronach kopie sklepu i rozpoczęły sprzedaż. Oczywiście od każdej transakcji, która miała miejsce na stronach partnera — wortalu, naliczana i wypłacana była prowizja. Dodatkowo w zależności od tematyki wortalu Komputronik dostarczał sprzęt do testów, a przez zróżnicowane prowizje zachęcał partnerów do uzupełniania opisów w kartach poszczególnych produktów.

Na efekt wymienionych powyżej działań nie musieliśmy czekać zbyt długo. Wybrani partnerzy szybko wzięli się do pracy i zaczęli sporo zarabiać. Natomiast firma Komputronik zyskała na zwiększeniu sprzedaży oraz lepszym opisie towarów znajdujących się w ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *