Różne IP

Różne IP

Odnośniki pochodzące z różnych domen są podstawą pozycjonowania. Z tego powodu łatwo się domyślić, że właściciele stron będą rejestrować nowe domeny i tworzyć wiele stron, a następnie linkować je między sobą. Koszty takiej operacji nie są duże, nawet w naszym kraju bardzo często oferuje się domeny za kilkadziesiąt groszy, a na jednym koncie wykupionym u dostawcy usług internetowych możemy utrzymywać nawet kilkadziesiąt domen. Innymi słowy, pozornie bez trudu można oszukać wyszukiwarki i w krótkim czasie zdobyć wiele odsyłaczy pochodzących z różnych domen. Niestety, po dokładniejszej analizie okazuje się, że wszystkie domeny utrzymywane w ramach jednego konta będą działać na tym samym adresie IP (takie rozwiązanie jest nagminnie stosowane przez wszystkich dostawców usług hostingowych). Często dzieje się również tak, że cały serwer WWW działa na jednym adresie IP, a co się z tym wiąże, wszyscy klienci danej firmy mają ten sam adres IP.

Oczywiście wiele firm oferuje serwery z własnym adresem IP, ale są one kosztowne i zbudowanie zaplecza na bazie tego rozwiązania jest szalenie drogie.

Autorzy silników wyszukiwarek także wzięli pod uwagę fakt, że szybko pojawią się próby zdobycia wielu odnośników z różnych domen działających na tych samych maszynach. Efektem było wprowadzenie kolejnego zabezpieczenia dotyczącego adresów IP.

Jeżeli kupuje się kilka dedykowanych adresów IP z jednej firmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że IP będą na tym samym bloku C.

tmp8277-1Na rysunku pokazaliśmy schemat bloków adresu IP. Z wielu obserwacji wynika, że linki z różnych domen znajdujących się na tym samym bloku C mają mniejszą siłę pozycjonowania od tych znajdujących się na różnych blokach C. Trzeba o tym pamiętać, zdobywając linki.

 

Przed zakupem nowych adresów IP należy się zorientować, czy są dostępne adresy z różnych bloków C. Najłatwiej jest zdobyć adresy IP z różnych bloków C, kupując serwer dedykowany lub VPS. Oczywiście można też wykupić wiele kont hostingowych w różnych firmach. Pamiętaj, że przy dużych serwisach kupno serwera dedykowanego jest bardziej opłacalne niż zakup kont w różnych firmach. Poza tym takie rozwiązanie daje nam dużo większe możliwości zarządzania naszymi domenami.

tmp8277-3Przyjrzyjmy się omawianemu zagadnieniu na szerszym przykładzie. Nasza pozycjonowana strona to http://www.1.pl. Dodatkowo mamy również strony http://www.2.pl, http://www.3.pl, http://www.4.pl, http://www.5.pl i http://www.6.pl. Adresy IP stron są przedstawione w tabeli. Oczywiście do skutecznego pozycjonowania bardzo często potrzeba nam dużo większej liczby domen wspomagających niż wymienione w naszym przykładzie.

Jeżeli domeny http://www.2.pl, http://www.3.pl, http://www.4.pl, http://www.5.pl i http://www.6.pl linkują do domeny http://www.1.pl, to wartość linków z tych domen byłaby prawdopodobnie taka, jak pokazaliśmy poniżej.

Domena  –  Wartość linku z tej domeny do www.l.pl
www.2.pl    link    mało wartościowy, ponieważ jest z takiego samego IP
www.3.pl    link    wartościowy — inne IP i inny blok C
www.4.pl    link    wartościowy — inne IP i inny blok B (nie tylko C)
www.5.pl    patrz wyżej; warto jednak zauważyć, że domeny 4 i 5 mają takie samo IP, więc moc linków z tych domen jest troszeczkę słabsza, niż gdyby pochodziły z innych IP
www.6.pl    link średnio wartościowy — inne IP, ale taki sam blok C.

Oczywiście każdy z odsyłaczy przedstawionych w tabeli ma jakąś wartość. Dlatego można zdobywać też linki mało wartościowe. Należy tylko pamiętać, że same linki mało wartościowe często nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu w bardzo konkurencyjnej branży.

Jeżeli wszystkie linki będą z tego samego adresu IP co strona pozycjonowana lub IP będzie różne, ale witryny wspomagające będą miały identyczny adres IP (linki ze stron http://www.4.pl i http://www.5.pl w przykładzie), to wyszukiwarki mogą ukarać taką stronę przez zastosowanie filtra. Wówczas istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że linki są sztuczne, a nie naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *