Opis odnośnika

Opis odnośnika

Skoro odnośniki są najważniejszym czynnikiem pozycjonowania, to ich opis jest kluczową częścią linku. Dla przypomnienia, opis odnośnika (anchor text) to tekst zawarty pomiędzy znacznikami <a></a>:

<a href=’’http://www.naszastrona.pl”>Opis odnośnika</a>

Wyszukiwarki analizują treść strony, ale dopiero po opisie odnośnika „rozpoznają”, czego dotyczy dana witryna. Dlatego możliwe jest wypozycjonowanie strony na dane hasło tylko i wyłącznie za pomocą linków i odpowiedniego opisu. Doskonały przykład stanowi tutaj „akcja kretyn”, która polegała na wypozycjonowaniu strony sejmowej jednego z czołowych polityków właśnie na to hasło lub inne podobne akcje, na przykład „spieprzaj dziadu” i „ptasia grypa” czy „siedziba szatana”. Zastosowana w tym przypadku technika nosi nazwę Google bombing.

Mimo że na stronie sejmowej nie uświadczymy nigdzie słowa „kretyn”, pozycjonowana witryna pojawiała się na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania. Podany przykład akurat nie dotyczył konkurencyjnego hasła, więc było łatwiej, ale warto pamiętać, że rozwiązanie to sprawdza się również w bardziej wymagających dziedzinach.

Na początku 2007 roku wyszukiwarka Google usunęła ze swojego indeksu stronę sejmową, która pojawiała się na pierwszym miejscu po wpisaniu hasła „kretyn”. Taki sam los spotkał inne „akcje społeczne” o podobnym charakterze. Wydawało się, że w algorytmie wprowadzono zmiany mające na celu przeciwdziałanie fałszywemu pozycjonowaniu opartemu tylko i wyłącznie na linkach. Wynika z tego jeden wniosek: nie była to zmiana w algorytmie, tylko ręczne usunięcie wyników na popularne akcje Google bombing. Miało to zapewne na celu wprowadzenie zamętu w branży pozycjonowania, jednak, jak widać, nie udało się do końca osiągnąć celu.

Świetnie, już wiadomo, że duża liczba linków z odpowiednim opisem zapewni nam wysoką pozycję. Niestety, w praktyce nie jest to takie łatwe. Pamiętajmy cały czas, że linki powinny być naturalne i że wyszukiwarki coraz lepiej odróżniają linki naturalne od sztucznych. Jeżeli wszystkie linki prowadzące do naszej strony mają taki sam opis, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyszukiwarki uznają je za sztuczne. Nie pomoże w tym przypadku nawet to, że linki będą pochodzić z różnych IP i z różnych bloków C. Musimy pamiętać o różnicowaniu opisu odnośnika. Jeżeli pozycjonujemy na przykład słowo „laptopy”, powinniśmy zadbać o to, aby linki prowadzące do naszej strony były zróżnicowane, czyli: laptop laptopy sklep z laptopami sklep laptopy laptopy sklep forum o laptopach forum laptopy informacje o laptopach laptopy informacje.

To są oczywiście tylko przykłady, ponieważ haseł możemy, a wręcz powinniśmy, wymyślić dużo więcej, pokazuje to jednak możliwości zróżnicowania opisu. Oczywiście zróżnicowanie opisu odnośników w pewnym stopniu zmusza nas do zdobywania większej liczby odsyłaczy, ale z drugiej strony zyskujemy pozycje dla wielu pokrewnych fraz.

Często stosuje się umieszczanie kilku fraz w jednym linku. Anchor takich linków wygląda na przykład tak: „laptopy, sklep z laptopami, forum o laptopach”. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku hasło pozycjonowane jest dokładnie takie, jak opis tego linku. Pojedyncze słowa i inne frazy z nich stworzone są również pozycjonowane dzięki takim linkom, ale nie w takim stopniu jak całość. Uważamy, że dużo lepszy efekt od takich złożonych fraz w opisie daje większa liczba linków z poszczególnymi frazami lub słowami. Oczywiście podany przez nas rozbudowany przykład opisu również się przydaje, choćby do zróżnicowania odsyłaczy.

Podczas zdobywania odsyłaczy przez cały czas musimy mieć na uwadze to, by nasz IBL wyglądał dla wyszukiwarek możliwie najbardziej naturalnie. W tym miejscu trzeba by się zastanowić, w jaki sposób właściciele stron czy członkowie społeczności internetowych linkowaliby do nas, gdyby chcieli opisać naszą stronę albo dać do niej odnośnik w dyskusji. Często opis odnośnika w takich sytuacjach brzmi: kliknij tutaj, klik, więcej na temat, zobacz, tutaj itp. Takie odnośniki nie dają nam mocy na pozycjonowane słowo, ale może się to przyczynić do postrzegania naszych linków przez wyszukiwarki jako bardziej naturalnych. Dlatego możesz się pokusić o kilka takich odsyłaczy z różnych miejsc, ponieważ to Cię uwiarygodni.

Opis odnośnika pojawiającego się w internecie bardzo często może przybierać również formę adresu strony, na przykład http://www.naszastrona.pl.

<a href=”http://www.naszastrona.pl”>http://www.naszastrona.pl</a>

Taki odsyłacz daje nam moc pozycjonowania na adres naszej domeny, w tym przypadku http://www.naszastrona.pl. Dla większości wyszukiwarek znak kropki jest równoznaczny ze spacją, tak samo znak myślnika. Tak więc w powyższym przykładzie słowo „naszastrona” otrzymuje pewną moc pozycjonowania z tego linku. Jeżeli chodziłoby nam o hasło „laptopy”, to strona http://www.laptopy.pl otrzymywałaby moc pozycjonowania z każdego linku w takiej postaci. Natomiast strona http://www.tanie-laptopy.pl otrzymałaby moc przede wszystkim na hasło „tanie laptopy” (myślnik jest równy spacji), ale również na hasła „tanie” i „laptopy”. Prawidłowość tę powinno się mieć na uwadze przy doborze nazwy domeny do powstającego serwisu.

W sieci spotykamy coraz więcej domen o konstrukcji nazwy podobnej do przykładu http://www.laptopy-tanie-laptopy-najlepsze-laptopy.pl. Popularność tego rozwiązania wynika z zasady, o której pisaliśmy powyżej. Niestety, największe wyszukiwarki powoli uodparniają się na słowa występujące w adresie, w związku z czym trudno w ten sposób osiągnąć spektakularne sukcesy.

Warto nadmienić, że jedno z zabezpieczeń stosowane przez wyszukiwarki polega na założeniu, iż adres zawierający więcej niż dwa myślniki w nazwie stanowi próbę oszustwa i spam.

Podsumowując, budujmy adresy zawierające słowa kluczowe w treści, ale unikajmy rozwiązań, w których występują więcej niż dwa myślniki.